Tlačová správa – ČSOB Bratislava Kenské Hviezdy sú vo forme, chcú prekonať rekordy

Organizátori 7. ročníka bratislavského mestského maratónu – ČSOB Bratislava Marathon 2012 – sa okrem účastníckeho rekordu vyše 7000 bežcov dočkajú možno aj traťových rekordov.

Kenskí favoriti nedeľňajšieho maratónu avizujú dobrú formu a snahu vymazať doterajšie najlepšie časy Ukrajinca Vasila Remščuka 2:19:42 h z roku 2008 a vlaňajších 2:45:30 h Keňanky Lilian Koechovej.

           „Verím, že ak nám vyjde počasie a nebude fúkať taký silný vietor ako dnes, oba rekordy padnú,“nádejal sa športový riaditeľa ČSOB Bratislava Marathon 2012 Marcel Matanin.

           V mužskom maratóne sú hlavní favoriti Richard Chepkwony s osobným rekordom 2:12:02 h a Micah Kiplagat Samoei, ktorý kráľovskú vytrvaleckú trať zvládol najrýchlejšie za 2:14:32.

           „Chepkwonyho cieľ je bežať na úrovni 2:16 h, Samoeiov manažér Krejci mi napísal, že Micah pobeží rýchlejšie ako vlani na jeseň v Dubline, kde iba krátko po zotavení sa z malárie dosiahol čas 2:19:17,“ prezradil športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2012 na štvrtkovej tlačovej besede v hoteli Sheraton.

           Do zoznamu elitných bežcov pribudli na poslednú chvíľu dvaja kvalitní Poliaci Jaroslaw JanickiBogdan Dziuba, obaja s osobnými maximami pod 2:20 h. Dziuba je víťaz premiérového ročníka, dvakrát (2007, 2008) bol druhý a vlani štvrtý.

           Aj ženský maratón má hlavné favoritky z Kene. Rekordérka pretekov Lilian Koechová sa pokúsi v Bratislave o víťazný hetrik, no bude to mať veľmi ťažké, lebo s úmyslom vyhrať príde aj Lucy Wambuiová-Murigiová, vlaňajšia víťazka bratislavského polmaratónu v traťovom rekord 1:11:51 h.

„Murigiová má obrovskú motiváciu, lebo vlani v októbri jej nevyšiel Dublinský maratón. S osobným rekordom 2:40:18 nebola spokojná, lebo jej tréningová kolegyňa Wanjiruová-Machariová z rakúskeho tímu Run2gether dosiahla v Grazi 2:32:12 a na takýto čas sa cítila aj ona,“ informoval Marcel Matanin.
Organizátori pre najlepších pripravili aj finančné odmeny. Víťaz maratónu dostane minimálne 2000 eur, ďalšie bonusy sú za prekonanie traťového rekordu. Prvá žena v cieli získa 1200 eur, najlepší v polmaratóne si na účet pripíšu 1000 (muž) a 700 eur (žena).
Dvadsaťštyri hodín pred piatkovou prvou akciou bratislavského bežeckého víkendu evidovali organizátori rekordných 7169 prihlásených bežcov. 
 
Najväčší záujem je o polmaratón (2322) a hobby beh (841), na kráľovskú disciplínu maratón sa vydá v nedeľu 1. apríla 742 vytrvalcov. Súťaž 4-členných štafiet je už niekoľko dní vypredaná.
„Nárast počtu bežcov nás veľmi potešil, no je to zároveň aj záväzok do budúcnosti,“ povedal na tlačovej besede riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2012 Jozef Pukalovič. „Urobíme všetko, aby ľudia odchádzali z podujatia spokojní. Je jasné, že bežecký boom zasiahol v posledných dvoch – troch rokoch aj Slovensko a na tejto vlne sa vezieme aj my. Okrem toho sa však snažíme byť celoročne v kontakte s bežcami, posielame im informačné newslettre, robíme pre nich v zime tréningy v hale i vonku, organizujeme ďalšie bežecké akcie.“
Organizátori dúfajú, že ČSOB Bratislava Marathon priláka aj čo najväčší počet divákov. Pre nich pripravili v centre pretekov i okolo trate bohatý program vo forme hudobných vystúpení i divadelného predstavenia.
„Chceme, aby si náš maratón získal srdcia Bratislavčanov podobne ako je to na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, kde sú počas pretekov vždy plné ulice divákov,“ vyslovil Jozef Pukalovič svoje želanie.
Program maratónskeho víkendu v Bratislave otvorila už vo štvrtok na pravé poludnie registrácia. V piatok 30. marca bude súčasťou podujatia o 10.00 h ZSE Školská olympiáda, popoludní je na programe beh barmanov, vystúpenie Majka Spirita a od 18.00 h zapália v spolupráci so Slovenským olympijským výborom olympijský oheň pri príležitosti Hier XXX. olympiády v Londýne. V sobotu ráno od 10.00 h je pripravený tréning verejnosti s hviezdami podujatia a v rovnakom čase aj preteky lezúňov, o hodinu neskôr sa začnú detské behy, o 14.00 hobby beh na 4 km a o 16.00 h sa uskutoční bežecká Desiatka. Súťažný program budú sprevádzať viaceré sprievodné podujatia a koncerty zoskupení ako Ladylicious, V.I.P, The Cellmates, The Pastels a HEX. Hlavný program je naplánovaný na nedeľu , štart maratónu, polmaratónu i štafiet vrátane olympijskej je o 10.00 h. O 15 minút skôr sa vydajú na trať in-line korčuliari. 
„Náš najväčší problém a nepriateľ je zatiaľ vietor a počasie. Ak by pršalo, pre sprievodné aktivity máme pripravené náhradné riešenia,“ uviedol Jozef Pukalovič. 
S rastúcim počtom účastníkov ČSOB Bratislava Marathon rastú aj náklady na organizáciu. „Rozpočet podujatia je 270- až 300-tisíc eur, pred dvoma rokmi bol okolo 200-tisíc. Štartovné od bežcov nepokryje všetky reálne náklady na jedného účastníka, takže bez sponzorov by sme nemohli zachovať súčasnú výšku štartovného,“ upozornil Jozef Pukalovič.
 
POČTY PRIHLÁSENÝCH NA ČSOB BRATISLAVA MARATHON 2012
(stav k 29. 3. 2012)
 
 
MARATÓN 742
POLMARATÓN 2 322
4-ČLENNÉ ŠTAFETY 1 320
DESIATKA 733
HOBBY BEH (4 km) 841
DETSKÉ BEHY 804
LEZÚNI  108
IN-LINE KORČULIARI 299
SPOLU 7 169
  

 
Gabriel Bogdányi

vedúci tlačových služieb ČSOB Bratislava Marathon 2012
0918 800 460, 0905 412 345
gabriel@sita.sk

 

foto: http://bratislavamarathon.com

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.