TS: dm ženský beh: skvelá atmosféra a rekordná účasť

Pekné slnečné počasie a tomu zodpovedajúca výborná nálada sprevádzali sobotný 2. ročník dm ženského behu v Bratislave. Z vyše tisícky prihlásených (presne 1004) napokon našlo odvahu 880 žien a dievčat, ktoré zvládli nástrahy 4- alebo 9-kilometrovej trate v centre hlavného mesta.

Toľko bežkýň na špecializovanom behu určenom výhradne pre ženy ešte nikdy na Slovensku neštartovalo. Na kratšiu vzdialenosť si trúflo 494bežkýň, na dlhšiu iba o necelú stovku menej, presne 386. V porovnaní s vlaňajškom sa na štart postavilo o 260 účastníčok viac, čo je takmer 42-percentný nárast! Organizátori v spolupráci s generálnym partnerom podujatia spoločnosťou dm drogerie markt podporili ajsociálny projekt dm šport zóna. Na vybudovanie športového ihriska v Bratislave – mestskej časti Ružinov pôjde  výťažok zo štartovného, čo v tomto roku činí 4535 eur.

               „Tešíme sa, že máme za sebou ďalší úspešný ročník dm ženského behu. Štyridsaťdvapercentný nárast účastníčok svedčí o tom, že rozhodnutie založiť tradíciu ženského behu na Slovensku bolo správne a som nesmierne rada, že sme ju založili práve my.  Som rada o to viac, že nejde len o beh, ale súčasťou podujatia je aj sociálny projekt dm šport zóna, vďaka ktorému tento rok vybudujeme ďalšie športové ihrisko v Bratislave,“povedala Janka Poláčková, prokuristka, dm drogerie markt.

               V súťaži na 4 kmsi víťazstvo vybojovala Kristína Hegedüsová z AC Nové Zámky so 7-sekundovým náskokom pred Ivanou Butoracovou (TJ Obal servis Košice).

               „Vlani som dobehla tretia, preto mám z víťazstva radosť. Samozrejme, uvedomujem si, že pozíciu mi trochu uľahčila moja kamarátka a zároveň veľká súperka Lucia Janečková, ktorá zo zdravotných dôvodov nemohla obhajovať prvenstvo. Verila som si, no aj tak som sama seba dostala do zbytočných problémov, lebo prvý kilometer som dosť prepálila,“ vravela 17-ročná novozámocká študentka, ktorá priznala, že podľahla výbornej atmosfére.

               „Nakoniec som bola rada, že som zvíťazila. Moje pocity v cieli boli neopísateľné, ale úprimne – najviac ma tešil fakt, že to už mám úspešne za sebou.“,dodala Kika Hegedüsová.

               Keďže mama a dcéra Janečkové pre chorobu Lucie na dm ženský beh neprišli, na

9-kilometrovej trati sa otvorila šanca pre ďalšie popredné bežkyne. Zvíťazila Dubničanka Ľubomíra Maníková pred ďalšou registrovanou atlétkou Katarínou Pokornou.

               „Bežalo sa mi veľmi dobre, no na niektorých úsekoch som sa cítila ako cyklisti na Tour de France. Diváci na trati nás povzbudzovali z naozaj bezprostrednej blízkosti, na čo nie som zvyknutá,“prezradila víťazka. „Bolo vidieť, že ľudia si beh užívali, ba niektorí až priveľmi…“

               Dvadsaťsedemročná Dubničanka prezradila, že k behaniu ju priviedol otec – aktívny bežec: „Keď som bola mladšia, moju bežeckú kariéru som brala skôr ako splnenie otcovho želania. Teraz sa však na to už dívam úplne inak. Z behu mám radosť, potešenie. Takéto preteky ako dm ženský beh moju radosť ešte znásobujú. Ak budem môcť, o rok prídem znova.“

            Po vlaňajšej úspešnej premiére sa na dm ženskom behu opäť zúčastnili aj bežkyne s cukrovkou, ich lekárky a zamestnankyne farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk Slovakia, s. r. o., ktorý je líder v diabetológii. Spoločným behom podporili myšlienku aktívneho trávenia voľného času pacientov s cukrovkou, pre ktorých je pohyb neoddeliteľnou súčasťou liečby. 

            Do Bratislavy na dm ženský beh zavítalo i 17 bežkýň z Viedne z tamojšieho Österreichische Frauenlauf. Najstaršia z nich, 75-ročná Johanna Ebnerová zvládla 9 kmza úctyhodných 1:08:01 h!

               Riaditeľ dm ženského behu Peter Pukalovič hodnotil 2. ročník pozitívne po všetkých stránkach: „Ženy si svoj beh užili, na trati sme videli plno krásnych emócií. Najmä o nich je tento beh. Teší nás, že sa prihlásilo oveľa viac žien ako vlani. Je to dôkaz, že dm ženský beh si získava medzi dievčatami a ženami veľkú popularitu. Výbornej atmosfére pomohlo aj ideálne bežecké počasie. Máme radosť aj z toho, že naše celoročné aktivity pre ženy vrátane pravidelných týždňových tréningov sa zúročila v náraste počtu štartujúcich. Nie nadarmo sme rok 2013 nazvali Rokom žien.“

 

               Organizátori v spolupráci s generálnym partnerom podujatia spoločnosťou dm drogerie markt podporili ajsociálny projekt dm šport zóna. Na vybudovanie športového ihriska v Bratislave pôjde celý výťažok zo štartovného plus sponzorské príspevky.

               „Získali sme 4535 eur, ktoré venujeme mestskej časti Ružinov na vybudovanie
 a rekonštrukciu detského ihriska na Nevädzovej ulici. Aj toto je cesta, akou sa na Slovensku dá podporovať šport a športové aktivity.“
, doplnil Peter Pukalovič.

               Minulý rok sa podarilo z podobných zdrojov dobudovať športovisko pre deti v areáli na Fedinovej ulici v Petržalke v celkovej hodnote 4270 €.

 

dm ŽENSKÝ BEH VO FAKTOCH

 

1. ROČNÍK (29. 9. 2012)

 

4 km (355):1. Lucia Janečková (AC Nové Zámky) 13:56 min, 2. Paula Habovštiaková (J&T Sport Team Bratislava/Slávia UK) 14:58, 3. Kristína Hegedüsová (AC Nové Zámky) 15:24.
 

9 km (265):1. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 36:11 min, 2. Eva Tulejová (Rapid Bratislava) 37:46, 3. Mária Prášilová (Miletička Bratislava) 39:19.

 

2. ROČNÍK (28. 9. 2013)

4 km (492 v cieli):1. Kristína Hegedüsová (AC Nové Zámky) 14:28 min, 2. Ivana Butoracová (TJ Obal servis Košice) 14:35, 3. Romana Komárňanská (3NT) 14:39.

9 km (384 v cieli): 1. Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica n/V.) 33:35 min, 2. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 33:58, 3. Veronika Otrubová (Sportdiag Team) 37:03.

Gabriel Bogdányi,
zodpovedný za mediálne služby

 

Foto: Robert Pazitny – s: Retro Sport.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.