ČSOB Bratislava marathon prvý raz v histórii vypredaný

Už je to isté! Deviaty ročník bratislavského mestského maratónu – ČSOB Bratislava Marathon 2014 (4. až 6. apríla 2014) bude rekordný a je prvý raz v histórii vypredaný. V siedmich disciplínach evidovali organizátori zo spoločnosti Be Cool 8325 prihlásených. V porovnaní s premiérovým ročníkom v roku 2006 je to bezmála jedenásťnásobne viac!

            „Keďže vo štvrtok, v prvý deň otvorenia prezentácie, sme vypredali aj detské behy, ostali voľné miesta už len na súťaž lezúňov. Všetky ostatné disciplíny sú definitívne vypredané, takže sa priblížime k méte 8700 účastníkov,“ pochválil sa pár hodín pred začiatkom podujatia riaditeľ pretekov Jozef Pukalovič.           

            Do štvrtkového poludnia zaplatilo štartovné v troch nedeľných disciplínach 857 maratóncov, 2386 polmaratóncov a 382 štvorčlenných štafiet (spolu 1528 bežcov), v sobotu sa na Fa Desiatku vydá 829 a na Nutrilite minimaratón (4,2 km) 1549 bežcov, na Duck TV detské behy je zatiaľ zaregistrovaných 1100 a na preteky lezúňov 76 mladých športovcov.

            „Počty nás príjemne prekvapili a možno to bude znieť pateticky, je to najlepšia odmena za našu celoročnú prácu. Teší ma, že nárast je zjavný nielen v jednej, ale v celom spektre disciplín. Podujatie sa rozrastá, z toho máme veľkú radosť, no na druhej strane sme aj trochu nervózni. Zvládnuť takéto podujatie nie je jednoduché, no všetko sme sa snažili prichystať tak, aby bolo všetci účastníci maximálne spokojní,“ pripomenul šéf ČSOB Bratislava Marathon 2014 Jozef Pukalovič. „Chceme, aby boli raz Bratislavčania takí hrdí na svoj maratón ako Košičania na Medzinárodný maratón mieru.“

            V predošlých dvoch ročníkoch organizátorom veľmi neprialo počasie, bolo chladno, ba dokonca poletovali aj snehové vločky. Teraz má byť všetko inak. „Očakávame príjemné jarné počasie s teplotou  okolo 15°C, takmer bezvetrie a malo by byť pod mrakom,“ informoval Jozef Pukalovič. „Verím, že slnečné lúče namiesto snehových vločiek budú mať pozitívny vplyv na atmosféru podujatia.“

            Bratislavský bežecký víkend – ČSOB Bratislava Marathon 2014 – sa začne v piatok 4. apríla o 9.00 h školskou olympiádou v hale Elán, popoludní o 17.00 h (takisto v sobotu o 16.00) môžu najmä mimobratislavskí bežci využiť podujatie s názvom History Run, čo je beh na 6-kilometrovej trati popri 15 najväčších pamiatkach metropoly v sprievode fundovanej turistickej sprievodkyne a večer je na programe o 19.30 h prvý raz verejné slávnostné otvorenie podujatia na Hlavnom námestí, na ktorom sa zúčastní aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

            V sobotu sa súťažný program začne o 10.00 h súťažou lezúňov v OC Eurovea, o 11.00 h prídu na rad detské behy, o 14.00 h minimaratón a o 16.00 h 10-kilometrový beh. Po vyhlásení výsledkov bude nasledovať hudobný festival BKIS s hlavnou atrakciou skupinou Hex, ktorá vystúpi o 20.00 h. Štart troch nedeľných hlavných disciplín (maratón, polmaratón, štafety) je o 10.00 h, bežcom na trati i divákom v cieli pri OC Eurovea budú spríjemňovať nedeľu hudobné vystúpenia.

            „Vzhľadom na pomerne teplé počasie odporúčam bežcom, aby maximálne využívali občerstvovacie stanice na doplnenie tekutín,“ upozornil športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2014 Marcel Matanin. Riaditeľ pretekov Jozef Pukalovič doplnil ešte jednu dôležitú informáciu: „Ak má niekto pocit, že sa na trať, na ktorú sa prihlásil, necíti, vieme aj na poslednú chvíľu ešte urobiť zmenu. Bezpečnosť a zdravie účastníkov je pre nás veľmi dôležité.“

            V porovnaní s minulým týždňom došlo k zmenám v zozname elitných bežcov. V mužskom maratóne príde namiesto Keňana Jamesa Meliho jeho krajan Joel Mwangi, ktorý vlani vyhral v Bratislave polmaratón a na tejto trati mu patrí druhý najlepší výkon  v histórii podujatia (1:03:50), keď bol v roku 2011 druhý za traťovým rekordérom Hoseom Tueiom. Mwangiho maratónsky osobný rekord je 2:14:56 h spred dvoch rokov. Spolu s obhajcom prvenstva a traťovým rekordérom Isaacom Chesinym sa pokúsia o vylepšiť rekord pretekov 2:18:33 h. „Dúfam, že budú na trati spolupracovať a posunú najlepší čas aspoň o 30 sekúnd,“ nádejal sa Marcel Matanin. O miesta v popredí bude bojovať aj slovenská dvojica Boris Csiba s Imrichom Magyarom.

            Na štarte maratónu bude chýbať trojnásobná víťazka Lilian Koechová z Kene. „Zdravotne nie je úplne v poriadku, manažér ju odhlásil. Namiesto nej pobeží maratón Alice Kiborová,“ informoval Matanin. Keňanka má maratónsky osobný rekord 2:42:15 a má na konte aj rýchly polmaratón (1:11:13)

            Obohatením štartovej listiny ženského polmaratónu je štart Maďarky Anikó Kálovicsovej, víťazky tejto disciplíny na ČSOB Bratislava Marathon spred štyroch rokov. Jedenásta v polmaratóne na MS 2006 utvorila vtedy raťový rekord 1:14:32, no hneď na ďalší rok ju oň obrala Keňanka Murigiová časom 1:11:51 h.

            Na majstrovstvách Slovenska v polmaratóne – v rámci ČSOB Bratislava Marathon sa konajú tretí raz – sa predstaví 29 mužov a 15 žien. „S výnimkou Juraja Vitka a Katky Berešovej, ktorí minulú sobotu štartovali na MS v Kodani, bude štartovať kompletná špička. U mužov je favorit Jozef Urban, u žien je to otvorenejšie,“ dodal Marcel Matanin.

              Bratislavský mestský maratón – ČSOB Bratislava Marathon 2014 bude mať podľa Jany Rajcovej ako prvý maratón na Slovensku visačku Green Marathon vďaka aktivitám automobilky Renault. Tá napríklad poskytne elektromobil Renault Zoe, na ktorom bude umiestnený časomer.

Zdroj: Be Cool

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.