TS – Druhú zimnú desiatku ovládol martinčan Milan Fedák

Druhú zimnú desiatku 2012/2013, ktorá je pre bežcov už tradične prípravným podujatím pred jarným ČSOB Bratislava Marathon 2013, vyhral v Bratislave Milan Fedák z AK ZTS Martin časom 34:56 min pred špecialistom na orientačný beh Pavol Bukovácom reprezentujúcim portál behame.sk (+48 s) a víťazom decembrovej prvej Zimnej desiatky Milanom Švecom (+ 50 s).

Tridsaťročný Fedák zabehol 10,1-kilometrovú trať aj v mrazivom počasí a na ťažkom teréne o 38 sekúnd rýchlejšie ako Švec pri svojom decembrovom triumfe. Vtedy však bola trať o pár metrov dlhšia. Zaujímavé je, že Bukovác bol druhý v oboch doterajších Zimných desiatkach.

            „Krízu na trati som nemal žiadnu, moje tempo ovplyvnil najmä strach zo zranenia.   Musím sa priznať, že behanie v takýchto zimných podmienkach vôbec nemám rád. Hneď po štarte som začal radšej opatrne, lebo na dunajskom nábreží nás spolu bežalo ešte veľa a bál som sa pádu. Vôbec som sa nezameriaval na čas. Mám radosť z toho, že som sa po Vianociach aj silou vôle prinútil trochu hýbať. Pohyb a beh v teréne mi už chýbali,“ povedal víťazný Milan Fedák.           

            V súťaži žien bola najlepšia Katarína Drahovská z behame.sk, ktorá vyše 10-kilometrovú trať na okruhu v centre hlavného mesta zvládla za 41:42 min. Druhá skončila so stratou 11 sekúnd Jana Menkynová, tretia v absolútnom poradí bola Renáta Klčová z Piešťan (+24 s), ktorý vyhrala veteránsku kategóriu od 40 do 49 rokov.

            „Milujem zimu a behanie na dobrom snehovom podklade, má to svoje čaro. Aj preto som prišla do Bratislavy na Zimnú desiatku prvý raz. Podujatie sa mi páčilo, len mne ako aktívnej bežkyni do vrchu chýbali nejaké väčšie kopce, na môj vkus bola trať veľmi rovinatá. Na preteky som neprišla s ambíciou vyhrať, ale zabehnúť si desať kilometrov a trochu sa medzi kolegami – bežcami zabaviť. Veď behanie má byť aj o zábave. S dosiahnutým časom nie som spokojná a som rada, že som desať kilometrov vôbec zvládla, lebo uplynulý týždeň sme celá rodina bojovali s chrípkou, ktorá sa určite trochu podpísala aj pod môj výkon. Dlho som nevedela, či do Bratislavy vôbec prídem. Teraz, keď to už mám šťastne za sebou, som rada, že som na Zimnú desiatku prišla,“ priznala najrýchlejšia žena v cieli Katarína Drahovská.

            Na druhú Zimnú desiatku organizovanú spoločnosťou Be Cool sa prihlásilo dovedna 342 bežcov, na štarte i v cieli ich zaevidovali napokon 270. Tretia Zimná desiatka sa uskutoční 23. februára. Prihlásiť sa je možné on-line do 18. 2., potom už len osobne pri prezentácii v OC Retro v Bratislave-Ružinove od 20. do 22. februára. Najvýhodnejšie štartovné (7 eur pre členov Bratislava Marathon Running Clubu a 9 eur pre nečlenov) je do 10. 2., potom sa dá prihlásiť za sumu o 2 eurá vyššiu.

            Jozef Pukalovič, technický riaditeľ druhej Zimnej desiatky:„S pretekmi som veľmi spokojný najmä preto, že vzhľadom na pravé zimné počasie a náročné podmienky všetci bežci bez väčších problémov šťastne dobehli do cieľa. Na trati sa nikto nezranil, čo je v tejto fáze roka najpodstatnejšie, na druhej strane si určite dobre zatrénovali, je predsa len iné pripravovať sa individuálne a môcť sa takto porovnať s ostatnými. Všetci si dávali pozor, nebežalo sa na rekordné časy, ale predovšetkým pre potešenie z behu a pohybu. Teší ma tiež 342 prihlásených bežcov. Toto číslo je jasný dôkaz, že mnohí ľudia na jarné behy a na náš mestský maratón systematicky trénujú aj počas zimy. Nakoniec, práve pre túto širokú rodinu bežcov tieto Zimné desiatky robíme. Tak ako sme avizovali, na našej stránke už budú pripravené aj sumárne výsledky oboch Zimných desiatok, a každý kto bežal obe, sa bude môcť porovnať, aj keď táto druhá bola vzhľadom na úpravy pre počasie o pár metrov kratšia.“

DRUHÁ ZIMNÁ DESIATKA 2012/2013 VO FAKTOCH

Muži – absolútne poradie:1. Milan Fedák (AK ZTS Martin) 34:56 min, 2. Pavol Bukovác (behame.sk) 35:44, 3. Milan Švec (RunShop Bratislava) 35:46, 4. Matúš Forgáč (Dubodiel) 36:10, 5. Ján Roziak (Realiz Sport Team) 37:01, 6. Patrik Holeša (MK Rajec) 37:12, 40 až 49-roční: 1. Tomáš Giertli (Čierny Balog) 40:16, 50 až 59 roční: 1. Peter Portášik (AŠK Grafobal Skalica) 40:12, nad 60 rokov: 1. Ferdinad Husár (Trenčín) 46:17.

Ženy – absolútne poradie: 1. Katarína Drahovská (behame.sk) 41:43 min, 2. Jana Menkynová (Bratislava) 41:54, 3. Renáta Klčová (TJ Družba Piešťany) 42:07, 4. Veronika Jankovičová (behame.sk) 43:23, 5. Eva Tulejová (Rapid Bratislava) 43:36, 6. Gabriela Hejtíková (ČR/Triatlon Team Trnava) 43:46, 40 až 49-ročné: 1. Renáta Klčová (TJ Družba Piešťany) 42:07, nad 50 rokov: 1. Anna Portášiková (AŠK Grafobal Skalica) 48:54.

 

Zdroj: Gabriel Bogdányi
            vedúci tlačových služieb ČSOB Bratislava Marathon 2013

Foto: www.bratislavamarathon.com

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.