TS – Volkswagen Slovakia Run and Fun: Bežci mali súpera navyše – horúčavu

Premiérový ročník najväčších bežeckých štafetových pretekov na Slovensku Volkswagen Slovakia Run and Fun potvrdil, že z Bratislavy sa stalo bežecké mesto. Bezmála 1400 bežcov v 332 štafetách si otestovalo aj v 35-stupňovej horúčave toto ojedinelé podujatie.

„Som veľmi rád, že preteky si našli veľkú odozvu medzi priaznivcami behu. Pôvodne sme očakávali okolo 1000 bežcov, takže konečný počet prekonal naše predpoklady,“ hodnotil 1. ročník Volkswagen Slovakia Run and Fun riaditeľ pretekov Peter Pukalovič. „Všetci, ktorí v extrémnych podmienkach dobehli do cieľa, si zaslúžia obdiv a uznanie. Všetci sú hrdinovia. Keďže išlo o úplne nový typ podujatia, ďakujem všetkým účastníkom za ústretovosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov organizátorov. Mimochodom, počasie nás tento rok poriadne skúša: na jarnom bratislavskom mestskom maratóne nás testoval chlad a silný studený vietor, teraz bolo nezvyčajne teplo. Teší ma, že sme našli nového silného partnera, ktorý nám dôveroval a vďaka nemu sme mohli zrealizovať toto podujatie. Som rád, že sme mohli Združeniu na pomoc detskej onkológii pri DFNsP v na bratislavských Kramároch v rámci projektu Deti deťom odovzdať šek na 5000 eur, pričom najväčšiu časť venovala  firma Volkswagen Slovakia, generálny partner pretekov. Skĺbili sme šport s charitou, čo bol náš pôvodný zámer.“

 
Súťaž ženských štafiet na 3 x 4 km vyhrali s vyše 5-minútovým náskokom dievčatá z Nových Zámkov, profesionálne bežkyne miestneho AC.
 
„Do Bratislavy sme prišli s cieľom zdolať v priamom súboji bežcov z tímu Behame.sk, ktorí boli najrýchlejší v kategórii hobby štafiet. Hoci sme sa o to usilovali zo všetkých síl, chlapci boli predsa len o niečo rýchlejší,“ skonštatovala Lucia Janečková, viacnásobná majsterka SR v atletike. „Atmosféra tohto štafetového podujatia bola úžasná. Ľudia nás povzbudzovali, vďaka čomu nám kilometre vo veľkej horúčave ubiehali rýchlejšie. Účasť na 1. ročníku Volkswagen Slovakia Run and Fun bola pre nás spestrením pravidelného atletického tréningu. Všetky z tímu sme sa zhodli: páčilo sa nám a ak bude podujatie bude aj o rok, určite prídeme.“
 
O horúčave ako najväčšom súperovi na trati hovoril aj Ján Matúš z víťazného tímu Behame.sk I., ktorý triumfoval v súťaži hobby štafiet na 3 x 4 km. 
 
„Bolo to náročné, no stačilo, ak nám niekto zakričal, aký náskokom máme pred súpermi, čo zapôsobilo ako povzbudzujúca injekcia a bežali sme ako hodinky. Podmienky vzhľadom na horúčavu boli veľmi náročné. Na preteky nás prihlásil náš šéf a manažér v jednej osobe René Valent, ktorý s nami bežal v družstve. Myslím si, že organizátorom sa zasa podarilo prichystať pekné preteky s dobrou atmosférou.“
 
Hlavnú súťaž 1. ročníka Volkswagen Slovakia Run and Fun v River Parku na dunajskom nábreží v Bratislave, kráľovskú štafetu na 3 x 8 km, vyhrali opäť bežci z Behame.sk. Trojica Konštatntín Kocian, Pavol Bukovác, Jozef Urban zvládla 24 km za 1:25:54 h, o 7:30 min rýchlejšie ako ďalšie trio v cieli.
 
„Diváci boli perfektní, ich povzbudzovanie a potlesk mi vlieval sily do unaveného tela. Bežať osem kilometrov v 35-stupňovej horúčave je ako za trest! Tešíme sa z toho, že sme sa prekonali a zvíťazili sme. Až na tú horúčavu to však boli pekné preteky,“ zhodnotil podujatie Konštantín Kocian, z tímu víťazného Behame.sk II. Doplnil ho jeho kolega zo štafety Jozef Urban, náš popredný maratónec. „Som rád, že premiérový ročník bol presne o tom, čo má v názve: Run and Fun. Aj sme si zabehali, aj sme sa zabavili. Neprišli sme lámať rekordy, tie sa prekonávajú na atletickom ovále,“ povedal 26-ročný Urban, líder vlaňajších slovenských maratónskych tabuliek.
 
To, že Bratislava sa stáva bežeckým mestom, si myslí aj Tatiana Rosová, starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Práve ona bola čestná štartérka hobby štafiet a ženských štafiet.
 
„Z kancelárie mám výhľad na dunajské nábrežie a obdivujem všetkých, ktorí si v dnešnej dobe nájdu ešte čas aj na behanie. Priznám sa, trochu im aj závidím… Musím sa k nim časom pridať aj ja, lebo v minulosti bol beh môj koníček,“ vravela nadšená starostka. „Pretekárov som na trať vyprevádzala so želaním, aby mali z behu  potešenie a radosť. No nie iba na tomto jedinom podujatí, ale vždy, keď si nájdu čas na svojho koníčka.“
 
FAKTY Z 1. ROČNÍKA VOLKSWAGEN SLOVAKIA  RUN AND FUN
 
CELKOVÝ POČET ŠTAFIET:
3 x 200 m do 7 rokov: 34
3 x 600 m do 15 rokov: 18
3 x 4 km ženské tímy: 38
3 x 4 km miešané tímy (hobby štafety): 77 
3 x 8 km miešané tímy (kráľovská štafeta): 165
Suma: 332
 
 CELKOVÝ POČET BEŽCOV: 1 328
 
 
 
VÍŤAZI KATEGÓRIÍ:
3 x 200 m do 7 rokov: Ohnivé strely (Daniel Molnár, Matúš Gbelský, Riško Baran) 3:32 min
3 x 600 m do 15 rokov: Skating Girls (Michaela Čaplová, Timea Studencová, Soňa Chalányová) 9:54 min
3 x 4 km ženské tímy: Rýchle nôžky (Lucia Janečková, Kika Hegedüsová, Jana Styková) 41:35 min
3 x 4 km miešané tímy: Behame.sk I. (René Valent, Tomáš Palkovič, Ján Matúš) 37:45 min
3 x 8 km miešané tímy: Behame.sk II. (Konštatntín Kocian, Pavol Bukovác, Jozef Urban) 1:25:54
 
  
§ § §
 
Generálny partner projektu je najväčšia slovenská automobilka Volkswagen Slovakia. Od roku 1991 vyrobila viac ako 2,5 milióna vozidiel. Patrí k najväčším exportérom, investorom i  zamestnávateľom v súkromnom sektore u nás, zamestnáva viac ako 8400 ľudí. V závode v Bratislave vyrába Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Škodu Citigo, SEAT Mii, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky, v Martine komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska.
 
 
Gabriel Bogdányi

vedúci tlačových služieb ČSOB Bratislava Marathon 2012
0918 800 460, 0905 412 345
gabriel@sita.sk

 

foto: http://bratislavamarathon.com

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.