V čom je Svetový beh Wings for Life iný ako ostatné behy

Svetový beh Wings for Life pozostáva z viacerých behov organizovaných súčasne po celom svete. Všetci bežci bez ohľadu na vek alebo pohlavie, odštartujú v rovnakom čase (10.00 koordinovaného svetového času UTC, dňa 4. mája 2014, 12:00 CET – nášho času), pričom vzdialenosť, čas ani cieľová čiara nie sú vopred stanovené.

Tento rok sa bude beh konať v  35 krajinách na 40 rôznych tratiach.

Ale toto nie je jediné špecifikum tohto behu. S trochou nadsádzky by sa dalo povedať, že ide o súboj bežca s autom.  Samozrejme pre automobil sú stanovené isté obmedzenia napr. v podobe presne stanovenej rýchlosti a oneskoreného času štartu.

Ale pozrime sa trošku do pravidiel behu, kde to máme všetko presne zadefinované.

Realizácia behu

Oficiálny čas štartu behu vo všetkých miestach podujatia po celom svete bude o 10.00 UTC, čo pre Slovensko znamená 12:00 hod. dňa 4. mája 2014. Všetci účastníci behu musia bežať po usporiadateľom vyznačenej trase. Opustenie trasy z akéhokoľvek dôvodu bude mať za následok diskvalifikáciu. Účastník v pretekoch končí vtedy, keď ho predbehne stíhacie vozidlo. To bude vybavené časovacím zariadením, ktoré počas predbiehania spustí časovací čip umiestnený v štartovom čísle účastníka. Výsledky budú zoradené do konečného poradia podľa zabehnutej vzdialenosti, NIE podľa času.

Stíhacie vozidlo

Stíhacie vozidlo bude na pretekoch považované za pohyblivú cieľovú čiaru. Účastníci na trase pred oficiálnym stíhacím vozidlom sú stále v hre. Hneď ako účastníka predbehne oficiálne stíhacie vozidlo, účasť daného bežca bude označená za ukončenú.

Limity pre stíhacie auto

  • 12.00 CET – Začiatok behu
  • 12.30 CET – Štart záchytného (stíhacieho) vozidla na trase – rýchlosť: 15 km/hod.
  • 13.30 CET – zvýšenie rýchlosti: 16 km/hod.
  • 14.30 CET – zvýšenie rýchlosti: 17 km/hod.
  • 15.30 CET – zvýšenie rýchlosti: 20 km/hod.
  • 17.30 CET – zvýšenie rýchlosti: 35 km/hod. až pokiaľ nepredbehne posledného účastníka

Stanovenie výsledkov

Výsledková listina bude zostavená za každé preteky samostatne a rovnako aj jedna celosvetová výsledková listina, ktorá bude po pretekoch zverejnená na stránke www.wingsforlifeworldrun.com.

 

POMÔŽTE NADÁCII WINGS FOR LIFE STAVAŤ ĽUDÍ SPÄŤ NA NOHY

Wings for Life je nezisková nadácia, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poškodenej miechy. Financuje vedecký výskum a klinické pokusy zamerané na liečbu po celom svete. Problémom spojeným s poranenou miechou musia čeliť približne 3 milióny ľudí. Počet tých, ktorých autonehoda, či úraz paralyzovali a tým nedobrovoľne posadili na invalidný vozík sa každoročne zvyšuje o 130-tisíc. Wings for Life World Run je unikátne globálne podujatie s účasťou takmer 40 krajín sveta, ktorého sa môže zúčastniť úplne každý a podporiť tak unikátny výskum nadácie. Už 4.mája pobeží šesť kontinentov sveta pre tých, ktorí nemôžu.

Podľa celosvetovej štatistiky sa však iba 2% všetkých zranení chrbtice stanú pri extrémnych športoch a najrizikovejšími činnosťami je jazda autom a lyžovanie.

Kľúčovými výskumníkmi na poli nervového systému a garantmi nadácie Wings for Life sú Dr. Martin Schwab a Lisa Schnell. V rámci výskumov vynašli spôsob regenerácie miechy. Tá je založená na bunečných injekciách vpichovaných do miesta zranenia, ktoré následne podnecujú oživenie tkaniva. Tieto nové možnosti sú pre ľudí s poškodením miechy veľkým prísľubom do budúcnosti. Problémom však ostáva sústavný nedostatok finančných zdrojov vďaka ktorým by mohla ich snaha naďalej napredovať. Preto podstata liečby porušenej miechy stále vychádza zo súkromnej iniciatívy zainteresovaných ľudí a 100% všetkých darov je použitých na výskum nadácie Wings for Life. Poslaním nadácie je nájsť spôsob liečby a znovu obnovenia prerušených nervových spojení miechy a tak pomôcť ľuďom odkázaným na život s invalidným vozíkom. Cieľom výskumu je postaviť ľudí späť na vlastné nohy a žiť opäť plnohodnotný život.

Zapojte sa aj vy a bežte spolu s ambasádormi Filipom Tůmom a Richardom Vargom, pre tých ktorí behať nemôžu. Zaregistrovať sa môže každý na www.wingsforlifeworldrun.com/sk do 20. apríla 2014. Štartovné 25 EUR putuje v plnej výške na konto nadácie Wings for Life – pre život bez invalidného vozíka.

www.wingsforlifeworldrun.com/sk

Zapojte sa aj na Facebooku:                        www.facebook.com/events/199414696897645

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.