Štart 15. ročníka Memoriálu Jána Stilla – behu do vrchu klope na dvere.

Ján Still bol milovník Tatier. V roku 1834 vystúpil na Gerlachovský štít, ako prvovýstup, čím sa z neho stal uznávaný a registrovaný horský vodca. Tejto činnosti sa venoval do vysokého veku. Ján Still nielen sám vodieval, ale stačil vychovať nastupujúcu generáciu horských vodcov.

Ako sedemdesiatjedenročný vykonal na vtedajšie časy odvážny a chýrny prvovýstup na Prostredný hrot . Na Lomnický štít vystúpil Still ako sprievodca turistov spolu deväťdesiatdeväťkrát!. Za jeho zásluhy v oblasti školstva a za vynikajúce výsledky v ostatných oblastiach, ktorým sa venoval, teda aj za horské vodcovstvo vo Vysokých Tatrách, bol ocenený aj z najvyšších miest.

Pri príležitosti osláv jeho päťdesiatročného pôsobenia v učiteľských službách mu v roku 1882 rakúsky cisár František Jozef I. udelil Strieborný kríž za celoživotné zásluhy. Ján Still zomrel vo veku 85 rokov v Novej Lesnej. V roku 1995 bola Jánovi Stillovi pri príležitosti 680. výročia prvej písomnej zmienky o obci Nová Lesná odhalená pamätná tabuľa . Na jeho počesť sa počnúc týmto rokom každoročne koná Memoriál Jána Stilla.

Máte chuť si otestovať svoju bežeckú výkonnosť ?

Beh do vrchu na Hrebienok je zaujímavá výzva…

Zaregistrujte sa už dnes..

Bežci všetkých vekových a výkonnostných skupín sa stretnú 19. 7. 2014 na 15. ročníku behu do vrchu N.Lesná – Hrebienok. Po prvýkrát sa bežalo v roku 1995, a tým sa podujatie zapísalo do histórie behov v tatranskom regióne. Už prvé ročníky mali množstvo účastníkov a nadšených fanúšikov – divákov. Pre našu obec a tatrancov to bola vždy veľká udalosť. Náš Memoriál si získal veľku oblúbu pre svoju netradičnú trať, prírodné krásy a úžasnú atmosféru. V predchádzajúcich ročníkoch sme mali na štarte množstvo hviezd, zo zahraničia i Slovenska. Za všetkých spomeniem mená olympionikov ako Zatorska Izabela z Poľska, Nedebaľuk Viktor z Ukrajiny, Eyzayedy Ali (Lýbia) . Sme hrdí i na účasť slovenských šampiónov – Miroslava Vanka, niekoľkonásobného víťaza, či rekordéra trate Miroslav Štefko. Už 10 rokov je jeho čas neprekonaný, veríme že tento rok je šanca pre zmenu. Radi sme fandili tatrancom – M.Bajčičákovi, Pavlovi Hurajtovi, Ivanovi Batorymu, Betke Havrančíkovej, a iným. V následných týždňoch sa v reportážach vrátime k historii MJS a jeho osobnostiam. V tomto roku očakávame na podujatí rekordnú účasť. Čo spôsobuje tento záujem? Je to najmä vďaka skĺbeniu tradície tohto behu a stúpajúcim záujmom o beh u mladých ľudí, ktorý je spôsobený aj väčšou propagáciou behania ako takého. Preteky sú zaradené do Mizuno Running Cupu, Slovenského pohára v behu do vrchu a do Českého bežeckého pohára 2014 – odkaz Emila Zátopka.

Neoddeliteľnou súčasťou dňa su preteky detí, našich športových nádeji. Vo všetkých kategóriach očakávame cca 200 detí, ktorí si môžu zadarmo zašportovať a získať zaujímavé ceny. Tešíme sa i na ich rodičov, ktorí im budú mocť držať palce.

Novinky:

Pre bežcov sme pripravili aj tento rok niekoľko zaujímavých prekvapení:

· registrácia cez náš portál v spolupráci s BINRUN.SK , ktorý umožní bežcom prihlasovanie sa aj na ďalšie eventy, kde bežci nájdu všetky    potrebné informácie,

· výhodnú cenu a darček pre prvých 250 registrovaných účastníkov formou ON-LINE

· meranie trate 9 800m s odpočtom metrov, kde má bežec možnosť porovnať čas

· tento rok budú odmenení prví traja najrýchlejší muži a prvé tri najrýchlejšie ženy v každej z 10 kategórií.

· novy cieľ na Hrebienku, v miestach kde v minulosti štarovali súťaže svetoveho pohára v lyžovani ako symbol tradície športu v Tatrach

· špeciálne ceny pre víťazov

· športová tombola s unikátnymi odmenami

· kultúrny program

Sprievodný program je štandardnou súčasťou celého dňa ..zábavné súťaže, spev, exibičné vystúpenia úmelcov a športovcov.. Počas minulých ročníkov naše preteky navštívilo i množstvo veľkých postáv historie atletiky a športu – Jarmila Kratochvílová, Ján Plachý, Roman Volák, Miro Šatan, Igor Kováč, V kultúrnom programe vystupovali – M. Babjak, Ivan Vojtek.. Ĺudové tance, profesionálne skupiny, exibičné vystúpenia a zaujímavé prekvapenia sú naplánované i v tomto roku. Obnovené centrum obce, a možnosť poskytnúť väčší priestor divákom určite prispeje k dynamickej atmosfere podujatia. Našim cieľom je zvýšiť športový i spoločenský rozmer súťaže a podpora tatranského regionu. Večerný koncert bude čerešnička na torte tejto akcie.

Tešíme sa na Vašu účast..veríme že strávime spolu príjemné chvíle pod tatranskými končiarmi. Prajeme Vám veľa krásnych športových zážitkov v našej obci.

Ing. Peter Hritz

starosta obce

Za organizačný výbor – Ľubomír Kollár, Ing. Peter Hritz.

Nová Lesná. 1.4. 2014

www.mjs.novalesna.sk

Zdroj:  http://www.binrun.sk/

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.