Bežci môžu počas vianočného oddychu hodovať

Podľa štúdie publikovanej v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise môžu aktívni bežci počas sviatkov hodovať bez toho, aby sa to výraznejšie prejavilo na ich vzhľade.

Vedci rozdelili 107 tisíc bežcov do viacerých skupín podľa vzdialenosti, ktorú denne zabehnú. Do prvej skupiny sa dostali tí, ktorí bežali menej ako 2 kilometre denne. Druhá skupina patrila tým, ktorí bežali od 2 do 4 km, účastníci tretej skupiny zdolali 4 až 6 km, ďalšia skupina zabehla 6 až 8 km počas dňa a posledná 8 kilometrov a viac.

Výskumníci sledovali BMI a obvod pása, ktoré sa významne zvýšili medzi skupinami najmenej aktívnych bežcov, ktorí jedli veľa „rizikových“ potravín, resp. mäsa, ktoré ku sviatkom patrí a menej ovocia. Pri najaktívnejších skupinách boli dôsledky porušenia jedálnička minimálne o 50 percent nižšie ako u iných skupín. Je potrebné dodať, že negatívne dôsledky hodovania boli znížené už u skupiny, ktorá denne zabehne viac ako 2 kilometre.

Zo štúdie vyplýva, že bežci, ktorí prekračujú dávku odporúčanej dennej fyzickej aktivity, môžu týmto spôsobom znížiť riziko nárastu BMI a obvodu pása, aj keď konzumujú nezdravé potraviny.

Zdroj: American College of Sports Medicine (www.acsm.org)

 

Mirka

Prevzaté: http://www.cvicte.sk/cvicte-sk/aktualita-tyzdna-bezci-m-zu-pocas-vianocneho-od

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.