Darujme zážitok a nádej

Život je o zážitkoch, z ktorých sa nám tvoria spomienky. Sú tým, čo nás spája, sú jedinečnými chvíľami, ktoré si zapamätáme. Či už ide o bláznivý skok do vody alebo výlet kamsi cez víkend. Hocičo, čo v nás vyvoláva radosť.

Rovnako to videl aj Maťo, ktorý sa bol cez leto ako 22 ročný kúpať s kamarátmi na priehrade pri Leviciach. Pri jednom skoku si však nevybral vhodné miesto – zrazu pocítil strnutie a vo vode ho otočilo tvárou nadol. „Po vytiahnutí z vody som si ešte stále vravel, že to bude v pohode. Diagnóza lekárov po vyšetreniach ale ukázala niečo iné: ochrnutie horných aj dolných končatín.“ Najhoršie boli prvé 3 roky po úraze, kedy sa musel Maťo všetko učiť odznova. Nemal úchyt ani v rukách a po jednej lyžičke s jedlom, ktorú zvládol ako tak sám, sa cítil unavený. Dnes má Maťo 30 rokov a vďaka pravidelnému cvičeniu je oveľa silnejší. Postupne sa vraciam k veciam, ktoré mám rád. Zamakám si, idem von a dobijem sa energiou. A čo mi chýba najviac? Zobrať sa a ísť si zabehať.“

Podobné chvíle pozná aj švédska športovkyňa Johanna, ktorá prišla o plnohodnotný pohyb po nehode na snowboarde v roku 2004. Aby sa ako-tak vrátila do normálu, začala po intenzívnej rehabilitácii hrať basketbal na vozíku. V tíme stretla aj svojho manžela, ktorý je bez hendikepu, a otehotnela. Po problematickom tehotenstve, kedy musela byť ku koncu takmer stále ležmo, bol však pocit držať konečne svojho syna neopísateľný. Johanna je dnes členkou národného basketbalového tímu v Mníchove, študuje medicínu a popritom sa zvláda starať o rodinu. Jej snom je raz spraviť spoločný krok so svojím synom a manželom.

Matej aj Johanna majú ohromnú silu tvoriť si zážitky. My máme rovnako veľkú moc – môžeme im pred Vianocami darovať nádej na splnenie ich túžob, na navrátenie plnohodnotného pohybu. A nielen im, ale aj miliónom hendikepovaným na svete. Ako? Charitatívnym podujatím Wings for Life World Run. Našou účasťou na týchto bežeckých pretekoch prispievame k tomu, aby mohli hendikepovaní opäť chodiť. Celý registračný poplatok putuje nadácii Wings for Life, ktorá financuje najperspektívnejšie výskumné projekty poranení miechy. Nezisková organizácia tvrdí, že otázkou nie je či sa podarí nájsť spôsob liečby, ale kedy.

A pomocou darčekového vouchra – registráciou na beh – darujeme tiež zážitok svojim najbližším. Poďme bežať pre tých, ktorí nemôžu. Veď zranenie, ktoré nás pripraví o pohyb, sa môže stať komukoľvek z nás.

Pretekať pre dobrú vec budeme spoločne 8. mája 2016 o 13:00 CET v Bratislave. V ďalších 33 krajinách na svete to bude v rovnaký deň aj čas.

Zakúpiť darčekový poukaz – registráciu na beh – môžete tu: http://win.gs/1P71m4O

Viac o unikátnom behu Wings for Life World Run: http://www.wingsforlifeworldrun.com/sk/sk/

Viac o nadácii Wings for Life: http://www.wingsforlife.com/en/

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.