Bežecký tréning v zime

Bežci v zime

S prichádzajúcou zimou sa skracujú a ochladzujú dni čo prináša pre bežcov, ktorí nechcú prerušiť bežecký tréning mimo uzavretých priestorov množstvo rôznych problémov. V nasledujúcom uvádzame tipy ako tieto problémy minimalizovať. Obliekajte si…

S prichádzajúcou zimou sa skracujú a ochladzujú dni čo prináša pre bežcov, ktorí nechcú prerušiť bežecký tréning mimo uzavretých priestorov množstvo rôznych problémov. V nasledujúcom uvádzame tipy ako tieto problémy minimalizovať.

Obliekajte si teplý viacvrstvový vzdušný športový odev. Odev hornej časti tela by sa mal skladať z dvoch/troch vrstiev. Spodná vrstva by mala byt z tenkého syntetického materiálu (napr. polypropylén) dobre odvádzajúca vlhkosť (pot) z tela. Nenoste bavlnené tričká – pretože držia v sebe vlhkosť a ochladzujú telo. Vrchná vrstva oblečenia ma byt odolná proti vetru a premočeniu (dážď, mokrý sneh)a má byť z nylonu, „Goretex“-u, alebo podobného materiálu. Táto vrstva vás nielen ochráni pred vetrom dažďom, ale umožní aj únik prebytočného tepla a vlhkosti. Keď je naozaj zima tak si oblečte aj tepelne izolačnú medzivrstvu („mikinu“) najlepšie z thermo materiálu, alebo flisu. Táto nielenže vytvára tepelnú pohodu, ale odvádza vlhkosť čo najďalej od pokožky. Spodná časť tela má byť, obzvlášť ak teplota klesne pod 12 stupňov Celzia, chránená dvomi vrstvami oblečenia. Vrchnou ktorá chráni pred vetrom a  vlhkosťou a spodnou tepelne izolačnou dobre sajúcou pot (tesné bežecké nohavice a pod.). Oblečenie, najmä spodnej časti tela, nesmie prekážať bežeckému pohybu.

Neobliekajte sa príliš teplo. Pohyb vás zahreje. Približne sa môžete riadiť pravidlom, že na bežecky tréning sa oblečte tak teplo ako by ste sa obliekli keby ste nešli behať a bolo by vonku o 10 stupňov teplejšie. Teplotu tela môžete regulovať napr. rozopínaním/zapínaním vetrovky. Vhodným riešením môže byť aj behať počas rozcvičovania a vyklusávania vo vetrovke a počas intenzívnej hlavnej časti tréningu si ju vyzliecť. Môžete ju odložiť bokom, alebo opásať okolo pása. Nenoste príliš tesné oblečenie.

Noste teplé vlnené ponožky, ale nezabudnite na dostatočne veľkú obuv tak aby v nej ostal priestor na hrubšie ponožky. Nenoste bavlnené ponožky. Vo veľmi chladnom počasí noste dva páry ponožiek. Spodné vlnené a vrchne syntetické. Pre tento prípad je dobre mať druhý pár bežeckej obuvi väčší o ½ čísla, aby v nich bol väčší priestor pre hrubšie ponožky. Navštívte niektorú s predajní bežeckých potrieb kde mávajú dobrý vyber zimných ponožiek.

Komentáre 1

  1. zabudli ste na topánky s goretexom 😉

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.