CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK dňa 27.5. 2014- tam určite nepôjdem

Bežím na električku a rýchlo čítam nápis na nej, ktorý oznamuje, že sa koná horský beh CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK – čo ma zaujalo, ale ďalej je číslo 56 km, 26 km a 16 km – tak tam určite nepôjdem. Ale osud to zariadil inak. Beh som absolvovala a odteraz má horský beh na dlhšiu trasu určite u mňa prednosť pred 10 km po rovinke.

CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK dňa 27.5. 2014- tam určite nepôjdem

            O horskom behu CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK som sa dozvedela z reklamy na električke. Po zistení, že sa behá 56 km, 26 km a 16 km som hneď vylúčila účasť na tomto horskom behu s prevýšením 550 m. Bežecký kamoš mi vraví, nech tam teda idem ako diváčka. Ale to sa mi nepozdávalo odviesť sa do cieľa a pozerať sa na šťastných bežcov, ktorí si to „spravodlivo“ do cieľa odbehli. A tak otváram internet, že sa  na ten pre mňa „zabijácky“ beh prihlásim. Šokuje ma oznámenie, že na beh sa už nie je možné prihlásiť, nakoľko je kapacita vyčerpaná. Ak nie je niečo možné, tak ešte vždy existuje nejaké riešenie, že predsa len je to možné. A tak píšem obrovskú prosbu na organizátorov a dostávam odpoveď obratom: „Taká pekná žiadosť sa nedá odoprieť 🙂  prídite:-). To bol najkrajší mail, aký som mohla dostať – moja radosť bola naozaj tisíc násobná.

            Pre mňa je CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK takým mojím najväčším „diamantíkom“, aký som si doteraz odbehla – správnejšie – „odchodila“, nakoľko pri každom prevýšení mi nohy vypovedajú službu behu a začnú kráčať. Právom získal beh ocenenie BEŽECKÝ DIAMANT v r. 2008, 2009, 2010 a 2011 ako som sa z „múdreho“ internetu dozvedela. Bežím si bežím krásnou lesnou krajinkou a zisťujem, že  som stvorená pre beh …stvorená pre beh na dlhšie vzdialenosti.  Moji „kolegovia“ Tarahumarskí ultrabežci by sa síce divili ako je možné odbehnúť 16 km v čase, čo oni zabehnú nekonečné míle, ale v mojom prípade je všetko možné.  Od roku 2011 kedy som začala behať, som držiteľkou niekoľkých rekordov – ako odbehnúť danú trasu za čo najdlhší čas.

Tarahumarskí ultrabežci čím viac míl prebehnú, tým sa ich beh zrýchľuje. V knihe „Stvorení pre beh“ od Christophera McDougalla sa dočítame:  „Za hranicou únavy a bolesti nájdeme úľavu a silu, o ktorej sa nám ani nesnívalo. Zdroj energie, z ktorého sme doposiaľ nečerpali, lebo nás vždy zastavili prekážky. Príslovie Tarahumarov je inšpirujúce: „Keď bežíš po zemi a bežíš so zemou, môžeš bežať večne.“ A ja by som chcela bežať večne.  Po odbehnutí mojej najdlhšej trasy v živote 16 km sa cítim ako  „ultrabežkyňa“.

            Deň pred horským behom som absolvovala Račiansku desiatku, z ktorej som si odnášala krásny pohár za tretie miesto. Pre veľký úspech som si to zopakovala aj na horskom behu. Dávam behu CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK taký môj „bežecký diamant.“

            24. mája ma čaká horský beh KRASŇANSKÁ KÚRIA na 17 km. Budem myslieť na slová ultrabežca Jack Kirka známeho aj ako „Dipsejský démon“, ktorý  behával terénne preteky ešte ako deväťdesiatšesťročný: „Neprestanete behať preto, že zostarnete, zostarnete, lebo prestanete behať.“

Autorka: Soňa Macejáková

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.