Cyrilometodský beh Kolonickým vrchom v horúčave, ale s kvalitnými výkonmi

V nedeľu 5. júla 2015 sa v Kolonici uskutočnil tretí ročník športového podujatia „Beh Kolonickým vrchom“.

Za horúceho letného počasia sa pretekalo na trati dlhej 6,6 km v uliciach obce. V čase štartu bolo slnečno a teplota 32 °C. Napriek tomu sme zaznamenali výborné výkony. Víťaz, Patrik Vyšňovský z MBO Strážske, ohrozoval traťový rekord dosiahnutý v marci 2013 za ideálnych bežeckých podmienok Ukrajincom Yurijom Blahodirom. Vyšňovský zaostal za ním len o 3 sekundy. Tradične kvalitná bola aj účasť v kategórii B nad 40 rokov. Zvíťazil Michal Ivančo z ŠK Banské. Bolo to pritom jeho už druhé víťazstvo v ten istý deň. Dopoludnia štartoval na Prešovskej horskej pätnástke.

 Bežeckých podujatí je skutočne množstvo a pretekári majú možnosť si vyberať aj v jeden deň z viacerých v regióne. Kolonickí organizátori sa rozhodli pre termín sviatku sv. Cyrila a Metoda. Tento rok pripadol na nedeľu, ale v budúcich rokoch to budú iné dni v týždni, čím konkurencia iných pretekov poklesne. Potom vari stúpne aj účasť. Tretieho ročníka sa zúčastnilo 25 pretekárov. Z toho len jedna žena, aj to vlastne žiačka Tamara Ivančová. Sklamaním je aj neúčasť domácich športovcov.

 Ešte pred hlavným pretekom sa uskutočnili preteky v mládežníckych kategóriách, ktoré sa zaratúvajú do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Aj tu súťažilo 25 bežeckých nádejí z rôznych klubov východného Slovenska. Tiež sme videli zaujímavé výkony. Dorastenec Martin Bendík z Hermanoviec zabehol 1000 metrov za 3 minúty 10 sekúnd na trati so značným prevýšením. Najdramatickejší bol súboj v najpočetnejšie obsadenej kategórii CH3 chlapcov narodených v rokoch 2006 až 2007. Tesne zvíťazil Matúš Hájek zo Slávie TU Košice. Z domácich Koloničanov sa predstavili Dalibor a Timea Šubertová.

 Kolonický pretek patrí do Oblastnej bežeckej ligy okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.

Organizátor, obecný úrad Kolonica, ďakuje za materiálnu podporu súkromným firmám aj fyzickým osobám, ktoré podujatie podporili. Boli to:

Pavol Petruňak, Formula bar, Snina,
ATRIS s.r.o., Snina
Miroslav Bober, Farby laky, Stakčín
Eugen Komar EKO, výroba ponožiek, Kolonica
Ing. Ján Komár

 Vďaka nim sa podarilo zorganizovať preteky na dobrej úrovni a najlepších odmeniť zaujímavými cenami. Odmenou pre všetkých pretekárov bolo kúpanie v osviežujúcej vode miestneho prírodného kúpaliska „Bejvoč“.

Pavol A. Dubovský
Foto: Michal Ivančo

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.