Kros Kordíky Králiky priniesol aj extrémny beh na 26 km s prevýšením 1200m

Malebné obce Kordíky a Králiky už po druhý krát privítali na úpätí Kremnických hôr náročný horský krosový beh. V horúcom počasí 370 bežcov preverila klasická trať na 11 kilometrov, ale aj novinka Kordický extrém, ktorý meral 26 kilometrov a počas neho museli pretekári nastúpať množstvo kilometrov vrátane výbehu na Skalku.

S náročnou traťou sa najlepšie vysporiadal bežec VŠC Dukla Banská Bystrica Dušan Krajčovič, ktorý sa odtrhol od ostatnej konkurencie a zvíťazil v čase 2:06:16: “Bežal som aj náročnejšie preteky, ale pre mňa to bolo náročné aj preto, že v poslednom čase nebehám také dlhé trate. Na začiatku som si vytvoril náskok a udržoval som si ho až do cieľa. Extrémne ťažké to bolo v ťažkých výbehoch do kopca, ale náročné boli aj prudké zbehy na kamenistom povrchu. Na vrchu Skalky mi pomohla aj rosa, vďaka ktorej som bol trikrát mokrý a nemusel som sa osviežovať.“
Druhý dobehol s vyše 8-minútovou stratou Martin Plačko a tretí Martin Francl. Medzi ženami zvíťazila Gabriela Plačková, ktorá zvládla trať za 3:04:27.
Na klasickej 11 kilometrovej trati sa zišla najväčšia konkurencia 150-tich bežcov. Po absolvovaní vzdialenosti z Kordíkov na Králiky a späť dobehol do cieľa ako prvý biatlonový reprezentant Slovenska Martin Otčenáš. Ten bol s víťazným časom 44:52 bol spokojný: “Prvý krát som bežal tieto preteky, ale trať poznám iba z časti hlavne Tajovského cesu, lebo tam zvykneme trénovať v zime. Boli také úseky, ktoré som vôbec nepoznal a aj také, ktoré ma prekvapili svojou náročnosťou. Záver bol dosť kopcovitý, ale to vyhovovalo, lebo radšej bežím do kopca, ako dolu kopcom. Viacej mi vadilo to horúce slnko.“ Druhý dobehol s odstupom minúty a pol Matúš Vnenčák , tretí finišoval Tomáš Willwéber. Medzi ženami zvíťazila Katarína Lovrantová, ktorej čas 51:57 suverénne stačil na jednoznačné víťazstvo.
Na 4-kilometrovej hobby trati sa predstavila aj slovenská reprezentantka v bežeckom lyžovaní Alená Prochazková. Tá vlani vyhrala 11 kilometrovú trať, no tohto roku zmenila svoje ciele: “Oslavujeme s maminou jej meniny takže som si išla s ňou zabehať. Je to veľmi náročná trať pre hobbykov, pretože sa najskôr ide s kopca a potom sa ide všetko do kopca. Pekná trať, ale náročnosti pridala aj horúčava.“

Výsledky Kordického extrému na 26 km:
1. Dušan Krajčovič (VŠC Dukla Banská Bystrica)   2:06:16
2. Martin Plačko (Brezová pod Bradlom)                2:14:46
3. Martin Francl (Králiky)                                         2:24:46

1. Gabriela Plačková (Brezová pod Bradlom)        3:04:27
2. Jurina Mrázová (DYNO)                                    3:07:32
3. Monika Dobiasova (Insane trainer)                   3:28:43

Výsledky Krosu Kordíky Králiky na 11km:
1. Martin Otčenáš (VŠC Dukla Banská Bystrica)      44:52
2. Matúš Vnenčák (Salomon Suunto)                      46:16
3. Tomáš Wilwéber (AK UMB Banská Bystrica)        47:17

1. Katarína Lovrantová (Salomon Team Slovakia)  51:57
2. Lucia Kamenská (Marathon BB Team)                57:13
3. Jana Mozolaniova (Run For Fun)                        58:16

Text: Matej Tabak (Marathon BB Team)
Foto: Adriana Korytková  (číslom 180 víťaz „krátkej trate“ Martin Otčenáš)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.