Chceme dať podtatranskému regiónu šancu prezentovať sa bežeckým podujatím, ktoré tu chýbalo

V nedeľu 1. septembra 2015 pribudne na bežeckej mape Slovenska nové podujatie. Organizátori chystajú na tento deň premiérový 1. ročník Podtatranského polmaratónu.

,,Ponúkame beh v zaujímavom prostredí, lebo trať pôjde ulicami miest Poprad a Svit, i v prírodnom prostredí. Vytýčili sme ju tak, aby nebola len priamo v centre mesta ale i na unikátnom spojení ciest medzi nimi. Sme presvedčení, že tento beh môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale najmä pre rekreačných bežcov,“ povedal v rozhovore Juraj Sedlačko, jeden z organizátorov  1. ročníka Podtatranského polmaratónu.

 Čo bolo podnetom, že ste sa rozhodli organizovať polmaratón v Poprade a Svite ?
JS: Spolu s kolegami sme pri káve uvažovali nad myšlienkou, ako rozhýbať tunajšiu bežeckú komunitu a dať jej priestor na realizáciu. Ponúknuť výzvu bežcom…Chceme dať súmestiu Poprad – Svit šancu prezentovať sa moderným bežeckým podujatím, pre profesionálov ako príprava na MMM v Košiciach, ale hlavne ako unikátny projekt pre tzv. hobby amatérskych bežcov, pre ich sprievodné tímy, rodinných príslušníkov i návštevníkov, ktorí prídu fandiť. Našou primeranou ambíciou je, aby prvý ročník mal v budúcich rokoch úspešné pokračovanie,

aby si podujatie všetci užili, a aby sa k nám všetci pravidelne  radi vracali v budúcich rokoch .

Aká trať čaká na účastníkov premiérového ročníka? Čo môžu prihlásení bežci očakávať?
JS: Naša trať je výzvou. Je to kombinácia mestského behu a trasy v prírode medzi mestami Poprad a Svit, ktorá perfektne kopíruje rieku s príjemným prostredím. Štart je v Poprade na námestí , vo Svite bežci prebehnú v rámci „otočky“ i kolečko na atletickom štadióne… Takéto parametre nemá žiadne podujatie v strednej Európe. Pre zberačov rekordov máme už teraz výbornú motivačnú správu, že každý čas víťaza bude rekordom podujatia, keďže ide o prvý ročník (smiech). Sme presvedčení, že tento typ kombinovaných tratí môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale aj pre rekreačných bežcov, pre bežcov – začiatočníkov, respektíve pre bežeckých turistov. Ako už býva dobrým zvykom, každý účastník dostane v cieli pamätnú medailu, víťazi atraktívne ceny.

tpt_2015_medaileČo si sľubujete od prvého ročníka tohto podujatia v našom podtatranskom regióne ?
JS: „Budeme veľmi radi, keď sa nám úspešným zorganizovaním 1. ročníka podtatranského polmaratónu podarí zavŕšiť sériu podujatí TATRY PRESTIGE TOUR 2015, ktoré sa organizujú počas celého roku. Tento rok sme sériu otvorili na S. Plese, kde sa bežal Night Run, o par dní to bude 10 km beh v Štrbe, potom sú na programe preteky v behu do vrchu Memoriál Jána Stilla, no a tešíme sa na finále v polmaratóne Poprad – Svit – Poprad. Náročnosť jednotlivých behov postupne rastie, a celkový víťaz série si odnesie titul Bežecký kráľ / kráľovná Tatier. Našou primeranou ambíciou je, aby prvý ročník mal v budúcich rokoch úspešné pokračovanie a podujatie bolo stabilným miestom

v kalendároch bežeckých nadšencov, miestnych športových komunít a tiež pre obyvateľov.

Kde ste čerpali skúsenosti? Kto Vás podporuje resp. radí pri príprave podujatia?
JS: Organizačný výbor je veľmi univerzálny a komplexný. Sú v ňom rôzne zameraní profesionáli, bývalí bežci, športovci, organizátori už existujúcich známych podujatí, projektoví manažéri. Napríklad P. Hritz, bývalý československý reprezentant na stredných tratiach.. konzultujeme detaily s J. Plachým, i Robertom Štefkom, ktorý najlepšie vie, čo pre ich účastníkov treba pripraviť a zabezpečiť, aby všetci boli spokojní so servisom od registrácie, štart až po dobehnutie do cieľa. S kolegami z OV chceme urobiť podujatie po všetkých stránkach na takej úrovni, aby sa ľudia k nám radi vracali…

Tu by som chcel poďakovať za doterajšiu podporu vedeniu z miest Svit a Poprad, primátorom M. Škvarekovi a Jozefovi Švagerkovi, ľuďom z oddelení kultúry, športu resp. mestskej polície, ktorí veľmi aktívne riešia všetky úlohy. Prinášajú nám nové podnety a inovatívne námety na stretnutiach k úspešnej realizácii pretekov.

Chystáte počas polmaratónu aj doplnkový športový resp. kultúrny a sprievodný program?
JS:  Samozrejme.. budeme mať športový i kultúrny program. Počas polmaratónu sa súbežne beží Primátorská desiatka. Štart bude spoločne s polmaratóncami, potom sa odkloní smerom na Kvetnicu po cyklistickom chodníku. Cestou späť budú mať bežci unikátny výhľad na panorámu Tatier .

Od 11 hodiny bude na štadióne vo Svite zaujímavý športovo-kultúrny program, o 14h i štart pretekov v disciplíne Nordic walking . Od 12.00 h sa na Námestí v Poprade uskutočnia detské zábavné aktivity a neskôr po štarte o 14 30 h taktiež pobežia detské kategórie. Od 15 h sú plánované koncerty hudobných skupín až po vyhlásenie výsledkov, i tombola.. Bežci si budú môcť u partnerov podujatia otestovať rôzne tipy bežeckej obuvi, oblečenia, doplnkov z oblasti zdravej výživy ..

Všetky detaily ešte neprezradím, tie si nechávame ako prekvapenie…:) Robíme všetko pre to, aby tento deň bol naozaj hodnotným sviatkom celej bežeckej komunity, nielen tej, ktorá v Poprade, Svite a okolí žije, ale tiež z celého Slovenska i spoza jeho hraníc..

Viac informácii o celom podujatí a sprievodnom programe nájdete na stránke www.tatry-polmaraton.eu, resp. http://tatrypt.eu/

 Autor článku:  Darina Štefaňáková
Foto: Peter S.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.