Vilnius „Danske Bank“ maratón 3/28

Vilnius hlavné mesto Litvy, má niečo viac ako pól milióna obyvateľov, hostil 12. ročník Danske Bank maratónu. Beh bol umiestnený do srdca  historickej časti mesta – na námestie Gediminas. Organizátori pripravili veľmi dobré podujatie. Ak ste maratónsky nadšenec, určite nevynechajte Vilnius.

Organizácia

Pri zámere odbehnúť vo všetkých hlavných mestách štátov Európskej únie 28 maratónov, som veľmi rýchlo zistil, že nepôjde len odbehnúť si maratón a vrátiť sa domov. Prípravy (aspoň u mňa) zahŕňajú celý sled krokov, ktoré začínajú aspoň pol roka dopredu.

titulkaPo výbere konkrétnej lokality – maratónu, nasleduje výber najvhodnejšieho ubytovania. Tu sa snažím uprednostniť také ubytovanie, ktoré je najbližšie k štartu. Čo oceňujem hlavne po skončení behu. Nehľadám pri tom žiadne drahé ubytovania. Pri ceste, okrem ceny beriem do úvahy pohodlie, ktoré mi zaručí rýchlu aklimatizáciu na prostredie a čo najmenej ovplyvní môj výkon. Všetko je to aj financiách, na 4 maratóny v roku, ktoré mám v pláne musím vedieť kalkulovať každý náklad.

Nedeľa – deň behu

Je 8:00, nedeľa ráno, a nervy mi pracujú. Typický stres pre štartom ma neobchádza ani dnes a nabudzuje ma na tú „správnu teplotu“. Obliekam sa do svojho „bežeckého“. Na hruď si pripínam štartovné číslo (pekne zaokrúhlená 500). Prichádzam na námestie Gediminas, kde sa štartuje. Rozklusávam sa a neobídem ani pár zrýchlení na rozohriatie svalov. Počasie nám praje, je mierne pod mrakom, bezvetrie a asi 15 °C. Ideálne počasie.2654132

Na štart sa postavili maratónci a polmaratónci, ostatné disciplíny (štafeta, detské behy, 10 km, 4,2 km behy) štartujú po nás. Má to svoje nesporné výhody, oproti hromadnému štartu všetkých disciplín, stojím za elitnými bežcami, 2 m od štartovacej čiary. Tak blízko som tu prvýkrát. Prichádzajú vlajkonosiči a po mne prechádzajú zimomriavky, keď vidím viať Slovenskú zástavu. Štartoval som ako jediný Slovák, a preto ma veľmi potešilo, že si organizátori dali záležať aj na tomto.

Trať lemovala rieku Neris, plynule sme prešli do parku Vingio, kde čerstvý vzduch naplní vaše pľúca, ktoré
sa môžu tešiť na prvé stúpanie, ktoré preverí vaše schopnosti držať tempo. Po tomto stúpaní nastupuje DSC_9123strmé 12% klesanie, ktoré rozpáli stehná. Prvé kolo (polmaratónska dĺžka) je bezproblémová. Odmakané tréningy mi pomohli prežiť druhé kolo
s troma stúpaniami a klesaniami.

Našťastie som sa vyhol akýmkoľvek problémom, ktoré by mi znemožnili dokončiť beh. Neprišla ani veľká kríza (po 30 km), dva či tri razy popichal jeden a potom druhý bok. Inak bol pretek veľmi príjemný čo sa odrazilo aj na konečnom čase 3: 16,31 (čistý čas 3:16,29) a pekné 87. miesto

Najbližší maratón ma čaká v Budapešti 11. 10. 2015! Váš Boxer 🙂

instagram foto

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.