Svetová elita maratóncov v ORLEN Warsaw Marathon

Na druhom ročníku ORLEN Warsaw Marathon, ktorý sa uskutoční 13 apríla tohto roku, bude s kým pretekať. Svoju účasť v behu na vzdialenosť 42,195 km už potvrdil bronzový medailista Majstrovstiev Sveta v Moskve, Etiópčan Tadese Tola, víťaz minuloročnej edície ORLEN Warsaw Marathon Sisay Lemma Kasaye z Etiópie, a Henryk Szost – najstarší Európan na Olympijských hrách v Londýne.

Na druhom ročníku ORLEN Warsaw Marathon, ktorý sa uskutoční vo Varšave, si účastníci zmerajú sily na 3 vzdialenostiach: maratónskej, na 10 km, a 4,6 km. Medzi bežcami nebudú chýbať známe a hodnotné osobnosti – v ORLEN Warsaw Marathon 2014 vyštartuje už spomenutý Tadese Tola, ktorý má na svojom konte životný rekord 02:04:49, Keňan Levy Matebo Omari (02:05:16), ktorý podal vynikajúci výkon na maratónoch v Bostone a Frankfurte, ale aj Dmytro Baranovský z Ukrajiny, niekoľkonásobný víťaz maratónov v Japonsku (02:07:15), siedmy počas minuloročnej edícií OWM. Na maratónskej vzdialenosti uvidíme aj víťaza ORLEN Warsaw Marathon 2013, Sisay Lemma Kasaye, ktorý svoj životný rekord 02:09:02 dosiahol práve pred rokom vo Varšave, a Henryka Szosta člena športového tímu ORLEN.

Najrýchlejší v Európe

Henryk Szost, ktorý bude opäť špeciálnym hosťom ORLEN Warsaw Marathon, športovú kariéru začal ako 17-ný od súťaží v behu na lyžiach. Už počas prvého štartu v maratóne v roku 2007 Szost získal vice-majstrovstvo Poľska. Združenie European Athletics, ktoré združuje národné ľahkoatletické federácie ho vyhlásilo atlétom októbra 2011 po tom, ako dosiahol v maratóne vo Frankfurte nad Mohanom čas 02:09:39. Neoficiálny titul najrýchlejšieho Európana Szost získal na Olympijských hrách v Londýne v roku 2002 kde obsadil deviate miesto v celkovej klasifikácii, a prvé medzi bežcami zo starého kontinentu. Henryk Szost je z povolania vojakom Poľskej armády – v roku 2010  vyhral Vojenský Svetový Šampionát v maratóne časom 02:12:28. Jemu tiež patrí aktuálny rekord Poľska 02:07:39 dosiahnutý v roku 2012 v Japonsku.

Henryk Szost o prípravách na ORLEN Warsaw Marathon

Položili sme Henrykovi Szostovi niekoľko otázok týkajúcich s prípravy na ORLEN Warsaw Marathon.

Kedy treba začať s intenzívnym tréningom?

Henryk Szost: Do ORLEN Warsaw Marathon zostalo už len niekoľko dní, a to znamená, že je najvyšší čas zahájiť tréning v štartových rýchlostiach, aby si organizmu zvykol na naplánované tempo behu. V praxi to znamená zníženie počtu nabehaných kilometrov a nahradenie ich kvalitatívnym tréningom, čiže treba behať na kratšie vzdialenosti, ale zato rýchlejšie. Pamätajte si, že posledné dni pred maratónom máte venovať odpočinku a regenerácii, aby ste sa mohli 13 apríla postaviť na štart úplne oddýchnutí.

Koľkokrát denne, a ako dlho treba cvičiť?

Henryk Szost: Lepšie sú tri – štyri intenzívnejšie tréningy každý druhý deň, a zvyšné dni týždňa treba radšej venovať odpočinku, než behať každý deň. Počas týždňa sa navrhujem sústrediť na jednom dlhšom a jenom kratšom tempe, a aspoň na jednom dlhom rozbehaní, ktoré  zvýši výdrž potrebnú na maratónsky beh. To je samozrejme individuálna vec každého bežca. Pamätajme si, že máme množstvo každodenných povinností, ktorým musíme tréningy prispôsobiť.

Aké cvičenia vykonávať, aby sme sa dobre pripravili na štart?

Henryk Szost: Nemôžeme zabúdať, že okrem behu by sme sa mali sústrediť na cviky na rozťahovanie, posilňovanie a stabilitu. Minimalizujeme tým riziko zranenia. Snažte sa isť na bazén a do sauny, váš organizmus sa po ťažkých tréningoch rýchlejšie zregeneruje.  

Kde behať?

Henryk Szost: Ako veštci vieme trasa ORLEN Warsaw Marathon vedie ulicami Varšavy, ale pamätajte si, že treba meniť trasu, ktorou beháte. Oplatí sa vybehnúť si do parku, alebo do lesa, a taktiež zacvičiť si na bežeckom páse, vďaka čomu si Vaše kĺby oddýchnu od tvrdého asfaltu.

Aký druh stravy odporúčaš maratóncom?

Henryk Szost: Druh stravy je individuálnou záležitosťou. Ale ak chcete prebehnúť maratónsku vzdialenosť v dobrej kondícii, posledné dni pred štartom treba zaradiť do svojho jedálnička jedlo bohaté na uhľohydráty.

Lepšie cvičiť individuálne, alebo v skupine?

Henryk Szost: To je taktiež vec individuálnych preferencií. Cez týždeň nám môže byť ťažko dohodnúť sa so známymi na spoločnom behu. Ale v sobotu, alebo v nedeľu sa oplatí porozmýšľať o skupinovom behu. Podpora iných pomáha prekonávať ťažšie chvíle, čas rýchlejšie uteká. Pamätajte si, že v skupine je sila, a aj počas maratónu sa môžete navzájom duševne podporovať.

 

Ako sa pridať k najlepším – registrácia, ubytovanie a príjazd do Varšavy

Registrácia účasti on-line na ORLEN Warsaw Marathon trvá do 8 apríla tohto roku (http://www.orlenmarathon.pl/en). Milovníci maratónskej turistiky cestujúci s myšlienkou – behaj a vyhrávaj – si s ľahkosťou naplánujú pobyt v hlavnom meste Poľska.

Vo Varšave na účastníkov ORLEN Warsaw Marathon čakajú ubytovacie zariadenia. Bežci, ktorí pobežia v maratóne môžu využiť bezplatné ubytovanie v športových halách vo Varšave. Žiadosti sa prijímajú prostredníctvom internetovej stránky www.orlenmarathon.pl/en, po vytvorení profilu bežca. Počet miest je obmedzený.

Dodatočne, všetkým účastníkom ORLEN Warsaw Marathon na heslo „maratón” bude udelená zľava vo výške 10% v hotelových sieťach Best Western, Orbis a Start vo Varšave.

Podrobnejšie informácie a zoznam hotelov so zľavou nájdete v záložke ubytovanie na stránke: http://www.orlenmarathon.pl/en/node/56 .

Miesto behu ORLEN Warsaw Marathon, v samom srdci Európy, umožňuje jednoduchý a rýchly príjazd do Varšavy. Vďaka rozsiahlej cestnej sieti, ktorá vznikla pred UEFA EURO 2012, Varšava je veľmi dobre napojená na iné európske mestá . Alternatívou pre bežcov bez vlastnej dopravy je železničná komunikácia, ktorá ponúka medzinárodné spojenia okrem iného s Berlínom, Parížom, Amsterdamom, Prahou, Viedňou, alebo Kyjevom. Vo Varšave sú tiež dve letiská: Okęcie a Modlin. Letisko Frederika Chopina na Okęciu má v ponuke pravidelné letecké linky do všetkých európskych štátov. Na druhej strane letisko v Modline je letiskom lacných leteckých spoločností. Z oboch letísk do centrum mesta docestujete železničnými, alebo autobusovými linkami.

Základné údaje o ORLEN Warsaw Marathon:

Termín: 13. apríla 2014

Miesto: Varšava, Poľsko

Dĺžky tratí: 42,195 km / 10 km / 4,6 km (charitatívny pochod / 12. apríla)

Registračný poplatok: cca 30 EUR pri registrácii cez internet

Hlavné ceny: peňažné ceny – v celkovej hodnote cca 150 000 EUR

Ďalšie ceny: žrebovanie o automobil Mercedes GLA (maratónci) / Smart ForTwo

(štartujúci na 10 km), ďalšie vecné ceny od partnerov podujatia

Počet účastníkov v predchádzajúcom ročníku: 26 000

Najlepší čas v roku 2013 v behu na 42,195 km: 2h:09min:02s

 

Registrácia:

http://www.orlenmarathon.pl/en

ORLEN Warsaw Marathon je najväčšie bežecké podujatie v Poľsku so sloganom Národný bežecký sviatok. V prvom ročníku, organizovanom v roku 2013 sa pretekov na všetky vzdialenosti zúčastnilo až
26 tisíc bežcov z Poľska a zo sveta. V rámci ORLEN Warsaw Marathon prebiehajú Majstrovstvá Poľska
v maratóne mužov, a hodnota peňažných cien je porovnateľná s poprednými bežeckými podujatiami v Európe. V rovnaký deň prebieha aj súťaž na 10 km a o deň skôr sa koná Charitatívny pochod na 4,6 km.

 

Varšava, 02.04.2014

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.