Spolu už viac ako 10 rokov

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, ako je v dnešnej rýchlej dobe šport dôležitým prostriedkom na aktívny oddych a zároveň je prospešný pre ich zdravie.

A práve beh je pohyb, ktorý čoraz viac ľudí z roka na rok obľubuje, čo dokazujú aj štatistiky uplynulých ročníkov ČSOB Bratislava Marathonu. Kým v prvom ročníku sa zúčastnilo na trati 760 bežcov, postupne sa z podujatia z roka na rok stával bežecký sviatok a uplynulý jubilejný desiaty ročník si nenechalo ujsť už viac ako 10 000 ľudí.

Tak plynul čas

Kým v roku 2006 sa na trati stretlo niekoľko stovák ľudí, už v druhom ročníku počet bežcov prekonal tisícovú hranicu a počet účastníkov každým rokom rástol. Magickú hranicu 10 000 ľudí sa podarilo prekonať v uplynulom jubilejnom 10. ročníku, kedy sa zúčastnilo 10 360 bežcov. Suma-sumárum na ČSOB Bratislava Marathone doteraz štartovalo 47 726 účastníkov.                            ČSOB marathon Bratislava

„Sme hrdým generálnym partnerom tohto bežeckého sviatku v hlavnom meste už niekoľko rokov. Dlhodobo podporujeme šport a zdravý životný štýl, preto ma teší, keď vidím, ako počet aktívnych účastníkov ČSOB Bratislava Marathonu z roka na rok rastie. Aktívne sa zúčastňujú aj naši zamestnanci spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorých bolo v minulom ročníku viac ako 400. Teší ma, že aktívne behávajú aj naši klienti, v uplynulom ČSOB Bratislava Marathone ich bežalo spolu 566,“ skonštatoval Daniel Kollár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB.

Pohľad do zákulisia

Predstavili by ste si, keď bežíte na trati, že o to, aby všetko klapalo ako hodinky sa počas bežeckého víkendu stará približne 600 ľudí? Len občerstvenie a osvieženie bežcov má pod palcom približne 150 ľudí. K dispozícii je 45 záchranárov, o bezpečnosť a organizáciu cestnej premávky sa stará približne 120 policajtov a množstvo ďalších, ktorí aktívne prispievajú k tomu, aby všetko počas bežeckého víkendu fungovalo, ako má.

„Aby počas podujatia išlo všetko hladko, je nesmierne dôležité skoordinovať všetkých ľudí, ktorí sa na podujatí podieľajú. Dohromady ich je počas vrcholu podujatia, nedele, viac ako 600. Je to pre nás výzvou každý rok pripraviť všetko tak, aby to všetko zapadlo a fungovalo. Týchto 600 ľudí je v plnom nasadení počas viac ako siedmich hodín behu, príprav a balenia“ zhodnotil Jozef Pukalovič, riaditeľ podujatia.

ČSOB marathon Bratislava

Občerstvenie je pri behu dôležité. Počas ČSOB Bratislava Marathonu sa vypije 1 500 litrov čaju, zje sa 300 kg banánov a pomarančov, či vypije sa 10 800 litrov minerálky. K dispozícii je pre bežcov a návštevníkov napríklad 50 prenosných toaliet a minie sa 15 km traťovej pásky.

csob_ako_vznika_3

Najviac je polmaratóncov

Počas víkendu si na ČSOB Bratislava Marathone prídu na svoje všetky vekové kategórie. Pre predstavu – len v uplynulom 10. ročníku zabehli všetci účastníci spolu takmer 135 000 kilometrov. Najviac bežcov (28,5%) sa zúčastnilo polmaratónu, po ňom nasledoval v počte prihlásených štafetový beh (17,6 %), minimaratón (15,1%), detské behy (14%), desiatka (12,5 %), maratón (11,3 %) a preteky lezúnikov (2%).

ČSOB marathon Bratislava

Medzinárodná účasť

Bežeckého sviatku sa každoročne zúčastňujú aj bežci zo zahraničia. Drvivú väčšinu tvoria Slováci, no na trati sa už stretlo 55 národností.

„Zahraniční bežci tvoria viac ako 15% z celkového počtu štartujúcich na podujatí ČSOB Bratislava Marathon. Títo bežci sú veľkým prínosom nielen pre podujatie, ale aj pre mesto samotné. S každým bežcom totiž do Bratislavy príde minimálne jeden doprevádzajúci člen, využívajú ubytovacie kapacity či stravovacie zariadenia. Naším cieľom je v horizonte tri až päť rokov zvýšiť podiel zahraničných bežcov na úroveň 25 – 30%. Podnikáme k tomu aj konkrétne kroky, pričom spolupracujeme so zahraničnými podujatiami a športovými cestovnými agentúrami“ doplnil Jozef Pukalovič, riaditeľ podujatia.

ČSOB marathon Bratislava

Náklady

Veľké podujatie tohto rozmeru si vyžaduje aj obrovské náklady na zabezpečenie celého chodu udalostí. Rozpočet podujatia je vo výške 400 000 eur. Z toho 67 % sumy tvoria peniaze od sponzorov33 % štartovné na jednotlivé disciplíny.

ČSOB marathon Bratislava

„Hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá, ale pripraviť podujatie takéhoto rozmeru je skutočne finančne náročné. Kvalita a servis, ktorý každoročne pre bežcov prinášame má svoju hodnotu. Veľký podiel, takmer 2/3 rozpočtu v príjmovej časti, tvoria sponzorské príspevky. Na strane výdavkov je najvyšší podiel na strane personálnych nákladov, ktoré tvoria až 30%. V tejto položke sú zahrnutí všetci ľudia, ktorí sa podieľajú na chode jednotlivých disciplín – viac ako 600 ľudí, počas celej doby prípravy podujatia“, skonštatoval Jozef Pukalovič, riaditeľ podujatia.

ČSOB marathon Bratislava

ČSOB Bratislava Marathon má aj svoj 43.kilometer

Spolu sme venovali 51 467 eur tam, kde to najviac treba

ČSOB Bratislava Marathon má aj rozmer, ktorým sa snaží pomôcť tam, kde je to najviac potrebné. „Dlhodobo prispievame najmä na liečbu detí, a preto som rád, že aj prostredníctvom tohto podujatia všetci spoločne pomáhame tam, kde to najviac treba – tým najmenším. Okrem príspevkov na liečbu ochorení či zdravotníckych pomôcok majú napríklad deti z detských domov štartovné na detských behoch ČSOB Bratislava Marathonu úplne zadarmo,“ povedal Daniel Kollár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ĆSOB.

Štartovné v detskej kategórii je inak venované v plnej výške na liečbu detskej onkológie. Doteraz sa touto formou podarilo vyzbierať 24 763 eur.

Spoločne pomáhame aj ďalším deťom, ktorým zdravie nedovolí bežať a majú problém s pohybom. Pomoc je zorganizovaná v spolupráci s Kontom bariéry, ktorému ČSOB nadácia venovala za uplynulé dva ročníky 21 000 eur. Peniaze boli venované na kúpu zdravotníckych pomôcok pre zdravotne postihnuté deti. Išlo napríklad o špeciálne chodítko, vertikalizačný prístroj či rehabilitačnú trojkolku. Viacerí bežci na trati bežali aj priamo pre konkrétne dieťa. „Pomoc pre každé dieťa je veľmi dôležitá, osobne som počas minulého ročníka ČSOB Bratislava Marathonu bežal pre Jadranku, ktorá trpí na lomivosť kostí. K aktívnejšiemu životu sme jej pomohli príspevkom na špeciálne kolesá na vozík a lyže,“ povedal Daniel Kollár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB.

 Vďaka podpore od ČSOB nadácie a spojeniu s ČSOB Bratislava Marathonom sa podarilo v spoluprácu si Kontom bariéry pomôcť:

 • triapolročný Tomáško trpiaci detskou mozgovou obrnou dostal špeciálne chodítko,
 • päťapolročná Yasmínka (diagnóza detská mozgová obrna) má špeciálnu stoličku,
 • triapolročné dvojičky Alex a Erik (obaja diagnóza detská mozgová obrna ) majú dve špeciálne trojkolky,
 • devätnásťročná Andrejka (diagnózá spastická kvadruparéza) má rehabilitačný vozík,
 • trojročná Zojka (diagnóza detská mozgová obrna a spastická diparéza) získala špeciálny kočík,
 • súrodenci Zlatica a Robin (obaja diagnóza neurodegeneratívne ochorenie) dostali dve polohovateľné lôžka a dva antidekubitné matrace,
 • trinásťročný Jožko (diagnóza detská mozgová obrna) dostal mechanický vozík,
 • dvojročný Alexander (diagnóza detská mozgová obrna) získal špeciálny kočík,
 • šestnásťročný Oto (diagnóza detská mozgová obrna) dostal záves k elektrickému zdviháku,
 • Simonka (diagnóza chabá paraparéza) dostal vertikalizačné zariadenie,
 • dvanásťročná Nikolka (diagnóza artogriposa congenita, imobilita) dostala parapódium combo,
 • Lukáš (18) a Tomáš (16) majú detskú mozgovú obrnu a je pre nich dôležité, aby cvičili aj doma. Spolu so svojou mamou žijú u starej mamy a získali príspevok takmer 2 000 eur na kúpu kabínky na cvičenie a manipulačného ležadla,
 • David (3) sa narodil v 27-týždni tehotenstva s mnohými komplikáciami, najhoršia z nich je detská mozgová obrna. Na kúpu špeciálnej rehabilitačnej trojkolky dostal 645 eur,
 • finančnú pomoc vo výške necelých 250 eur na dofinancovanie špeciálneho detského rehabilitačného trojkolesového vozíka potrebujú aj rodičia osemročnej Emky. Kvôli detskej mozgovej obrne je odkázaná na celodennú starostlivosť,
 • Ivanka(13) bojuje s detskou mozgovou obrnou. Sumou 661 eur sme jej pomohli získať špeciálny vertikalizátor Stand-up ST Junior,
 • Filip (23) je ďalší, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou. Aby aj on mohol mať radosť z pohybu, pomohli sme sumou 1 752 eur prispieť na jeho liečebný pohybový prístroj,
 • Jadranka (16) trpí na lomivosť kostí. So svojou mamou býva v jednoizbovom byte. Veľmi by chcela žiť aktívnejšie. Pomôžu jej v tom lyže a špeciálne kolesá na invalidný vozík, na ktoré sme jej poskytli príspevok 1 000 eur,
 • Petra (20) pripútala ako 5-ročného na invalidný vozík svalová dystrofia. Nepretržite sa oňho a o dvoch mladších súrodencov stará mama, ktorá poberá len opatrovateľský príspevok. Rodine pomohla rampa na nakladanie ťažkého elektrického vozíka do auta. Na jej sme prispeli sumoz 320 eur,
 • Andrea (17) ttrpí ochorením centrálnej nervovej sústavy. Suma 1 200 eur jej pomohla k získaniu vytúženého pohybového liečebného prístroja,
 • Šimon (3,5) trpí ťažkým psychosomatickým poškodením. Sumou 1 360 eur sme pomohli zabezpečiť špeciálne chodítko.

ČSOB marathon Bratislava

Pomôž kúpou čísla

„Pomôcť sa dá aj ďalšou aktivitou. Jednou z nich je projekt „Pomáham kúpou čísla“, ktorý sme pripravili v spolupráci s Kontom Bariéry. Každý z nás má čísla alebo číselné symboly, ktoré pre neho majú jedinečný význam – dátum narodenia, významné udalosti či len jednoducho šťastné číslo. Účastníkom preto ponúkame možnosť vybrať si individuálne číslo, bežať s ním na 11. ročníku ČSOB Bratislava Marathon a navyše pomôcť dobrej veci. V predvianočnom čase od 1. do 15. 12. 2015 majú bežci dva týždne jedinečnú šancu vybrať si svoje vyvolené štartové čísla na jednotlivé disciplíny a súčasne tým pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Minimálny príspevok za štartové číslo je 5 eur, horná hranica nie je stanovená a je len na každom účastníkovi, akou sumou prispeje a pomôže,“ hovorí Jozef Pukalovič, riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2016.

Celý výťažok z projektu „Pomáham kúpou čísla“ ide priamo na účet Konta BARIÉRY a bude použitý na kúpu zdravotníckych pomôcok pre ďalšie zdravotne postihnuté deti.

 ČSOB Bratislava Marathon päťhviezdičkový

ČSOB Bratislava Marathon sa teší z päťhviezdičkovej kvality. Počas roku 2015 vznikol pod patronátom Európskej atletiky (EA)  projekt zavádzania bezpečnostných a kvalitatívnych štandardov pre organizátorov cestných behov s názvom „European Athletics Running for All“.  Európska atletika oficiálne spustila webovú platformu, kde sa organizátori cestných behov môžu zaregistrovať a následne, na základe zodpovedania 54 hodnotiacich otázok z pohľadu bezpečnosti a kvality, majú možnosť získať status 1, 3 alebo 5-hviezdičkového hodnotenia EA. Údaje sú po vyplnení verifikované národným atletickým zväzom a následne prechádzajú kontrolou samotnej EA. ČSOB Bratislava Marathon získal v hodnotení až 5 hviezdičiek, čím sa zaradil medzi významné európske bežecké podujatia a v roku 2016 bude zaradený do medzinárodného bežeckého kalendára EA.

Zdroj: ČSOB Bratislava Marathon

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.