Potlesk nielen pre malého Adama

Na troskách niekedy slávneho medzinárodného atletického mítingu P – T – S sa zrodila nová šanca pre malých a talentovaných adeptov kráľovnej športu.

 

Na troskách niekedy slávneho medzinárodného atletického mítingu P – T – S sa zrodila nová šanca pre malých a talentovaných adeptov kráľovnej športu

   „Pán Štanceľ, kde máte Adama? Mal by ísť bežať,“ oslovila jedna z rozhodkýň vedúceho skupiny žiakov z bratislavskej Rače, keď pred behom na 600 metrov kontrolovala v bratislavskej hale Elán menoslov prihlásených malých atlétov.
   „Dominika počuješ, Adam bude bežať,“ pripomenul oslovený pán jednému z dievčat po svojom boku.  „Jasné, samozrejme, ja viem… Veď ty všetko vieš,“ podpichol „pán Štanceľ“ najhlučnejšiu „členku“ živého klbka Adamových fanyniek.

   Klbko dievčat za oblúkom atletickej dráhy nebývalo ožilo a vytrvalo povzbudzovalo drobného Adama najmä vtedy, keď malý bojovník bežal okolo nich. Ich hlasivky mu však nejako extra nepomohli… Silu a vytrvalosť mu do nôh nevliali… Lebo všetci už dávno boli v cieli, ale malý špunt  v čiernych trenírkach a modrom tričku s emblémom bežeckého klubu Rača vytrvalo bojoval ako s dráhou, tak aj sám so sebou.
   „Poďme Adam, zrýchľuj! Dokážeš to,“ povzbudzoval svojho malého zverenca „pán Štanceľ“ vo chvíli, keď budúcemu nádejnému vytrvalcovi chýbali do cieľa už iba metre.
   „Adam, ako si skončil?“ zaujímal sa kamarát z hľadiska, keď malý Adam rytmickými poskokmi vytriasal únavu z nôh. „Posledný,“ pravdivo odpovedal malý športovec. „To si tomu veľa nedal,“ neodpustil si kritiku kamarát z hľadiska.  „Tak si to poď skúsiť, keď si taký múdry,“ zakončil dialóg Adam.
    Aj takéto kúzelné obrázky ponúklo v jeden februárový piatok už 69. pokračovanie XVIII. série celoslovenského podujatia atletických pretekov pre žiakov základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl pod názvom „Zo školských lavíc do atletickej haly Elán.“

Na začiatku bol nápad primátora
 
   „Iniciátorom týchto pretekov pre školskú mládež bol bývalý primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, ktorý nám raz, keď sme ho boli žiadať o pomoc pri financovaní niekdajšieho medzinárodného mítingu Slovnaft (bývalé slávne preteky P – T – S, pozn.)  povedal, že peniaze nám poskytne, keď urobíme súťaže pre školákov. Ubezpečil nás, že keď budeme organizovať preteky pre malých atlétov, on nám dá financie pre veľkých,“ vysvetlil riaditeľ pretekov v hale Elán Imrich Ozorák okamih zrodu spomínaných školských pretekov, nad ktorými v súčasnosti drží patronát manželka prezidenta SR  Silvia Gašparovičová.
   „Nám sa táto idea zapáčila, v organizovaní pretekov sme pokračovali aj vtedy, keď legendárnej ´péteske´ a neskôr mítingu Slovnaft nadobro zazvonil umieračik… Tak sa na troskách voľakedy slávneho atletického mítingu zrodila tradícia piatkových pretekov pre školskú mládež, na ktorých začínal napríklad aj čerstvý halový majster Slovenska v behu na 60 m Vlado Šimík z Považskej Bystrice alebo bronzová z majstrovstiev Slovenska v hale v behu na 400 m Alexandra Štuková z Malaciek, ktorá má bronzovú medailu aj z majstrovstiev sveta pretekárov do 17 rokov z roku 2007 v Ostrave a na Medzinárodnom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Belehrade v tom istom roku vyhrala beh dievčat na 400 metrov,“ pokračoval šéf organizačného výboru spomínaných podujatí pre školákov – atlétov.
   „Preteky pre deti zo základných a stredných škôl organizujeme od roku 2003. Postupne nám do haly prichádza štyrikrát za polrok a osem razy za školský rok – vždy v piatok – okolo 500 detí. Oficiálne sa ich síce prihlási aj 550 a viac, ale ešte nikdy neprišli všetci, ktorí sa prihlásili,“  konštatoval Imrich Ozorák a pokračoval: „Naše preteky nerobíme iba pre žiakov bratislavských škôl a z blízkeho okolia. Už dlhšie je to takmer celoslovenská súťaž. Mali sme tu už deti zo Žiliny, Trnavy, Banskej Bystrice, Trenčína, Dubnice nad Váhom, Nových Zámkov, Žiaru nad Hronom, Popradu, Kežmarku, Brezna, Skalice, Pezinka, či Svitu. Dokonca v Eláne súťažili aj gymnazisti z maďarského Györu! Počas minulej XVII. série sa v Eláne predstavili malí atléti zo 114 škôl zo západného a stredného Slovenska. Z východu prišli iba žiaci z Popradu, Kežmarku a Svitu. Mnohí k nám prídu najmä preto, že pre nich pošleme autobus, ktorý ich do Bratislavy privezie i odvezie. Jednoducho, vychádzame im v ústrety a pomáhame, ako vieme. V súčasnej zložitej ekonomickej situácii to nie je jednoduchá vec. Práve slabá ekonomika nám nedovoľuje odmeňovať najlepších nejakými vecnými cenami. Pri marcovom jubileu (2. marca bude 70. diel tejto celoslovenskej súťaže, pozn.) uvažujeme aspoň nad diplomami,  “ pripomenul Imrich Ozorák .

Telocvikári na preteky (ne)chodia

   Podľa Imricha Ozoráka rozhodujúcim faktorom pri propagácii atletiky na základných a stredných školách je učiteľ telesnej výchovy. „Na telocvikárovi všetko stojí i padá. Atletika je predsa základom pre všetky športy. Preto je dobré, ak deti v školskom veku začínajú práve s atletikou. Pri behoch a skokoch deti získajú rýchlosť, obratnosť, výbušnosť i vytrvalosť a silu. Všetko sú to faktory, s ktorými sa uplatnia neskôr, keď sa začnú špecializovať na určitý druh športu. My v poslednom čase pri zabezpečovaní účasti na pretekoch máme jeden veľký problém. Deti z mnohých najmä mimobratislavských škôl by k nám prišli súťažiť, ale nemá ich kto sprevádzať… Nemá nad nimi kto držať pedagogický dozor! Telocvikár, ak má okrem telesnej výchovy aprobáciu povedzme angličtinu, zemepis alebo biológiu, s deťmi prísť nemôže, lebo by si musel vybaviť zastupovanie. Osemkrát za školský rok. Tak mnohé deti, ktoré sa pôvodne na preteky prihlásili, vo finále radšej zostanú doma, hoci na naše súťaže by veľmi radi prišli,“ konštatuje Imrich Ozorák.
  Ideálne riešenie tohto problému našli v Šahách. Žiaci tunajších škôl zažili vo februári premiéru pod strechou haly Elán. Vo funkcii vedúceho zájazdu a ako pedagogický dozor prišiel s výpravou detí zo Šiah najúspešnejší paralympionik desaťročia 1994 – 2004 a päťnásobný medailista z paralympiád v stolnom tenise stojacich z rokov 1996 – 2004 Ladislav Gáspár.
   Štyridsaťjedenročný úspešný slovenský reprezentant pracuje ako referent odboru školstva, kultúry a športu Mestského úradu v Šahách a z tejto pozície oslovil vedenie miestnych základných škôl, vybral mladých atlétov za plný autobus a prišiel s nimi do Bratislavy.
   „Oslovili sme všetky základné školy, ktoré patria pod našu samosprávu. Vybrali sme chlapcov a dievčatá, ktoré chceli súťažiť v atletike – a prišli sme na preteky. Z domu sme odchádzali už o pol šiestej ráno, lebo sme nevedeli, aké budú teraz v zime cesty. Našťastie, všetko dobre dopadlo, prišli sme načas. Deťom sa na pretekoch veľmi páčilo. Uchvátila ich atmosféra priamo v hale a tiež všetko okolo. Boli veľmi spokojné. Takže, ak sa dohodneme s organizátormi – a ak nám znova pošlú autobus – prídeme aj na tie ďalšie preteky, ktoré budú v marci,“ povedal pri odchode k autobusu spokojný „pedagogický dozor“ Ladislav Gáspár. 

Počasie okresalo plány organizátorov

   „V zákrute nepredbiehaj! Na oblúku nie! Vydrž na rovinku! Tam to napáľ! To je ono. Výborne… drž tempo,“ leteli z hľadiska pokyny trénera a pedagóga pre vysokého chlapca v žltom tričku s číslom 27 na hrudi, ktorého vzápätí hravo obehol o hlavu nižší súper so štartovným číslom šesťdesiatdva. 
  „Ideš, šesťdesiatdvojka. Ty to dokážeš, máš na neho! Pridaj,“ povzbudzujú odvážneho bežca dievčatá stojace za zábradlím pod hodinami. Aj z ich reakcií bolo vidieť, že s dianím na dráhe žijú aj tie deti, ktoré mali už po svojich súťažiach a čakali na odchod autobusov, ktoré ich do Bratislavy priviezli.
  „Žiaľ, tento prvý súťažný deň novej XVIII. série nebol podľa našich predstáv. Žiakov sme priviezli iba z troch miest – zo Šiah, zo Senca a Ivanky pri Bratislavy. Žiaci z Malaciek prišli spolu vlakom a deti z Brezovej pod Bradlom tentoraz zostali doma. Dnes to bolo slabšie, lebo zimné počasie si s nami poriadne zacvičilo… Inokedy pošleme po deti minimálne päť autobusov, teraz sme im poskytli iba tri. Ale aj tak sme radi, že okrem detí z bratislavských škôl tu boli aj malí atléti zo Senca, Malaciek a Šiah,“ zdôraznil Imrich Ozorák.
 
   Devätnásta séria pretekov „Zo školských lavíc do atletickej haly Elán“ bude pokračovať v termínoch 26. októbra, 9. novembra, 23. novembra a 14. decembra 2012.

 

Zdroj: Štefan Žilka

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.