Oplatilo sa

Asi takto by sa dalo v stručnosti ohodnotiť dnešné rozhodnutie stráviť sobotu v maratónkach v Smoleniciach.

Teda aspoň z pohľadu nás bežcov sa oplatilo, že sa po ročnej pauze rozhodli Smoleničania pod vedením pani starostky Pavlíny HornáčkovejJána Miku opäť zorganizovať a vzkriesiť bežecké podujatie Smolenický kros, ktorého história sa začala písať už v apríli roku 1978. Tento údaj Vás určite prekvapil, tak ako prekvapil aj mňa, pretože až do dnes som si myslel, že história tohto behu sa začala písať až niekedy okolo roku 1988, kedy sa toto podujatie dostalo do mojej mysle. Ale nie je to tak a skutočne platí rok 1978. Keďže toto podujatie sprevádzalo zopár prestávok, tak dnes sa bežala „len“ jeho 19. edícia.

Z obnovenia tohto behu sa evidentne potešilo aj slniečko, ktoré sa už od skorého rána radostne vyškieralo na behuchtivé indivídua, smerujúce do niekdajšieho sídla Országhovcov, Pálffyovcov, … Smolenického zámku a ktoré za celý deň nepustilo do svojej blízkosti čo i len ten najmenší mráčik, ktorý by mu chcel zastrieť výhľad. A veru tých bežcov bolo dosť a organizátori sa pri zapisovaní zastavili na okrúhlej cifre 150 bežkýň a bežcov. Ale účastnícky rekord podujatia nakoniec odolal a aj naďalej ostáva 151 bežkýň a bežcov spred dvoch rokov. Presne tak len jedna jediná „duša“ chýbala aspoň k vyrovnaniu rekordu.

No organizátori a štatisti nemusia smútiť, keďže jeden rekord predsa len padol. Postaral sa o neho momentálne jeden z najlepších, ak nie najlepší bežec na Slovensku Ondrej Puškár, o ktorého skvelej forme sa už pred pár dňami písalo aj v článku One man show, alebo za 30 min 9 400 m. Ondro po stredajšom rekorde na Trnavskom vítaní jari v maratónkach prepisoval dnes aj rekordné tabuľky Smolenického krosu a časom 29:56 min dostal ako prvý bežec dostal na tejto náročnej, takmer osem a pol kilometrovej trati pod hranicu 30 minút.

Ale nielen tí najlepší si pri vyhlasovaní výsledkov prišli na svoje. Na všetkých bežcov bez rozdielu výkonnosti čakala bohatá a hodnotná tombola v ktorej hlavnou cenou bol dvojdňový víkendový pobyt pre dve osoby na zámku.

Ďaľšiou špeciálnou cenou bola torta ktorá sa ušla rodine Drahovských za to, že sa na štart „JOJO“ behu postavilo až 7 členov rodiny. A ak ma pamäť neklame tak pred dvomi, alebo tromi rokmi táto istá rodina vyhrala v Smoleniciach tortu v tombole.

Organizátori v tomto roku vylepšili aj podmienky pre pretekárov a najmä ženská časť si pochvaľovala krásne priestory šatní a spŕch. (Pozn. autora toto je sprostredkovaná informácia, lebo „baby“ mi nedovolili si túto skutočnosť overiť. )

A na záver ešte jedna „pikoška“ z organizátorskej kuchyne. Na organizácii tohto po všetkých stránkach vydareného podujatia sa podieľalo 9 členov rodiny Mikovcov a tak hlavne im patrí naše veľké

Ď A K U J E M E ! 

a zároveň odkazujeme, nech ich nenapadne si zase dať nejakú tu pauzu v organizovaní tohto behu a že o rok sa už tešíme na jubilejný 20. ročník.

 

Autor: Ľuboš Ferenc

Foto: Peter Kubala

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.