Bolesť Achillovej šľachy

Achillova šľacha je najsilnejšia šľacha v ľudskom tele, 1cm2 tohto tkaniva je schopný udržať ťah 400kg záťaže. Toto šľachovité spojenie päty s lýtkom zabezpečuje nielen každodennú chôdzu, ale aj akýkoľvek športový pohyb pri odraze a dopade na povrch. Aj napriek jej pevnosti sa v praxi stretávame veľmi často s bolesťami Achillovej šľachy.

Bolesti a zranenia Achillovej šľachy

Bolesť Achillovej šľachy je zdanlivo jednoduchý problém. Každé poranenie alebo problém však vzniká z určitého dôvodu, a práve túto príčinu treba odstrániť, aby sa problém neopakoval.

Pri bolesti Achillovej šľachy nastáva kompletná zmena biomechaniky akéhokoľvek pohybu, ktorá je následne nesprávne kompenzovaná inými svalmi s cieľom odľahčiť bolestivú oblasť. Tieto kompenzácie sa s odstupom času veľmi ťažko odstraňujú, pričom sú spojené s bolesťami, ktoré majú pôvod práve v daných kompenzáciách.

Dôsledkom mechanického dráždenia Achillovej šľachy vzniká zápal Achillovej šľachy. Toto dráždenie môžu spôsobovať výrastky na pätovej kosti (osteofyty) alebo ložiská kalcia (kalcifikáty), ktoré dráždia úpon šľachy v tejto oblasti. Vzniká tu väčšie trenie spôsobujúce zápalový proces. Prirodzená reakcia tela je zvýšenie prekrvenia a metabolizmu, ktoré spoločne liečia vzniknutý zápal.

Zápal môže byť aj sprievodným javom nadmerného zaťažovania Achillovej šľachy alebo zmeny štruktúry tejto šľachovitej oblasti.

Zmeny štruktúry šľachy delíme na:

  • Natiahnutie (distenzia) býva spôsobené zlým pohybom pri športe, behu v členitom teréne, nesprávnym dostúpením hlavne po nedostatočnom rozcvičení dolných končatín alebo po preťažení a presilení tohto miesta. Ak prekročíme mieru maximálneho možného roztiahnutia Achillovej šľachy, hovoríme o vážnejšom zranení – o natrhnutí.
  • Natrhnutie (parciálna ruptúra) môžeme chápať ako pretrhnutie niekoľkých vlákien väziva, vznikajúce pri silnejšom došľape alebo pri zdanlivo jednoduchom pohybe. Riziko natrhnutia sa po natiahnutí alebo pri preťažovaní Achillovej šľachy zvyšuje aj pri pohybe, ktorý by nám v prípade zdravého tkaniva vôbec neublížil.
  • Roztrhnutie (totálna ruptúra) je úplne pretrhnutie šľachovitých vlákien. Stretávame sa s ním v prípade, že už nepočúvame svoje telo, trénujeme aj napriek bolesti a preťažujeme organizmus. Predchádzajúce zranenia a stav Achillovej šľachy zvyšuje možnosť ďalšieho a vážnejšieho poranenia.

Ako liečiť zranenia Achillovej šľachy

Pri liečbe zápalu je nevyhnutný pokojový režim a dodržiavanie postupov, ktoré sú závislé od dôvodu vzniku zápalu (či ide o osteofyty alebo kalcifikáciu, preťaženie a pod.) V každom prípade je potrebný kľud a regenerácia, prípadne pomáhajú aj ľadové obklady, protizápalové lieky alebo gély.

Natrhnutie riešime pomocou podpätenky (v dlahe, ortéze alebo bandáži), ktorá nám zdvihne pätu, tým skráti Achillovu šľachu a tá sa môže v pokoji zrásť a regenerovať. Liečenie môžeme podporiť liekmi a gélmi proti zápalu a regeneráciou v pokojovom režime. Možné sú aj kolagénové injekcie, ktoré urýchľujú zrastanie, no treba dbať na to, aby bol zákrok vykonaný naozaj bezchybne.

V prípade pretrhnutia Achillovej šľachy je jediná možnosť jej zošitie (sutúra). V tomto prípade je úplne znemožnená chôdza a šport, rekonvalescencia po operatívnom zošití je cca ½ roka, pričom noha musí byť mierne zdvihnutá, pomocou už spomínanej podpätenky doplnenou o kľud a podporné lieky.

Prevencia pred zraneniami

Základnou prevenciou je počúvať svoje telo. Takže ak športovec cíti, že ho niečo bolí, ťahá, nevládze a dostáva kŕče, treba tento problém riešiť napr. zmenou tréningového plánu, záťaže, lepším rozcvičením alebo strečingom.

Dobrým riešením sú aj aktívne bandáže, ktoré obsahujú masážne zóny, vďaka ktorým sa zvyšuje prekrvenie danej oblasti a šľacha sa môže regenerovať rýchlejšie. Zároveň ju fixujú a predchádzajú možným zraneniam.

Vhodný je aj tejp danej oblasti, ak vieme že sme mali zranenie a chceme začať s opätovnou záťažou. Výborné skúsenosti máme aj s určitým druhom doplnkov výživy vo forme tabliet alebo gélu, ktoré sú viaczložkové a vedia telo zásobiť potrebnými látkami na podporu regenerácie.

Treba mať na pamäti, že akákoľvek ruptúra achillovej šľachy sa hojí jazvou. Jazva už nemá také vlastnosti ako zdravé nepoškodené tkanivo, a preto si treba dávať väčší pozor pri športe, aby sme toto miesto nepoškodili opätovne.

Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.