Majstrovstvá Európy 2014 – Najväčšia európska súťaž v behu do schodov

Beh do schodov si získava čoraz väčšiu popularitu. Pretekári cestujú po celom svete, aby zdolávali najvyššie výškové budovy a mrakodrapy. Dnes už legendárne preteky v behu do schodov, ako Empire State Building Run Up, či finále Svetového pohára v behu do schodov v Bogote, priťahujú veľký záujem svetových médií. Nastal ale čas siahnuť na nové horizonty. V roku 2014 sa zmenil systém medzinárodných športových podujatí a vznikli nové preteky.

Najväčšie európske preteky v behu do schodov sa uskutočnia 20 až 22. júna 2014. Preteky v troch krajinách – v Rakúsku, Českej republike a na Slovensku – sa zlúčia do spoločného turnaja, ktorý sa uskutoční v priebehu jediného víkendu. Pôjde o Majstrovstvá Európy v behu do schodov pod názvom European Towerrunning Championships 2014. Podobne ako na prvých pretekov vo Frankfurte, najlepší pretekár v behu do schodov sa určí na základe výsledkov v behu na rôzne vzdialenosti. Viedenský Donauturm treppenlauf, kde bude treba zdolať najvyššiu samostatne stojacu stavbu v Rakúsku so 779 schodmi, ako aj druhý beh v AZ Tower v Brne so 700 schodmi, preveria vytrvalostné schopnosti pretekárov. Najkratším behom, ktorý turnaj zároveň uzatvorí, bude bratislavský UFO Vertical Sprint, pozostávajúci z nábehu na nábreží Dunaja a následného výbehu do 430 schodov na vyhliadkovú terasu UFO .
 
Celkového víťaza určia výsledky v bodovacom systéme. Tí najrýchlejší získajú po záverečných pretekoch finančnú odmenu v celkovej hodnote 5 000 eur. . Majstrovstvá Európy, ako spoločný projekt, organizujú Towerrunning World Association (TWA), World Federation of Great Towers (WFGT) a slovenská eventová agentúra Storm
Promotion. Sebastian Wurster, prezident TWA, zdôrazňuje najambicióznejšie prvky projektu: „Zvládnuť tri rôzne veže v priebehu jedného víkendu bude pre športovcov mimoriadne náročné. Elitní bežci, pozvaní na základe poradia v tabuľke hodnotenia svetového pohára, budú zárukou kvalitnej súťaže, a preto bude súboj o najlepšieho európskeho pretekára v behu do schodov veľmi tesný. Po úspešnej minuloročnej premiére vo Frankfurte sme hrdí na to, že do kalendára svetových podujatí môžeme zaradiť nový prírastok – Majstrovstvá Európy v behu do schodov.“
 
Daniel Čečetka, predstaviteľ WFGT a organizačný riaditeľ Majstrovstiev Európy, sa nadchol pre beh do schodov, keď sa zúčastnil preteku Empire State Building Run Up 2013 (ESBRU). „Po tom, čo som prežil ESBRU, som spolu s TWA úspešne rozbehol UFO Vertical Sprint. Vďaka plodnej spolupráci medzi WFGT, TWA a tromi miestami konania pretekov môžeme spoločne urobiť ďalší krok tým, že zorganizujeme Majstrovstvá Európy 2014. Mám naozaj radosť z konceptu tohto podujatia, je to však len začiatok novej éry, v ktorej nám zostáva zdolať ešte mnoho schodov.“
 
Turnaj sa bude niesť v znamení silného medzinárodného obsadenia a vysokých technických štandardov. Boj o európske tituly medzi najlepšími bežcami do schodov vo Viedni, v Brne a Bratislave prinesie bezpochyby mnoho napätia a akcie. Toto veľmi atraktívne a mediálne zaujímavé podujatie ponúka aj bohatý sprievodný program, čím sa stane bežeckým sviatkom pre celú rodinu.
 
Majstrovstvá Európy 2014 – pozvánky a cestovné balíčky
Piotr Lobodzinski a Lenka Švábiková sú pozvaní na Majstrovstvá Európy vďaka úspechom, ktoré dosiahli v minuloročnej sérií Svetového pohára v behu do schodov (Towerrunning World Cup 2013). Taktiež ďalší 4 najlepší európsky atléti a 4 najlepšie európske atlétky na základe umiestnenia vo svetovom rebríčku k 1. júnu získajú exkluzívny cestovný balíček (ECH travel package), ďalší dvaja európsky atléti a atlétky budú vybraní organizačným výborom Majstrovstiev Európy. Cestovný balíček zahŕňa štartovné poplatky, ubytovanie na 2 noci v Bratislave s raňajkami a autobusovú dopravu z Viedne do Bratislavy, z Bratislavy do Brna a späť na hotel po preteku v Brne. Okrem toho pozvaným atlétom usporiadateľ poskytne 100 € na náklady spojené s cestou na podujatie.
Ak sa nedostanete do okruhu pozvaných atlétov, ale chcete získať rovnaké služby (okrem náhrady cestovného) ako pozvaný atléti, v tom prípade je k dispozícií ďalších 25 cestovných balíčkov v hodnote 100 € (zahŕňajúcich štartovné poplatky, ubytovanie na dve noci v Bratislave s raňajkami a dopravu na preteky). Pobyt v Bratislave môže byť predĺžený na 3 noci za poplatok 50 €. Žiadosť o tento balíček je možné posielať do 2. júna na email sport@towerrunning.com . V prípade že budeme evidovať viac ako 25 žiadateľov, bude rozhodovať umiestnenie vo svetovom rebríčku do 1. júna. Atléti, ktorí získajú cestovné balíčky sa nemusia registrovať na každú trať zvlášť, cestovný balíček je automatickou registráciou na všetky 3 podujatia.
 
V prípade, že si nie ste istý či budete medzi pozvanými atlétmi, žiadame vás o registráciu cestovného balíčka. Ak nedostanete pozvánku, a budete žiadať o cestovný balíček, bude vám zaúčtovaný poplatok za balíček na základe vyššie uvedených cien. Všetky otázky týkajúce sa pozvánok, dopravy a ubytovania posielajte na email sport@towerrunning.com.
 
Majstrovstvá Európy 2014 – všetko čo potrebujete vedieť
 
Registrácia ( jednotlivé preteky a bežci mimo svetovej elity )
 
Online registrácia bude možná do 13.júna 2014 na www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/overview/1261 . Registrácia do Brna a Bratislavy bude spustená od 4. apríla, registrácia do Viedne bude spustená 21. apríla. Účastnícky limit je 400 účastníkov vo Viedni a 300 účastníkov v Brne a Bratislave. Štartovné poplatky sú 15 € vo Viedni, 250 Czk v Brne a 10€ v Bratislave.
 
Ceny Muži Ženy
1.miesto 1300 €  900 € 
2.miesto  700 €  500 € 
3.miesto 500 €  300 € 
4.miesto 300 €  200 € 
5.miesto 200 €  100 € 
 Peňažné odmeny sa týkajú iba európskych atlétov prihlásených na Majstrovsvá Európy.
 
Vekové kategórie
Žiaci  dátum narodenia : 2000 a mladší
Juniori  dátum narodenia: 1995 – 1999
20 – 29 dátum narodenia: 1985 – 1994
30 – 39 dátum narodenia: 1975 – 1984
40 – 49  dátum narodenia: 1965 – 1974
50 + dátum narodenia: 1964 a starší
 
 
Propozície:
 
Bodový systém :
Na každom z troch pretekov najlepších 30 mužov a žien (zo všetkých účastníkov, nie iba Európanov) získa body do svetového rebríčka na základe pravidiel Svetovej Asociácie v behu do schodov (80, 68, 60, 54, 48, 44, 40, …), tak ako na ostatných 80 bodových podujatiach Svetového pohára. Body sa zvlášť prideľujú ženám a zvlášť mužom. Počet bodov dosiahnutý na všetkých troch závodoch sa spočítava a bežkyňa a bežec s najvyšším počtom bodov sa stávajú víťazmi Majstrovstiev Európy v behu do schodov 2014. V prípade nerozhodného výsledku bude rozhodovať umiestnenie na poslednej trati. 
Atléti ktorí nepochádzajú z Európy nebudú hodnotení v konečnom vyhodnotení Majstrovstiev Európy. Majstri Európy v každej vekovej kategórií sú určení podľa rovnakého bodovacieho systému ako hlavná kategória. Body z tohto podujatia budú prepočítané do Svetového rebríčka na základe koeficientu, ktorý závisí od počtu pretekov Majstrovstiev Európy, ktoré ste zdolali.
 
Atléti nepochádzajúci z Európy
 
Atléti ktorí nepochádzajú z Európy sú taktiež vítaní. Majstrovstvá Európy sú regulérnymi pretekmi série Svetového pohára v behu do schodov (Towerrunning World Cup) na Európskom kontinente. Body do Svetového pohára získajú všetci účastníci, avšak peňažné ceny a exkluzívne cestovné balíčky iba európsky atléti.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.