Klocová vo finále olympijskej 1500-vky

Konečne prišla na Slovensko potešiteľná správa o výkone slovenského atléta, či skôr atlétky.

 O vylepšenie nálady sa postarala 28 ročná martinčanka Lucia Klocová, ktorá sa prebojovala až do finále olympijskej tisicpäťstovky. 

Lucia sa postavila na štart druhého semifinálového behu ako bežkyňa, ktorá by na základe osobného rekordu, ktorý dosiahla uz v Londýne v rozbehu, nemala vážne zasiahnúť do bojov o finálovú miestenku, čo v kometári potvrdil aj jej managér Alfons Juck. A tomuto faktu zodpovedal aj priebeh preteku. Lucia sa od začiatku držala na chvoste skupinky a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa zrodil postup do finále. Ale podobne ako tomu bolo v rozbehu, tak aj v semifinále Lucia zúročila svoje osemstovkárske „sprintérsko – finišmenské“ schopnosti a na záverečnej dvestovke sa postupne začala posúvať z predposledného jedenásteho miesta dopredu a dopredu, až sa ocitla na 7. mieste. No na cieľovej páske o túto svoju pozíciu prišla po tom, čo sa na ňu dotiahla angličanka Laura Weightman s ktorou nakoniec mala na stotinku zhodný výsledný čas. Čas 4:02,99 znamenal opätovné vylepšenie osobného a súčasne aj Slovenského rekordu.

Radosť z dosiahnutého výsledku však po pár sekundách vystriedal smútok nakoľko bola v celkovom poradí oboch semifinálových behov klasifikovaná na 13. mieste. A keďže postupový kľúč hovoril „len“ o dvanástke finalistiek, tak Lucia bola prvou nepostupujúcov bežkyňou. 

No po hodine smútku sa opäť mohol objaviť na Luciinej tvári úsmev, nakoľko prišla správa, že na základe protestu našej výpravy došlo k  šalamúnskemu rozhodnutiu a Lucia Klocová bola dodatočne zaradená do finále.

A čo na túto správu a svoj výkon vraví Lucia?

„Momentálne mám v sebe toľko adrenalínu, že mi je stokrát menej zle ako po rozbehu. Prevládal u mňa smútok, teraz radosť, čas je úžasný, vôbec sme s trénerom o takomto výkone neuvažovali. Takých 4:05 áno, to bolo reálne, ale dve tisícpäťstovky za tri dni a ešte zabehnúť takýto čas, tak to ma milo prekvapilo. Celú sezónu ma sprevádzajú samé deviatky, 79, 89, 99, číslo mám 2995, v rozbehu som bola deviata, dnes najskôr o chlp ôsma. Pobežím finále, na novej trati, ktorú nemám nabehanú, je to úžasné.“ 

Tak a teraz sa už môžeme tešiť na piatok 10.8.2012 o 21:55, kedy sa pobeží finále ženskej pätnástky. Uvidíme, či sa Lucii podarí opäť ukrojiť nejaké tie sekundičky a priblížiť sa k hranici 4 minút. Držme jej palce.

No a na záver malá štatistika výkonov na 1 500m:

7.6.2012 4:07,99 Oslo
6.8.2012 4:07,79 London
8.8.2012 4:02,99 London 
10.8.2012 ?:??,?? London 

 

Text: Ľuboš Ferenc (beh.sk)
Foto: http://sportky.topky.sk

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.