Kompresívna terapia počas športu
Z medicínskeho hľadiska sa kompresívna terapia využíva hlavne pri poruchách žilno-svalovej pumpy tak, že napomáha k návratu krvi a lymfy z končatín naspäť smerom k srdcu.
Z medicínskeho hľadiska sa kompresívna terapia využíva hlavne pri poruchách žilno-svalovej pumpy tak, že napomáha k návratu krvi a lymfy z končatín naspäť smerom k srdcu.
Ohľadne bolesti krížov existuje veľa mýtov, rôznych tipov, trikov a liečení. Keď už nás ale kríže bolia, je veľmi ťažké správne sa zorientovať. Použiť teplo alebo chlad, náplasť alebo bylinky, gél alebo masť proti bolesti, alebo proti zápalu, mám si ľahnúť, alebo ísť cvičiť či behať? Toto sú základné otázky, ktoré si položí každý z nás. Podľa toho čo a ako aplikujeme, dôjde buď k zlepšeniu stavu, alebo nám je stále rovnako. V horšom prípade sa bolesti ešte zosilnia. V každom prípade bolesť nemôžeme podceňovať!
Naše telo sa pri rôznych teplotných podmienkach správa rozdielne, nielen v pokoji, ale hlavne počas športovej aktivity. Mnohokrát sa stretávame s podceňovaním chladu pri športe, ktoré však môže viesť k rôznym ťažkostiam.
Členok je jeden z najdôležitejších skĺbení v tele bežca. Spája časť predkolenia s chodidlom a veľakrát je príčinou mnohých zranení, ktoré môžu športovcov na dlhší čas odstaviť od športovej aktivity. Členok je taktiež prvým skĺbením, ktoré sa zúčastňuje pri dopade na bežecký terén.
O dôležitosti regenerácie ste už určite počuli. Pravdepodobne ako zodpovedný bežec sa jej aj poctivo venujete a kladiete na ňu patričný dôraz. Je totiž neoddeliteľnou súčasťou tréningového procesu, zabezpečuje potrebné zmeny v organizme a pomáha predchádzať zraneniam.
Kolenný kĺb je jeden z najzložitejších skĺbení pohybového aparátu, s čím sa prirodzene viaže aj väčšie zastúpenie rôznych problémov a zranení, či už v každodennej alebo aj športovej sfére.
Nášľap je u každého bežca jedinečný, striktne individuálny, vyplývajúci z jeho stavby tela a pohybových návykov. Preto nie je možné kategoricky vymedziť správny alebo nesprávny nášľap. Vieme však pracovať s každým jedinečným nášľapom tak, aby bol vykonávaný čo najideálnejšie vzhľadom na telesné predispozície bežca, terén na ktorom behá a podobne.
Achillova šľacha je najsilnejšia šľacha v ľudskom tele, 1cm2 tohto tkaniva je schopný udržať ťah 400kg záťaže. Toto šľachovité spojenie päty s lýtkom zabezpečuje nielen každodennú chôdzu, ale aj akýkoľvek športový pohyb pri odraze a dopade na povrch. Aj napriek jej pevnosti sa v praxi stretávame veľmi často s bolesťami Achillovej šľachy.
Bežecký pohyb je u každého bežca jedinečný, ovplyvnený celkovými pohybovými návykmi. Práve chodidlo je pri behu prvým kontaktným bodom bežca s terénom, a preto je dôležité rozumieť ako funguje.
Označenie bežecké koleno alebo Iliotibial Band Syndrome (ITBS), je bolesť z vonkajšej strany kolena, ktorá sa vyskytuje v mieste pod kolenným zhybom, lokalizujeme ju v úrovni píšťaly z vonkajšej strany jabĺčka. S problémom bežeckého kolena sa stretávame prevažne u rekreačných bežcov, ktorí majú inú techniku behu ako profesionálni bežci a viac preťažujú kolenné štruktúry.