Stropkovská 20: Nový termín a dva mestské okruhy

Už 12. mája napíše svoje 33. pokračovanie Stropkovská dvadsiatka, najstaršie športové podujatie v malom okrese na severovýchode Slovenska. Vytrvalci sa prvýkrát postavili na štart v obci Tokajík už v roku 1977 a najmä v 80-tych rokoch minulého storočia patril tamojší cestný beh medzi najprestížnejšie podujatia v regióne.

Pôvodným termínom Dvadsiatky bol posledný júnový víkend. V 90-tych rokoch, keď bežecký šport v regióne stagnoval, sa dátum pretekov viackrát presúval, podobne tomu bolo aj v uplynulom období. Vlani sa bežalo 19. augusta, predtým 11. septembra. V roku 2010 sa kvôli zosuvu cesty preteky nekonali. Treba pripomenúť, že počas oboch posledných ročníkov sužovala bežcov na trati veľká horúčava. Aj preto sa organizátori rozhodli nájsť v programe behov na území Prešovského a Košického kraja voľný jarný termín. Voľba padla na 12. máj a cieľom Stropkovčanov je druhú májovú nedeľu udržať si aj do budúcnosti.

Organizačný tím v omladenom zložení prišiel v minulom roku s atraktívnou novinkou. Tradičné 20-kilometrové preteky na trase Tokajík – Stropkov doplnili o Stropkovskú desiatku so štartom v Breznici. Cieľ oboch behov bol prvýkrát v histórii umiestnený na Námestí SNP, čo sa ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie. Počet bežcov, ktorí sa zapojili do obidvoch pretekov vzrástol na 64. Športovcov prišlo do cieľa povzbudiť aj o poznanie viac divákov. „Desiatka bola prioritne určená pre domácich bežcov, aj napriek tomu nás však potešila účasť cezpoľných vytrvalcov na tejto kratšej trati. V tomto roku sme sa 10-kilometrový beh rozhodli umiestniť už len do Stropkova. Pobežia sa teda dva mestské okruhy so štartom i cieľom na námestí,“ priblížil jeden z hlavných organizátorov XXXIII. ročníka Stropkovskej dvadsiatky a II. ročníka desiatky Štefan Kmiť. Štart oboch pretekov je naplánovaný na jedenástu hodinu. Aj tentoraz je pre bežcov pripravených niekoľko prekvapení. Napríklad aj v podobe možnosti bezplatnej regenerácie po behu na miestnej krytej plavárni.

Peter Novák

www.stropkovska20.sk

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.