Test bežeckého sortimentu značky Crivit sports II. časť

Milé bežkyne, milí bežci. Dnes je streda, to bez testu sa nedá. A tak Vám po minulotýždňovej prvej časti testu bežeckého sortimentu značky „Crivit sports“ prinášame časť druhú, v ktorej sme sa okrem klasických bežeckých „handier“ pozreli aj na pár doplnkov.

Zatiaľ čo minulý test bol zameraný na neskoro jesenné zimné a skoro jarné veci, tak ten dnešný je ladený do trošku teplejších ročných období

Aby sme Vás nenapínali, tak tu je stučný zoznam dnes testovaných výrobkov:
Športové okuliare Crivit, Tričko Crivit  s krátkym rukávom, Bežecké trenírky Crivit, Bežecké kraťasy, Športové pančuchy alias kompresné podkolienky, Bežecké ponožky Crivit a na záver Vložky do športovej obuvi.

 

Športové okuliare Crivit.

Obsah balenia: Rám okuliarov, 3 páry skiel pre rôzne pomery viditeľnosti, puzdro na okuliare, šnúrka na okuliare, handrička z mikrovlákna na čistenie skiel.

Už na prvý pohľad je zrejmé, na čo sú okuliare určené. Zaujímavo riešené straničky, bez výrazného zahnutia pre ich zachytenie za uši, dávajú okuliarom moderný vzhľad. Aj napriek tomu po nasadení dobre držia na hlave.

Sklá okuliarov sú vymeniteľné. Akým spôsobom sa výmena robí, na to treba prísť, pretože v priloženom letáčiku sa návod nedozviete. Považujem to za malý nedostatok. V balení sú tri sklá s nasledovnými parametrami.

Kat.

Popis

Rozsah použitia

Rozsah stupňa transmisie (priepustnosti) svetla [%]

0

Bezfarebné/jemne tónované Pod mrakom

80 – 100

1

Jemný tón (oranžové) polojasno

43 – 80

3

S tmavým tónom ostré slnko, voda, hory

8 – 18

všetky majú VU filter 400

Môj prvý dojem po nasadení okuliarov bol pozitívny, no netrval dlho. Odrazu mi niečo vadilo. Prišiel som na to. „Výrez“ na nos je až príliš úzky a okuliare vďaka tomu nedosadnú úplne. To ale znamená, že spodná hrana okuliarov je len tesne pod spodnou hranou oka a teda okuliare nechránia oči podľa predstavy.

Záverečné zhodnotenie.
Aj keď okuliare vyzerajú pekne, ja osobne by som si ich nekúpil vzhľadom na fakt, že majú úzky výrez na nos, nesedia ako by mali a dostatočne nechránia pred svetlom. Ale toto je môj osobný názor. Možno mám veľký nos a preto mi nesedia. Odporúčam každému, nech si dá tu námahu, zoberie ich do ruky, ak bude mať možnosť nasadiť na nos, tak nech tak urobí a sám posúdi, či mu sedia, alebo nie. Zas je škoda ich odpisovať len na základe mojích poznatkov.

  


 

Tričko Crivit  s krátkym rukávom (Performance top).

Obsah balenia: 1 kus trička. K dispozícií som mal dva farebné varianty. Modro-čierny a bielo-modrý.

Zloženie: 100% polyester (50% TOPCOOL)

Prvý dojem: Po vytiahnutí trička z obalu ma ako prvé napadlo, že výrobok je nejaký hrubý a ťažký. Tento dojem bol správny. Nie preto, žeby Tričko Crivit bolo z hrubého materiálu. Momentálne totiž behám v tielku, ktoré je z iného, jemnejšieho materiálu a navyše má veľkosť S a nie M ako v prípade trička Crivit. A pocity na dotyk výrobku? Podobné ako pri nohaviciach a tričku s dlhým rukávom: pri umeline nemožno očakávať jemnosť bavlny. Nemôžem však povedať, žeby bol kontakt s tričkom nepríjemný. Samozrejme, urobil som vizuálnu obhliadku. Dielenské spracovanie na výbornej úrovni. Žiadne trčiace nitky či rozstrapkané konce.

Počas behu som nezaznamenal rušivé vplyvy na spôsob trenia v podpazuší alebo na bradavkách. V podstate som si ani neuvedomoval, že mám na sebe niečo iné ako obvykle. Keďže momentálne nepanuje práve najteplejšie počasie, pri myšlienke vyskúšať tričko ako saje, dostal priestor experiment. Navzdory prijemným 18°C som na seba nahodil už spomínané tričko s dlhým rukávom, naň bežeckú bundu, alias šuštiaky. Vznikla z toho malá sauna. Na prvý pohľad som vyzeral trochu divne. Čo však nespravím pre bežcov? Keďže nemám problém s potením, dostalo tričko poriadne zabrať. S tým, ako to zvládlo, musím vysloviť spokojnosť. Samozrejme,  nedali sa očakávať výsledky ako pri najspodnejšej vrstve termobielizne. A teda sa našli stopy potu a vlhkosti aj na tele i vnútornej strane trička.  Musím zdôrazniť, že som mal na sebe ešte spomínané šuštiaky. Tie veľa vzduchu neprepustia, čím bránia prirodzenej ventilácii, ochladzovaniu tela a odparovaniu potu do okolia. Vzhľadom na uvedené fakty si dovolím tvrdiť, že za normálnych podmienok by tričko spoľahlivo fungovalo aj za horúceho leta.

Záverečné zhodnotenie.
Nemám žiadne výhrady. Domnievam sa, že kto si toto tričko kúpi, bude s ním spokojný.

Iba opäť dodám: zo začiatku odporúčam zopárkrát ho oprať samostatne.

Ide o umelinu, preto platí: prať po každom použití. Inak, po prvom použití možno ešte nebude okolie cítiť stopy po zvyškoch potu, ale po druhom už určite. To už je všeobecný problém, a nielen u tohto trička.

 


 

Bežecké trenírky Crivit – alebo: nie je M-ko ako M-ko.

Obsah balenia: 1 kus trenírok Crivit. K dispozícií som mal dva farebné varianty. Modro-čierny a bielo-modrý.

Zloženie: 
– trenírky: 100% polyester
– vložka (slipy): 100% polyester

Prvý dojem: Sú obrovské!!! A tentoraz som svoj úvodný dojem neskorigoval na základe žiadnej poľahčujúcej okolnosti. Takže ako druhý krok nenasledoval „šup do trenírok“, ale „šup do skrine“ pre moje doterajšie trenírky. Chcel som urobiť porovnanie. Teraz môj prvý dojem nesklamal. Naozaj bol veľkostný rozdiel medzi „crivitáckym“ a „mizuňáckym“ M-kom. Prekvapil aj mňa. Po obvode pása išlo o 10 cm. Pre istotu to napíšem aj slovom – desať centimetrov!!! Hoci by som si mohol povedať, že moje trenírky už nejaký rok, dva pamätajú a tak sa trochu „zrazili“, no určite nie o 10 cm. (viď obr.)

Kontrola dielenského spracovania dopadla opäť na výbornú. Nenašiel som žiadne chybičky krásy.

Hor´ sa do behu. Síce som si počas tréningu pripadal skôr ako basketbalista a nie bežec, ale čo už, trenírky bolo treba otestovať. Počas behu neboli žiadne väčšie problémy s trením a odieraním niektorých častí tela. Ani materiál nepôsobil rušivo. No predsa len mi niečo čiastočne vadilo a znervózňovalo ma. Skrátka, cítil som sa tak trochu nesvoj. Nakoniec bola príčina odhalená. Vnútorné slipy (podšívka). Materiál, z ktorých sú vyrobené, je 100% polyester. A teda sa takmer vôbec nenaťahuje. Ja som zvyknutý na elastickejší materiál. Všetko je len otázka zvyku. Pri dlhšom nosení spomenutého výrobku by som si na to zvykol. A navyše, pod nepríjemné pocity sa svojím dielom podpísal fakt, že testované trenírky boli pre mňa trochu veľké.

Aby som nezabudol, treba ešte spomenúť malé vnútorné vrecko v ich prednej časti.

Nemožno obísť ani dôležitý fakt bezpečnosti pri behu. Preto spomeniem reflexné plôšky v podobe loga a nápisu EXTREME na prednej strane a reflexných prúžkov po bokoch. Azda by to ešte chcelo dajaký reflexný prvok na zadnej časti trenírok.

Záverečné zhodnotenie.
Platí to isté, čo som napísal v prípade trička Crivit s krátkym rukávom. Kto si ich kúpi, neoľutuje. Pozor si však treba dať pri kúpe trenírok na veľkosť. Nebrať automaticky výrobok s veľkostným označením, aké bežne používate. Samozrejme mimo prípadu, keď nosíte značku Crivit.

   


 

Bežecké kraťasy.

<strong“>Obsah balenia: 1 kus kraťasov, farebná kombinácia čierno-modrá.

Zloženie:  – 90% polyester (45% TopCool)
– 10% elastan (Lycra Sport).

Prvý dojem: Neutrálny a plný očakávania aké to bude, keďže nie som vyznávačom tohto druhu oblečenia. Teda v mojom prípade pôjde prvýkrát o takýto druh oblečenia. Pri hodnotení kvality spracovania sa budem opakovať. Opäť dávam jednotku.

Prvý dojem po oblečení: vcelku príjemný. Malá chybička je možno iba veľkostného charakteru. Elasťáky sú mi trošku voľné. Buď je chyba vo výbere veľkosti a mal som zobrať S-ko, alebo platí: M-ko opäť nie je M-ko. A teda criviťácke M-ká sú väčšie ako som zvyknutý pri značke Mizuno.

Pri behu sa kraťasy, vďaka elastanu, bezproblémovo vyrovnávali s prácou nôh a vôbec netlačili. Počas niekoľkých kilometrov testu neboli žiadne náznaky akéhokoľvek odierania v istých partiách tela. K tomuto fenoménu však zvykne prichádzať po dlhších tréningových úsekoch. Moja kraťasová kilometráž nedosahovala takéto vzdialenost, tak by bolo veľmi zlé, keby podobný neduh nastal. Zaujme praktické vrecko v zadnej časti. Je pomerne veľké. Dá sa v ňom odložiť zopár potrebných vecí, ktoré by inak v ruke prekážali. Chod zipsu na vrecku bol vcelku tuhý, ale to sa zrejme častejším používaním zmení.

Záverečné zhodnotenie.
Priaznivci tohto typu oblečenia si kúpou spomínaných kraťasov určite prídu na svoje.

  


 

Športové pančuchy (Running Socks)

A opäť preložím pomenovanie do bežecky zrozumiteľnej reči. Medzi bežcami je zaužívané pomenovanie „kompresné podkolienky“. Veľmi by ma zaujímalo, kto prekladá, resp. vymýšľa jednotlivé názvy, pretože niektoré sú totálne od veci.

Obsah balenia: 1 ks kompresných podkolienok. Farba zelená.

Zloženie:  93% polyamid, 7% elastan (Lycra)

Priznám sa, že testovania kompresných ponožiek som sa bál. Patrím totiž do skupiny bežcov, ktorí tomuto druhu odevu príliš neveria. A preto som sa pri teste ani nesústredil na situáciu, či podkolienky dokážu, alebo nedokážu zlepšiť výkonnosť. Takisto nedám ani odpoveď na otázku, či podkolienky majú, alebo nemajú graduálnu kompresiu. Nerozpoznal som to.

Keď som prvýkrát chytil podkolienky do ruky a išiel si ich obuť, mal som dojem, že to ani neoblečiem. Zdali sa byť veľmi úzke. Ale nie nadarmo sú kompresné. Zámer sa podaril bez akýchkoľvek problémov. Dokonca som bol prekvapený, že napriek očakávaniu ani príliš netlačili. Ako som uviedol, posúdiť graduálnu kompresiu si netrúfam. Päta podkolienok je vylepšená plyšovým materiálom a jednotlivé švy sú skryté. Veľké plus, pretože nedochádza k zbytočným odreninám a pľuzgierom.

Počas tých zopár absolvovaných tréningov som nezaregistroval žiadne nadmerné potenie sa. Znamená to, že podkolienky majú aj istú schopnosť odvádzať pot von z pokožky.

Keďže asi najdôležitejšou funkciou kompresných podkolienok je vyvolávať tlak, zaujímalo ma, ako sa odzrkadlí na vlastnostiach výrobku časté pranie, sušenie, opätovné naťahovanie, zase pranie a tak dookola. V časovom úseku, keď som mal podkolienky k dispozícii, boli nešetrným spôsobom oprané viac ako desaťkrát. Ich sušenie bolo za rôznych podmienok – nielen čo do teploty, ale aj z pohľadu ich natiahnutia. Napriek tomu celý nápor prežili a stále si udržali svoju kompresnú schopnosť.

Záverečné zhodnotenie.
Vyznávači kompresných podkolienok určite neobanujú, keď si ich zakúpia. Odporcov uvedeného výrobku, samozrejme, nebudem presviedčať za účelom kúpy. Ja som s testovaním tohto druhu podkolienok určite ešte neskončil. Napokon, jesenné a zimné obdobie s chladnými dňami je na to stvorené. Až potom uvidím, či zostanem pri rovnakom názore.

     


 

Bežecké ponožky Crivit (Running Socks).

Obsah balenia: 1 ks ponožiek. Farebná kombinácia: čierno-červeno-sivá.

Zloženie:  62% polyester, 36% polyamid, 2% elastan

Ponožky sú ergonomicky tvarované. Teda sa žiada navliecť si pravú ponožku na pravú nohu, ľavú na ľavú. Osobne som vizuálne nevidel medzi jednotlivými ponožkami žiadnu odlišnosť v tvare. Treba však veriť výrobcovi, že nejaký rozdiel tam je.

Ponožky sú pocitovo príjemné, majú rýchly odvod vlhkosti, noha sa v nich nešmýka a dobre drží. Posúdiť jednotlivé vymoženosti uvedené na obale si netrúfam. Človek totiž nevie, čo od niektorých údajov má očakávať, kým iné sa zasa nedajúposúdiť len na základe pocitov. Vzhľadom na to, že ponožky nie sú vysoké, asi nebudú práve najvhodnejšie na zimné obdobie.

Záverečné zhodnotenie.
Dobré ponožky. Treba ich vyskúšať.

    


 

Vložky do športovej obuvi. (Running Insoles)

Obsah balenia: 1 pár vložiek do maratóniek. Farebná kombinácia: zeleno-bielo-čierna.

Typ: unisex

Oproti klasickým vložkám do maratóniek zaraz cítiť ich hrúbku a človek je pocitovo vyšší. Tlmiaca vložka v päte spôsobuje dojem, že päta je položená o čosi vyššie než špička nohy. Na to si treba chvíľu zvykať.

Plastová výstuž vložky môže čiastočne vadiť ľuďom, ktorí majú plochú klenbu nohy. Našťastie, môj prípad to nie je. Táto časť testovania mi nerobila žiadne problémy. Špička vložky obsahuje 15 dierok. Napomáhajú cirkulácii vzduchu a prípadnému odvodu vlhkosti.

Pocity pri behaní. Mäkší spodok ako pri behu s klasickou vložkou. Na jednej strane to má pozitívny účinok na kĺby, lenže na druhej strane spôsobuje tlmenie väčšiu stratu pohybovej energie. A tak sa beh stáva o čosi viac namáhavý. V podstate má tento spôsob podobu behania po asfalte, vzápätí po piesku. Samozrejme, prirovnanie je pomerne prehnané, no skôr mi išlo o princíp.

Záverečné zhodnotenie.
Vložka trošku zmení výškové pomery u polohy chodidla, na čo si treba zvyknúť. Takáto pomôcka má určite opodstatnenie u ľudí s vyššou hmotnosťou aj u ľudí s problémami kĺbov. Využitie určite nájde aj u vyznávačov turistiky.


 

beh.sk

Špeciálne sa chcem poďakovať Jarovi Lieskovskému za ochotu a trpezlivosť pri kontrole môjho nešťastného pravopisu.

 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.