Štafetový beh 345 km Od Tatier k Dunaju pozýva

Nenechajte si ujsť jedinečnú bežeckú atmosféru tretieho ročníka. Druhý ročník behu Od Tatier k Dunaju absolvovalo 154 družstiev, čo bolo 1 786 bežcov. Registrácia je stále otvorená, pridajte sa aj vy! Rezervujte si už teraz termín 15.-16.8.2015 na najväčší slovenský štafetový beh a využite zvýhodnené štartovné do 30.6.2015! 

Neviete, o čo ide? Hlavný cieľ – výzva – je zabehnúť viac ako 340 km štafetovým spôsobom. Beh Od Tatier k Dunaju je pretek tímov, kde vždy beží len jeden člen družstva približne 10 km a potom ho vystrieda ďalší člen z tímu. Trať je rozdelená na 36 presne určených úsekov. Keď každý zabehne svoj úsek, pokračuje opäť prvý člen tímu a tak ďalej až do cieľa. Bežci, ktorí práve nebežia sa presúvajú na odovzdávky štafety vo vlastných motorových vozidlách. V tíme môže byť až 12 členov. V takomto prípade každý zabehne 3 úseky. Behu sa však môžu zúčastniť aj tímy s menším počtom členov. Vtedy bežci absolvujú viac úsekov. Beží sa non-stop, dňom i nocou, celkovo 26 až 36 hodín.

Trať behu Od Tatier k Dunaju má 345 km a vedie naprieč Slovenskom, ktoré ukazuje v plnej kráse. Beží sa hlavne po cestách 2. a 3. triedy, preto ani bežci veľakrát nespoznávajú krajinu, kadiaľ bežia. Štart preteku je v srdci Nízkych Tatier – pod Chopkom, odkiaľ sa beží naprieč malebným Liptovom, aby sa bežci údolím rieky Hron dostali až na nedozerné lány obilia a kukurice Žitného ostrova a ďalej po brehu majestátneho Dunaja až do Bratislavy.

Každý tím dostane pred behom podrobný itinerár celej trate a jednotlivých úsekov, podľa ktorého beh absolvuje. Na odovzdávkach čakajú organizátori, ktorí dohliadajú na správne odovzdanie štafety. Zložitejšie úseky a križovatky sú riadené políciou, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou preteku a bežci si nevedeli vynachváliť, že zažili na vlastnej koži jej heslo „pomáhať a chrániť“.

Tento pretek charakterizuje v prvom rade tímový duch. Od každého člena tímu záleží celkový výsledok a všetci členovia, na bežecké pomery, veľkého tímu strávia spolu mnoho času prípravami na beh i niekoľko dní. Toto dáva preteku iný rozmer ako pri väčšine behov, kedy beží každý sám za seba, alebo sú vytvorené menšie štafetové družstvá. Medzi členmi tímu vzniká neobyčajná spolupatričnosť. Všetci členovia tímu sa snažia v maximálnej miere podporiť a povzbudiť svojho kolegu na trati. Určite aj vďaka tomu si mnohí bežci odbehli svoj osobný rekord na 10 km. Niektorí účastníci dokonca odporúčajú tento event ako ideálnu teambuildingovú aktivitu. Vo firemných kolektívoch sa vytvoria vzťahy, ktoré veľmi pozitívne ovplyvňujú spoluprácu skupiny a dokážu tímového ducha preniesť aj do pracovného prostredia.

Motiváciou nech vám je aj malá štatistika z 2. ročníka, ktorá hovorí o veľkom bežeckom dobrodružstve plnom zážitkov:

  • Na štart sa postavilo 154 tímov a všetky tímy dobehli do cieľa.
  • Bežci zabehli spolu 5 544 individuálnych behov – každý po cca 10 km – to je asi toľko, ako keď napr. beh Devín – Bratislava beží 5 500 bežcov.
  • Spolu sa zúčastnilo 1 786 bežcov, čo je asi historicky najväčší štafetový beh na Slovensku! Spolu všetci odbehli 53 130 km, keby boli jedna veľká štafeta, tak prebehnú spolu okolo celej zemegule.
  • Dali sme vyrobiť a rozdali sme 2 100 tričiek, 1 800 medailí, 22 trofejí a 190 kompresných ponožiek. Bežci si vytlačili asi 1 250 diplomov.
  • Nafotili sme cca 4 000 fotografií a z toho 2 222 sme publikovali pre všetkých bežcov.
  • V cieli sa zjedlo viac ako 500 kg cestovín.
  • Najrýchlejší tím zabehol trať za 22 hod 20 min a 56 sec, najrýchlejší sólo bežec za 79 hod 18 min a 23 sec.
  • Najviac času na trati strávil jeden zo sólo bežcov – 80 hod a 11 min
  • Organizačný štáb počas behu tvorilo cca 125 ľudí.

Registrácia prebieha na stránke www.odtatierkdunaju.sk, kde nájdete aj všetky podrobné inštrukcie k behu. Stačí pokiaľ sa zaregistrujete ako kapitán a na zostavenie svojho tímu máte čas až do konca júla 2015. Bežec, ktorý by sa rád zúčastnil, ale nemá tím, v ktorom by mohol bežať, môže využiť bežeckú zoznamku.

Partneri podujatia sú generálny partner X Net. Destinačný partner je Bratislava Region Tourism. Hlavný mediálny partner Rádio Express. Partneri Nuun, Mikulášska Chata, TOI TOI & DIXI, produkciu zabezpečuje eventová agentúra Quinta Essentia. Mediálni partneri sú SITA, šport.sk, behame.sk, behame.cz, beh.sk, zones.sk, bigmedia, Pay Per Vision, Denník šport, časopisy FIT štýl, Šport je život, Running a inBa.

Článok: Quinta Essentia, s.r.o.

Foto: www.zazitok.sk

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.