Na Atletický most 6 zlatých olympionikov, aj slovenská špička

BRATISLAVA – Organizátori jubilejného 10. ročníka mítingu Atletický most – Memoriál Zdeňka Hrbáčka pripravili pre fanúšikov unikátne športové podujatie. V nedeľu 26. augusta sa v Dubnici predstaví až šesť olympijských víťazov z Londýna a celkovom 16 medailistov. Nebude chýbať ani slovenská špička, ktorú bude zastupovať napríklad Lucia Klocová na 1000 metrovej trati, kladivárka Martina Hrašnová či osemstovkár Jozef Repčík.

Z celkového počtu 120 športovcov z 25 krajín a piatich kontinentov bude až 70 olympionikov z nedávno skončených hier v Londýne. Diváci sa môžu tešiť okrem iných na zlatých guliara Tomasza Majewského z Poľska, kladivára Krisztiána Parsa z Maďarska, kladivárku Tatianu Lysenkovú z Ruska, či jamajských šprintérov Nestu Cartera a Michaela Fratera, ktorí sa podpísali pod svetový rekord v štafete na 4×100 m.

„Práve oni by sa mali pokúsiť o pokorenie hranice 10 sekúnd v behu na 100 m mužov prvýkrát na území Slovenska. Očakávame aj pokus o juniorský svetový rekord na 1000 m mužov, ktorý chce pokoriť Timothy Kitum z Kene (bronz na OH 2012 na 800 m), a slovenský rekord na 1000 m žien,“ povedal riaditeľ pretekov a prezident AK Alfons Juck.

Zaujímavé súboje sľubuje guliarsky sektor, kde sa proti olympijskému víťazovi Tomaszovi Majewskému postavia rekordér mítingu Christian Cantwell z USA a Kanaďan Dylan Armstrong.

V behu na 110 m cez prekážky žien si zmerajú sily strieborná z OH Dawn Harperová s bronzovou Kellie Wellsovou (obe USA), ktorým budú konkurovať aj ďalšie dve finalistky z Londýna Phylicia Georgeová z Kanady (6.) a Rakúšanka Beate Schrottová (8.).

Do Dubnice sa po dlhšej dobe vrátila aj chodecká súťaž. „Na 3000 metrovej trati sa predstaví Matej Tóth. Medzi najväčšie domáce lákadlá patria aj Lucia Klocová, Martina Hrašnová, Jozef Repčík a Jozef Šimík v šprinte na 100 m,“ pokračoval Juck.

Husársky kúsok sa podaril napríklad pri zostavení štartovnej listiny v hode kladivom žien, v ktorom budú súťažiť všetky tri medailistky z OH 2012. Z ich súboja môže vzísť ďalší posun rekordu štadióna. V roku 2011 ho výkonom 75.83 vytvorila Betty Heidlerová z Nemecka. O nový zápis sa pokúsia majsterka sveta z roku 2009 a bývalá svetová rekordérka Anita Wlodarczyková z Poľska, aktuálna víťazka OH a majsterka sveta Tatiana Lysenková z Ruska a svetová rekordérka a bronzová z OH 2012 Betty Heidlerová. V štartovnej listine tejto súťaže je aj piata z OH Katrin Klassová z Nemecka a strieborná z ME 2012 Martina Hrašnová.

„Chceli sme ponúknuť divákom istý počet olympijských medailistov, aby ich videli naživo. Od OH je to prvýkrát a súčasne jediný raz na Slovensku. Iná možnosť tento rok na našom území už nebude. To máme splnené,“ prezradil Juck. „Chceli by sme ponúknuť atlétom zaplnený štadión, čo sa nám celkom darí, lebo o atletiku je záujem. Predpredaj vstupeniek beží na zodpovedajúcej úrovni. Chceme tiež vytvoriť podmienky pre Luciu Klocovú, aby mohla zabehnúť slovenský rekord na 1000 m. A celkovo by sme radi divákom, ktorí prídu do hľadiska dubnického štadióna, ponúkli kvalitný športový zážitok. Zárukou toho, že sa to môže podariť, je fakt, že viac ako polovica atlétov sa predstavila aj na Hrách XXX. olympiády v Londýne,“ zdôraznil riaditeľ mítingu.

Na podujatie sa vždy rád vráti Repčík. „V Dubnici som trénoval už počas strednej školy a potom som tam prestúpil do klubu. Dlhé roky ma podporovali, aj keď sa nedarilo. Míting je super, každoročne priláka množstvo divákov a je tam veľmi dobrá atmosféra. Je to najlepší míting na Slovensku a vždy je tam dobré obsadenie. V posledných rokoch som bol buď zranený, alebo mi tie preteky nevyšli, alebo som už na konci sezóny nemal formu. Preto dúfam, že teraz to už bude o inom a spravím dobrý výsledok,“ uviedol.

Alfons Juck ďalej skonštatoval, že tradične najväčší problém okolo prípravy takého prestížneho športového podujatia je spojený s financiami. Organizátori majú k dispozícii rozpočet vo výške približne 200 000 eur, čo je o takmer tridsať percent menej ako v minulosti.

„Hoci je olympijský rok, tých prostriedkov máme menej, ako sme mali napríklad vlani. Verím však, že to diváci nepocítia na kvalite služieb a negatívne sa to neprejaví ani na kvalite štartovnej listiny. Samozrejme, nemilou udalosťou bolo nečakané úmrtie Zdeňka Hrbáčka v júli. Bol to hlavný organizátor a duša dubnickej atletiky. Ale na druhej strane je to pre nás všetkých veľká motivácia, aby sme toto podujatie v jubilejnom 10. pokračovaní pripravili čo najkvalitnejšie,“ vysvetlil Juck problémy.

„V rámci Atletického mosta ponúkame naše dve tradičné akcie. A to tréning mládeže s hviezdami, ktorý bude v sobotu 25. augusta od 15.00 h na dubnickom štadióne. Potom večer pre Dubničanov, ale vítaní sú všetci záujemcovia z celého Slovenska. Bude to v dubnickom kaštieli a akcia sa volá Večer s hviezdami. Na tejto akcii najväčším hviezdam mítingu slávnostne odovzdáme štartové čísla. A toto všetko spojené s autogramiádou,“ priblížil šéf organizačného výboru osvedčené sprievodné akcie.

Počas samotných pretekov bude aj celoslovenské finále bežeckej súťaže pod názvom Hľadáme budúcich olympionikov v behu na stredné vzdialenosti – pre chlapcov na 1000 m a dievčatá na 600 m. Dubničania druhý rok pokračujú aj v šprintérskych súťažiach pod názvom Hľadáme najrýchlejšiu Dubničanku a Dubničana. Tento rok túto súťaž však otvorili pre malých atlétov z celého Slovenska.

„S čím budeme po nedeli spokojní? Ak bude kvalitné počasie na atletiku. Ak sa nám podarí zaplniť dubnický štadión a diváci sa na atletike budú dobre baviť. Ak sa nám podarí udržať štartovnú listinu, ktorú teraz prezentujeme. Chceli by sme aspoň jeden výkon svetovej úrovne a tiež jeden triumf v podaní slovenského atléta,“ definoval Alfons Juck päť dôvodov spokojnosti za všetku vynaloženú námahu.

Zdroj: http://sportky.topky.sk

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.