Pekelné teplo na Žaškovskom mini maratóne

Tento beh má pre mňa osobité čaro. Bolo to niečo viac ako pred troma rokmi, keď som sa rozhodol hýbať rýchlejšie ako pri chôdzi. Na prvý skutočný pretek som sa vtedy prihlásil práve tu. Výsledok prvých pretekov nebola žiadna sláva, dôležité bolo pre mňa dobehnúť do cieľa a nevzdať sa počas pretekov.

MG_6860

Špecifikom týchto pretekov je neskutočné teplo, ktoré sála zhora, ale aj cesty, po ktorej bežíte. Rozpálený vzduch na 30˚C, asfalt na ceste na 50 ˚C a pocitová teplota atakujúca 60 ˚C vás prinúti siahnuť na samé dno svojich možností a schopností. Ak ste odflákali tréning nepomýšľajte na čas okolo 40 min, to teplo vás odrovná. Nevyhnutnosťou pri takýchto horúčavách je dodržiavať pitný režim, ktorý vám pomôže udržať tempo počas celého preteku. V tomto sa organizátori výrazne zlepšili, keď na 10, 5 km úseku si pripravili pre pretekárov 5 stanovíšť s vodou a jontovým nápojom a bonusom boli aj dva rozprašovače vody. Výrazne to pomohlo pretekárom.

Nejde teda o tradičnú 10,5 km trať, je náročná kvôli počasiu a môžem ho odporúčať každému, kto si chce vyplniť bežeckú prestávku medzi jarnou a jesennou sezónnou maratónov, ale aj pre začínajúcich bežcov, koniec koncov aj ja som tu začínal svoju bežeckú dráhu.

Dosiahnutý čas 41:20.95 postačoval na 6. miesto v kategórii 18-39 ročných.

Bencova desiatka, 11. 07. 2015

V každom meste nájdeme osobnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje mnohé generácie. Tieto osoby nájdeme v kultúre, školstve, politike či športe.

Športový svet v Dolnom Kubíne opustila veľká ikona atletiky Barnabáš Uvegeš. Dobre známy nie len atlétom, ale všetkým kubínčanom. Bol učiteľom, trénerom, zanieteným športovcom.11713879_1598744680405782_4617915073185251284_o

Na svojich zverencov bol veľmi prísny a aj vďaka tomu dokázal z mladých vydolovať maximum a spraviť z nich úspešných športovcov. Mal talent nájsť v ľuďoch to, v čom boli výnimoční a podporovať ich rozvoj.
Ako inak, ak nie behom, sme si mohli uctiť pamiatku takéhoto nadšenca športu. Hlavný organizátor RunSport Dolný Kubín sa podujal na prípravu 1. ročníka Memoriálu Barnabáša Uvegeša, behu na Kubínsku hoľu, s dĺžkou 10 km.

Prvý ročník mal pozitívny ohlas a na štart sa postavila šesťdesiatka bežcov, ktorých čakal zaujímavý beh cez Beňovú Lehotu s výstupom na Chatu na Kubínskej holi. Chata sa nachádzala vo výške 1 100 m, čo znamenalo prevýšenie štart – cieľ 560 m. pri priemernom tepe 158 t/m som trať zdolal za 45:44.79 min. (všetko údaje z môjho Suunto Ambit3 RUN). Dosiahol som na pekné 6. miesto (druhý raz po sebe :/).

Váš Boxer 🙂

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.