Jubilejné dvadsiate víťazné vavríny z Lysej pod Makytou pre Jána Križáka a Adrianu Janíčkovú

Takmer pol druhej stovky pretekárov, z toho 92 detí sa zúčastnilo jubilejného, v poradí už dvadsiateho ročníka BEHU OKOLO LYSEJ, ktorý sa v štvrtú júnovú sobotu uskutočnil uprostred malebnej Bielovodskej doliny na slovensko-moravskom pomedzí – v Lysej pod Makytou.

          Na relatívne krátkej, rýchlej a značne členitej, 6000 metrov dlhej trati, situovanej do dvoch samostatných cestných okruhov s asfaltovým povrchom si po víťazný vavrín dobehol niekdajší dlhoročný slovenský reprezentant v polmaratóne, Ján Križák z AŠK Grafobal Skalica (19:36,26). Napriek tomu, že vekovo už nejaký ten rôčik patrí do kategórie mužov štyridsiatnikov, dokázal si bez väčších problémov poradiť s oboma mladšími kandidátmi na víťazstvo – oddielovým kolegom Michalom Luhovým i odchovancom pruštianskej atletiky, Slavomírom Košíkom – ktorí sa napokon museli uspokojiť s druhým (20:23,29), resp. tretím (20:53,32) stupienkom jubilujúceho stupňa víťazov. V kategórii žien si víťazstvom na polovičnej trati na svoje lepšie časy zaspomínala dorastenecká šampiónka na 1500 m spred niekoľkých rokov, Adriana Janíčková z BK Lysá pod Makytou (12:17,76), pre ktorú jedinú vážnejšiu hrozbu na domácej pôde predstavovala neustále sa zlepšujúca Trenčianka Veronika Bakalárová (12:24,41). Tretia v poradí, Daniela Ďurovcová z Dubnice nad Váhom (14:43,36) vykazovala v cieli na víťazku stratu už takmer dve a pol minúty.

            Napriek nie najpočetnejšiemu štartovnému poľu a nie práve najkvalitnejšiemu konkurenčnému prostrediu – Beh okolo Lysej v tomto smere pamätá aj slávnejšie ročníky – treba objektívne priznať, že jubilujúce podujatie bolo ku spokojnosti všetkých zúčastnených už tradične pripravené na veľmi dobrej organizačnej úrovni, bez akýchkoľvek nedostatkov, či rušivých momentov.

Za jediný organizačný hendikep jubilujúceho podujatia možno snáď označiť iba nešťastnú termínovú kolíziu s viacerými mediálne známymi a zvučnými športovými podujatiami. Popri tých najznámejších bežeckých – Nízkotatranskej hrebeňovke, Borišovskom TV výbehu, Košickom či Oravskom polmaratóne, … – najväčšiu konkurenciu pre lysanských organizátorov celkom určite predstavovali spoločné Majstrovstvá SR a ČR v cyklistike pre rok 2013, konajúce sa v rovnakom termíne a rovnakom čase iba niekoľko výškových metrov a niekoľko dĺžkových kilometrov nižšie, v regióne Dubnice nad Váhom a Novej Dubnice.

Že to nie je iba suché konštatovanie svedčí fakt, že v čase, keď sa v Lysej pod Makytou behalo, v strmých a dramatických stúpaniach na Hrabovke zvádzala v drese CK Epic Dohňany svoje cyklistické súboje s viacnásobnou rýchlokorčuliarskou šampiónkou a olympijskou víťazkou Martinou Sáblikovou ďalšia skvelá Lysanka, v tom čase už národná bronzová medailistka z cyklistickej časovky jednotlivkýň, Monika Kadlecová. Celému početnému konvoju svojich priaznivcov, ktorí za ňou v sobotu na Hrabovku prišli, nielen z Lysej pod Makytou, ale i z celého Slovenska sa tento skvelý športový obojživelník a multitalent doslova na pravé poludnie odmenil tým najlepším a najkrajším spôsobom, akým sa len mohol – ziskom titulu majsterky SR v cestnej cyklistike žien s hromadným štartom pre rok 2013 …

Monika, srdečné blahoželáme a tešíme sa na ďalšie spoločné bežecké stretnutia! 

Text: Jozef Tichý

Foto: Aďa Janíčková a Jarda Imlauf

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.