TS – O ČSOB Bratislava marathon je znova veľký záujem

Do štartu 9. ročníka bratislavského mestského maratónu – ČSOB Bratislava Marathon 2014 ostávajú už len dva mesiace (4. – 6. 4. 2014). Organizátorov však už teraz teší rastúci záujem o podujatie, ktoré si za svoju krátku existenciu získalo množstvo fanúšikov.

               „Doposiaľ sa na všetky disciplíny prihlásilo 3530 bežcov, čo je približne o tisíc viac ako vlani o takomto čase,“ pochválil sa na stredajšej tlačovej besede v Bratislave riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2014 Jozef Pukalovič. „Nechcem to zakríknuť, ale všetko nasvedčuje, že by sme mohli prekonať osemtisícovú hranicu. Ak príde 8000 až 8500 ľudí, bude to skvelé.“

                 Obrovský záujem je o minimaratón na 4,2 km, ktorého účastníci sa dostanú na miesta, kam bežný smrteľník nemôže.

                 „S vedením bratislavského prístavu sme sa dohodli, že trať povedie cez areál prístaviska. Bežcom sa vytvára jedinečná šanca vidieť priemyselnú časť Bratislavy, ktorá je inak nedostupná. Na túto disciplínu sa už prihlásila tisícka účastníkov, limit je 1500, takže bude to asi naša prvý vypredaná disciplína,“ informoval športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2014 Marcel Matanin. Prezradil ešte, že niektorí maratónci sa prihlásili aj na minimaratón, ktorý sa beží v sobotu a bude pre nich akoby rozcvička na nedeľňajší vyše 42-kilometrový beh.

                 Na hlavnú disciplínu – maratón – sa do stredy prihlásilo 522 vytrvalcov, z toho 136 zo zahraničia. Nechýbajú medzi nimi ani minuloroční víťazi z Kene Isaac Chesiny, ktorý je časom 2:18:33 aj traťový rekordér, a trojnásobná bratislavská šampiónka Lilian Koechová. O účasti ďalších elitných bežcov schopných atakovať rekordy pretekov sa ešte rokuje s osvedčenými manažérmi. Polmaratóncov majú organizátori zo spoločnosti Be Cool zaregistrovaných zatiaľ 1121, z nich je 135 cudzincov. Polmaratón bude tentoraz znova slovenským šampionátom.

                 „Konečné číslo v maratóne by mohlo byť okolo 700 – 800, čo je veľmi dobré a dáva nám nádej, že na budúcoročný jubilejný 10. ročník príde vytúžená tisícka,“ dodal Marcel Matanin.

                 Nárast počtu maratóncov môže mať na svedomí aj fakt, že sa im tréneri z Bratislava Marathon Running Club-u (BMRC) pravidelne venujú na tréningoch v športovej hale Elán i na spoločných tréningoch vonku.

                 Práve v súvislosti s BMRC spomenul Jozef Pukalovič na tlačovej besede aj ďalšiu novinku. Chystá sa jeho premenovanie na Bratislava Marathon Sport Club.

               „Športová príprava sa netýka len behu, ale aj mnohých iných pohybových aktivít – plávania, zumby, triatlonu a podobných aktivít, ktoré sú in. Preto sa aj my sústredíme na to, aby sme ponúkli širšiu škálu pohybových možností a s tým bude súvisieť aj zmena názvu klubu,“ vysvetlil riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2014.

                 Jozef Pukalovič považuje veľký záujem o ČSOB Bratislava Marathon za ocenenie práce organizátorov v predošlých rokoch: „Ak by sa bežcom u nás v minulosti nepáčilo, znova by už asi neprišli.“

                 V porovnaní s minulým ročníkom sa termín ČSOB Bratislava Marathon posunul o dva týždne z marcového na aprílový. Bežecký víkend je naplánovaný od 4. do 6. apríla.

                 „Horšie počasie ako vlani, keď primŕzalo a dokonca aj zasnežilo, už ani nemôže byť, no verím, že teraz budeme môcť vytiahnuť opäť tričká s krátkymi rukávmi ako v prvých ročníkoch podujatia. Dúfam, že dvojtýždňový posun urobí svoje. Podujatie vyzerá aj navonok lepšie, ak je modrá obloha a svieti slniečko,“ vravel Jozef Pukalovič a pridal zaujímavý postreh: „Ukázalo sa, že bežcom chlad až tak veľmi neprekáža, čo potvrdzuje i Chesinyho minuloročný rekordný čas. Oni sú na také podmienky pripravení, veď na maratón sa pripravujú celú zimu.“

                 Vlaňajšia nová trať v Starom Meste a Ružinove sa osvedčila, bežci si ju chválili. Vzhľadom na rekonštrukciu Starého mosta však na nej nastanú drobné zmeny, no na atraktivite jej nič neubudne a pobeží sa znova centrom Bratislavy, na čom má eminentný záujem i primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. 

            Organizátori pripravili opäť bohatý športový program so siedmimi disciplínami, ktorý vyvrcholí nedeľňajším maratónom, polmaratónom a súťažou štafiet na polmaratónskej trati. V sobotu sa uskutoční Desiatka, minimaratón (zmena názvu z hobby behu), detské behy a preteky lezúňov.

„Náš cieľ je zatraktívniť aj sprievodný program, aby mesto maratónom žilo,“ pripomenul riaditeľ bratislavského mestského maratónu.

                 Organizátori podujatia v spolupráci s generálnym partnerom ČSOB Finančná skupina opäť pripravili aj sociálne projekty s názvom „Štyridsiaty tretí kilometer“.

                 „Chceme nielen behať, ale aj pomáhať,“ uviedla hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny Zuzana Eliášová, ktorá v Bratislave absolvuje svoj prvý maratón v živote. „Deti z detských domovov budú môcť bežať opäť zadarmo a výťažok zo štartovného z tejto disciplíny venujeme Združeniu na pomoc detskej onkológii pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Vlani sme takto získali okolo 5000 eur.“

                 Novým projektom je spolupráca s Kontom bariéry, ktoré pomáha pri získavaní pomôcok pre zdravotne postihnutých ľudí.  

            Registrácia na ČSOB Bratislava Marathon (4. – 6. 4. 2014) je možná na internetových stránkach predpredaj.sk a na bratislavamarathon.com. Posledný možný termín  je 4. apríl 2014 (pre polmaratón a maratón 5. apríl), no iba v prípade, že sa disciplína nevypredá.

            ČSOB Bratislava Marathon 2014 bude mať sedem disciplín. Vyvrcholí nedeľňajším maratónom, polmaratónom a súťažou štafiet na polmaratónskej trati. V sobotu sa uskutoční Desiatka, minimaratón), detské behy a preteky lezúňov.

 

Gabriel Bogdányi,
vedúci tlačových služieb ČSOB Bratislava Marathon 2014 a ďalších podujatí organizovaných spoločnosťou Be Cool
+421-918-800 460, +421-905-412 345
gabriel@sita.sk

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.