Organizátori Stropkovskej dvadsiatky chystajú aj 10 km trať

Už po tridsiaty druhý krát sa 19. augusta uskutočnia kedysi vyhľadávané cestné preteky Stropkovská dvadsiatka. V 80-tych rokoch minulého storočia sa účasť pretekárov často blížila k dvojstovke a trať obľúbeného podujatia lemovali tisícky povzbudzujúcich Stropkovčanov. V Stropkove sa na štart postavili aj známe osobnosti ako napríklad bratislavskí herci Vlado Černý, Milan Kňažko a iní.

Posledné ročníky tvoria väčšinu súťažiacich bežci z iných okresov a počet prihlásených klesol v uplynulom roku na 29.

Oprášiť niekdajšiu zašlú slávu Stropkovskej dvadsiatky sa v tomto roku rozhodli organizátori na čele s predsedom Klubu bežcov Milanom Fekom aj zaradením niekoľkých noviniek do programu pretekov. Výbor podujatia doplnila aj „mladá krv“ z radov rekreačných bežcov. Jedným z nich je stropkovský učiteľ Štefan Kmiť. „Stropkovská dvadsiatka má svoju tradíciu, no bohužiaľ sa v posledných rokoch dostáva na okraj záujmu rekreačných i skúsenejších bežcov. V Stropkove je však badateľný trend narastajúceho počtu športujúcej verejnosti. Naším cieľom je preto zapojiť do pretekov aj ľudí z nášho regiónu. O tom, že beh zažíva v našom meste renesanciu svedčia aj dve posledné akcie – Silvestrovský 18-kilometrový beh a Veľkonočná desiatka Bukovce – Stropkov. Veď bez akejkoľvek masívnejšej propagácie sa na týchto nesúťažných podujatiach zúčastnilo asi 25 domácich bežcov a spolu s nami sa na trať vydali aj kolegovia zo Svidníka,“ vysvetlil Š. Kmiť.

Jednou z najzásadnejších zmien bude umiestnenie cieľa. V rámci zvýšenia atraktivity pre bežcov i divákov sa po troch desaťročiach presunie z futbalového štadióna priamo do centra mesta – na nové námestie. Zázemie pretekov bude v priestoroch blízkej základnej školy. Novinkou bude aj nový beh – úvodný ročník Stropkovskej desiatky, ktorá odštartuje v rovnakom čase ako Dvadsiatka. Štart kratšej trate bude v obci Breznica, klasická 20-tka začína už tradične v Tokajíku. „Viacerí bežci váhajú, či sa majú prihlásiť do náročných 20-kilometrových pretekov po klasickej trati. Pre nich sme preto pripravili desiatku, čo je vzdialenosť, ktorú zvládnu i menej skúsení vytrvalci. Motiváciou pre prípravu kratšieho behu bola aj účasť na spomínaných silvestrovských a veľkonočných akciách. Radi preto privítame čo najviac pretekárov, či už v rámci 20 alebo 10-kilometrového behu,“ dodal Š. Kmiť.

Trasa pretekov povedie v meste po uliciach Hviezdoslavova, Hlavná, Šarišská, Petejovská, mestskú časť Bokša, Mlynskú, Nový riadok, Mládeže, Zámockú s cieľom na námestí pri fontáne. 20-kilometrový beh je zaradený aj do oficiálneho seriálu Východoslovenskej bežeckej ligy. Štart oboch behov je naplánovaný na 11.00 hod.. Registráciu zabezpečuje predseda Klubu bežcov pán Milan Fek (tel.: 0908 362 904, e-mail: milan.fek@gmail.com)

 

Zdroj: Peter Novák

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.