V Stropkove chystajú prvý polmaratón v Prešovskom kraji

STROPKOV (12. marca 2014) Stropkovský Klub bežcov chystá v tomto roku ďalšiu novinku. Po generačnej výmene organizačného kolektívu začali mladí činovníci pracovať na zatraktívnení Stropkovskej dvadsiatky, jedného z najstarších bežeckých podujatí na východe Slovenska. 11. mája napíše už svoju 34. kapitolu.

Pred dvoma rokmi presunuli priestor cieľa z futbalového štadióna do centra mesta a okrem tradičnej Dvadsiatky pripravili aj 10-kilometrový beh ulicami Stropkova. Ten bol určený najmä pre domácich rekreačných bežcov. Aj tento krok prispel k popularizácii najstaršieho športového podujatia v okrese medzi športovcami i verejnosťou. Kým v roku 2011 sa na štart pri tokajíckom pamätníku postavilo len 29 bežcov, vlani ich už v Stropkove pretekalo 85.

Novinky pripravujú Stropkovčania aj tentoraz. „Posledné dva ročníky sme sa snažili pripraviť pre pretekárov atraktívne podmienky a zorganizovať kvalitné bežecké podujatie. Celé zázemie pretekov je na Námestí SNP a v jeho bezprostrednom okolí. Pre štartujúcich je napríklad zabezpečená aj regenerácia na krytej plavárni. V prípravách na blížiaci sa 34. ročník bola pre nás dôležitá spätná väzba zúčastnených bežcov. A aj na základe viacerých podnetov sme sa tentoraz rozhodli založiť v Stropkove novú tradíciu,“ priblížil nový predseda Klubu bežcov Stropkov Štefan Kmiť.

Problematickým sa ukazoval monotónny 5-kilometrový okruh cez mestskú časť Bokša, ktorý viacero bežcov po dobehu do mesta nepotešil. Vzhľadom na členitosť trate prichádzali do úvahy dve alternatívy – vylúčenie Bokše a skrátenie pretekov na 15 kilometrov alebo predĺženie trate. „Rozhodli sme sa pre druhú možnosť. Obvyklú dvadsiatku predĺžime na polmaratón. Práve 21,1-kilometrové preteky sa na Slovensku tešia v posledných rokoch veľkej popularite. Okrem toho z trasy vylúčime dlhé stúpanie na 3 kilometri a odpadne aj nepopulárny 5-kilometrový okruh cez mestskú časť Bokša Trať povedie z Tokajíka na Vyšný Hrabovec a odtiaľ niekoľko kilometrov po ceste I. triedy popri východnom brehu Domaše. Desaťkilometrové preteky povedú opäť ulicami mesta.“ Šéf organizátorov dodal, že pôjde o vôbec prvý a v aktuálnej sezóne zrejme aj jediný polmaratón na území Prešovského kraja.

Názov Stropkovská dvadsiatka však ostáva, podľa organizátorov ide o značku, ktorá je dlhodobo zapísaná v povedomí bežeckej verejnosti nielen na východe. Podujatie je v tomto roku aj súčasťou Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov organizovanej Maratónskym klubom Košice a Patriot Vranovskej bežeckej ligy.

Registrácia je spustená od 1. marca na oficiálnej stránke podujatia www.stropkovska20.sk.

Peter Novák

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.