Zoborský silvestrovský beh

V posledný deň kalendárneho roka sa koná viacero bežeckých podujatí po celom Slovensku. Každé z nich má svoju kratšiu alebo dlhšiu históriu, svoje špecifiká, ale určite nemá toľko atribútov ako Zoborský silvestrovský beh.

Do análov nitrianskych športových podujatí sa ZSB po prvýkrát zapísal v roku 1988, keď nadviazal na tradíciu nitrianskych atlétov, ktorí sa lúčili so športovým rokom výstupom na Zobor. Autorom idey rozlúčky so športovou sezónou roka bol profesor Ladislav Korček.

Prvý ročník behu mal výrazný úspech. To inšpirovalo organizátorov pokračovať v tejto činnosti pravidelným bežeckým zápolením 31. decembra, v deň, keď zvykneme sumarizovať predchádzajúce obdobie a dávať si zväzky na to nasledujúce. Takto ZSB skrýva v sebe symbolický prah  bežeckého roka minulého a budúceho. Druhým atribútom je náročnosť. Bežeckej verejnosti je známy svojím 262 metrovým prevýšením, čiže je určený pre dobre trénovaných bežcov, amatérov i profesionálov, a je najťažším pretekom v Česko – Slovensku. Z týchto dôvodov nie je otvorený pre žiacke kategórie. Koľko bežeckých podujatí na Slovensku sa môže pochváliť, že prechádza archeologicky a historicky zaujímavým územím? Tento fakt sa odráža v charaktere podujatia, bežci získajú cenné informácie z  histórie, víťazi jednotlivých kategórií sú odmeňovaní nádobami, ktoré predstavujú nálezy z  rôznych historických období, a navyše každý ročník symbolizuje  plaketa predstavujúca archeologicky alebo historicky významný artefakt. Preto ZSB je symbiózou športu a histórie.

Hoci je podujatie určené predovšetkým bežcom, predsa si prídu na svoje  milovníci turistiky a zimnej prírody. Okrem trasy určenej výhradne bežcom si môžu terén vyskúšať turisti, zároveň povzbudiť pretekárov a na vrchole Zobora si môžu dať opečiatkovať kartičku turistu ako spomienku na ZSB.

Napriek náročnosti popularita ZSB každým rokom stúpa, zvyšuje sa počet bežcov i turistov. Všetci, ktorí sa pravidelne zúčastňujú ZSB, spájajú zdraviu prospešný pohyb s krásou prírody a silou ľudského ducha. Aký je Zoborský silvestrovský beh? Vždy jedinečnýneopakovateľný svojou atmosférou, náročnosťou, prírodnou scenériou, históriou, atmosférou, počtom zúčastnených pretekárov i turistov, originálnymi plaketami, netradičnými cenami a zaujímavými bežeckými osobnosťami. Aby sa na ZSB nezabudlo, organizátori každoročne pripravujú bulletin z toho bežeckého podujatia.

31. decembra 2014 sa uskutoční XXVII. ročník tohto unikátneho podujatia a na pretekárov čaká 3860 m dlhá trasa.

PhDr. Janka Svítková

Foto: záber z r. 2013

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.