One man show, alebo za 30 min 9 400 m

Presne toto slovné spojenie ma napadlo ako prvé keď som sa zamyslel, či sa mám pustiť do písania tohto článku, alebo nie. Hneď na úvod sa ospravedlňujem ortodoxným zástancom slovenčiny za túto anglickú frázu v názve článku, ale nič výstižnejšie ma nenapadlo.

Presne toto slovné spojenie ma napadlo ako prvé keď som sa zamyslel, či sa mám pustiť do písania tohto článku, alebo nie. Hneď na úvod sa ospravedlňujem ortodoxným zástancom slovenčiny za túto anglickú frázu v názve článku, ale nič výstižnejšie ma nenapadlo.

No ale vrátim sa k tomu ktože ma to tak zaujal a čo znamenajú tie dve čísla. Dnes (21.3.2012) sa v Trnave na Slávii konal XXII. ročník Vítania jari v maratónkach , čo v preklade znamená 12 minútový beh pre žiakov základných škôl a 30 minútový beh pre dorastencov a dospelákov. Takže prvá číslovka 30 je už jasná. A asi sa každý dovtípi, čo znamená tých 9 400 m. Áno, presne tak, je to počet metrov, ktoré za tú pol hodinku za takmer ideálneho bežeckého počasia “natočil” víťaz tohto podujatia. Jeho meno znie: Ondrej Puškár, behajúci za AŠK Slávia Trnava. Podľa neoficiálnych informácii je tento výkon novým rekordom podujatia. A možno by bolo zaujímavé sa dozvedieť od štatistov, kedy naposledy sa na Slovensku podarilo zabehnúť podobný výkon. Už od prvých metrov nebolo pochýb o tom, kto si dnes odnesie z trnavského oválu prvenstvo. Ondro už od štartu ukázal svojim súperom chrbát a svojím dlhým a ľahkým bežeckým krokom predbiehal jedného bežca za druhým o kolečko, dva, tri, …  Keby sa pol hodinovka bežala štýlom cyklistickej stíhačky, kde po dobehnutí pretekára o kolo, tento automaticky odstupuje z preteku, tak dnes by bolo veľmi zaujímame za aký čas by Ondro ostal na dráhe sám. Ak by som urobil paralelu medzi čistým a hrubým časom pri klasických dištančných pretekoch a polhodinovkou, tak by som povedal, že tých 9 400 m je vlastne “hrubá vzdialenosť”, ktorá je vo výsledkoch, ale že “čistá vzdialenosť” je omnoho vyššia nakoľko musel Ondrej takmer celý čas bežať v druhej dráhe a obiehať pomalších bežcov.

Treba len Ondrovi, držať palce, aby mu tá fazóna v ktorej teraz je, vydržala a vygradovala o desať dní na trati ČSOB Bratislava maratónu . Ak sa tak stane, tak sa dá očakávať výkon hlboko pod 2:30 hod. Ondro drž sa.

Aj keď tento článoček vznikol hlavne kvôli už viac krát menovanému Ondrejovi Puškárovi, tak mi nedá nespomenúť ešte jedného muža z početného bežeckého poľa. Tých chlapíkom je Peter Portášik (AŠK Grafobal Skalica) a jeho fair play gesto, keď upozornil organizátorov na chybu v zrátaní ním odbehnutých metrov a tak sa vlastne odsunul z druhého miesta na štvrté.

A na záver poradie na prvých troch miestach polhodinovky

1.

PUŠKÁR, Ondrej

AŠK Slávia Trnava

9 400 m

2.

PODZÁMSKÝ, Lukáš

AŠK Slávia Trnava

8 300 m

3.

PUŠKÁR, Michal

AŠK Slávia Trnava

8 215 m

 

1.

ŠAŠTINSKÁ, Barbora

ŠG Trnava

6 950 m

2.

PRIBULOVÁ, Zuzana

Suchá nad Parnou

6 670 m

3.

REMIŠOVÁ, Katarína

Fešák Team Trnava

6 610 m

Kompletné výsledky sú samozrejme k dispozícii na Bežeckej stránke.

 

Autor:  Ľuboš Ferenc
Foto:  Ľuboš Ferenc

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.