O Machulinskej dvadsiatke

1.ročník Machulinskej dvadsiatky štartoval v roku 1984 .Tento cestný beh zapustil hlboké korene a stal sa vyhľadávaným pretekom v rámci širokého okolia a aj Slovenska. V súčasnosti je to významné športové podujatie nielen v rámci horného Požitavia, Nitrianskeho kraja ale aj v rámci celého Slovenska.

Machulinská dvadsiatka bola  zapísaná od svojho  začiatku v kalendári Slovenského bežeckého spolku ako pretek s pevným dátumom – vždy v  prvú decembrovú sobotu.

Cestný beh Machulinská dvadsiatka vznikla z iniciatívy bežca na dlhé trate Františka Šabíka. Pri organizácii preteku od jeho začiatku pomáhajú viacerí občania Machuliniec ale i susedných obcí.

Celkom je počet organizátorov , ktorí sa časom obmieňajú  takmer päťdesiat.

O organizovanie preteku prejavuje záujem pomerne dosť mladých ľudí , čo naznačuje perspektívu tohto preteku i v ďaľších rokoch.

Trať po asfaltovej ceste z Machuliniec cez Obyce do Jedľových Kostolian a späť meria 20 km  a beží sa za každého počasia. Ani dážď, ani sneh neodradil nikdy pretekárov. Držiteľom najrýchlejšieho času na tejto trati, 1 hodina 3 minúty a 44 sekúnd, je Ján Križák z AŠK Skalica z roku 2004.

V roku 1986 sa pretek rozšíril o dorastencov, dorastenky a rekreačných bežcov, ktorí najprv bežali 10 km, ale neskoršie sa to zmenilo na 6 km.

 Od roku 1991 sa pred hlavným pretekom konajú bežecké súťaže žiakov v deviatich kategóriách. Zúčastňujú sa ich žiaci od 3 – 15 rokov   nielen z Machuliniec a širokého okolia, ale z celého Slovenska.

V behu na 20 km sú štyri kategórie mužov a tri kategórie žien. Pretek  má aj zahraničnú účasť. Bežali tu pretekári z Čiech, z Rakúska, z Maďarska, z Ruska. Známou postavou preteku na 20 km je Viktor Vandeplas, ročník narodenia 1928, katolícky kňaz z Belgicka, ktorý tu pretekal už 15 – krát a ako 83 – ročný dosiahol čas 2:12.25,9 hod.

Ceny pre víťazov boli v začiatkoch vecné, neskoršie a teraz sú finančné .

Každý pretekár , ktorý sa dostane na stupeň víťazov dostane medailu s logom

pravidelne pretek podporujúcej organizácie : Slovenský orol.

Súčasťou preteku je pripravená pre všetkých bohatá tombola . Už niekoľko rokov nechýba ani zvlášť tombola pre pretekárov v Kultúrnom dome pri vyhodnotení.

Tradične tesne pred pretekom prichádza na konskom povoze do stredu obce Mikuláš so sladkosťami a pre všetkých účastníkov  je pripravená kapustnica a varené víno.

Hlavným organizátorom preteku je Obecný úrad Machulince s podporou Slovenského orla a Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Pravidelní sponzori sú: ViOn a.s, HASS s.r.o,Kameň Slovakia ,Centrum-rekuperácie BA a niekoľko podnikateľov z okolia.

Pretek „ Machulinská dvadsiatka“ podporuje aj Nitriansky samosprávny kraj.

Za dlhoročnú tradíciu Machulinskej dvadsiatky môžeme vďačiť nielen organizátorom, ale aj sponzorom, bez ktorých či už finančnej alebo vecnej podpory, by sa toto podujatie nemohlo konať.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.