Do Smolníka prišlo 112 trailových bežcov a bežkýň

SMOLNIK : V polke septembra, sa v malebnom prostredí Volovských vrchov konalo už dlhšie avizované podujatie pre všetkých milovníkov trailového behu, začiatočníkov i pokročilých – Horský Beh Smolník.

Dlhú trať (33 km, +1500m) pokoril Košičan Július Kaľavský za necelé 3 hodiny a kratšiu trať (12 km, +480m) ďalší z Košíc, Erik Onofrej za hodinu a a dve minúty.

Organizátori akcie bratia Martin & Tomáš Kovaľovci / Vitalcity team /, ktorí sa môžu popýšiť svojimi úspechmi na svetovom podujatí, behom okolo najvyššej hory Európy UTMB /Ultra Trail Du Mont Blanc (trať CCC® Courmayeur Champex Chamonix), využili svoje know how aj v domácom prostredí a v spolupráci s obcou Smolník / okr. Gelnica / pripravili naozaj unikátne podujatie, prvé svojho druhu v tomto regióne.

Prečo práve Smolník?

Pre prvý ročník HBS organizátori zámerne vybrali prostredie bývalej baníckej obce Smolník, kde sa v minulosti ťažilo striebro a najmä meď. Najväčší rozkvet prežívalo mestečko na prelome 14. a 15. storočia, kedy bolo sídlom banskej komory, kráľovskej mincovne a neskôr aj donedávna fungujúcej tabakovej továrne.

„Tu sme vyrastali, behávali, trénovali. Každý kopec v okolí spoznáme na prvý pohľad a už dlho nám vŕtala v hlave myšlienka, že tento trailový poklad ukážeme aj ostatným. Sme preto veľmi radi, že obec Smolník sa k HBS postavila s nadšením a pomohli nám zorganizovať prvý ročník HBS. Smolník bol slávnym mestom a dnes už málokto vie, kde sa na mape nachádza. Verím, že takýmito podujatiami oprášime jeho lesk, lebo má stále čo ponúknuť. Je to naša srdcovka.“ takto svoju motiváciu pripraviť preteky bratia Kovaľovci.

Z výsledkovej listiny

 112 účastníkov zo Slovenska, Maďarska i Poľska súťažilo v dvoch kategóriách:

56 bežcov sa podujalo na náročnú 33 km dlhú trať po názvom Beh hrebeňom Volovských vrchov a 58 bežcov na 12 km dlhú trať Po stopách smolníckych baníkov.

Na 33 km trati v kategórii mužov zvíťazili:

 1. Július Kaľavský / All4run Margecany / s časom 2:50
 2. Juraj Kendra / KPZ POPRAD s časom 2:55
 3. Matej Orság / SK Budimír / s časom 3:05

J. Kaľavskému sa tento rok naozaj darí. Vyhral Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier a zabodoval aj na Tatranskej šelme Ultra, kde získal 2. miesto.

V kategórii žien zvíťazili:

 1. Marína Kissová / s časom 3:52
 2. Andrea Repková / O5 BK FURČA-KOŠICE / s časom 4:04
 3. Mária Prokipčáková / SK/ s časom 4:18

Na 12 km trati v kategórii mužov zvíťazili:

 1. Erik Onofrej / OS Bežecký klub Furča / s časom 1:02:44
 2. Igor Klema / MK Košice / s časom 1:03:05
 3. Norbert Bukovič / Nika WRC Rožňava / s časom 1:03:33

V kategórii žien zvíťazili:

 1. Zuzana Zeleňáková / ART Optima Košice / s časom 1:12:26
 2. Zuzana Hanusová / Alica / s časom 1:17:16
 3. Dana Vojteková / s časom 1:18:39

Pri organizácii a propagácii tohto podujatia pomohli aj podporné projekty, ktoré pretekom HBS 2015 predchádzali, ako napríklad projekt Hory v teniskách – filmovo prezentačný večer, ktorý bol zameraný na ultratrail a mal premiéru na festivale Hory a mesto v Bratislave a neskôr v Košiciach.

O rok opäť v Smolníku

Príjemná atmosféra pretekov, bežecky ideálne počasie, vynikajúca organizácia, kvalitný servis, jednoducho perfektná akcia pripravená „ srdcom “ očarila všetkých – začiatočníkov, pokročilých aj deti, ktoré súťažili v extra kategórii. Prinieslo to veľa nových skúseností, krásnych zážitkov i nových priateľstiev. Vďaka patrí aj sponzorom, ktorí prispeli k zdarnému priebehu pretekov. A čo odkazujú pretekári aj tým nezúčastneným ? Jednoducho – tešíme sa na budúci rok.

Akciu finančne a materiálne podporili:

(zoradené abecedne)

GRENDEL, autoškola
DYNAFIT
EUROVIA, a.s.
Freemap.sk
INOV8
Legall, dovoz a predaj flexibilného brusiva
Lesy Smolník
Obec Smolník
ONE ENERGY
PDD, tepelné a energetické hospodárstvo
Pepsi
Pivovary Topvar
Senco spol. s.r.o.

 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.