Centrum Žiliny bude v sobotu patriť bežcom pre život

ŽILINA 3. jún 2013 – Už túto sobotu 8. júna o 15.00 hod. zaplnia centrum Žiliny na Námestí Andreja Hlinku opäť bežci v tyrkysových tričkách. V meste pod Dubňom totiž odštartuje už šiesty ročník najväčšieho charitatívneho športového podujatia na Slovensku Behu pre život. Na čele so skalným patrónom behu pre mesto Žilina trénerom a bývalým futbalovým reprezentantom SR Vladimírom Labantom budú mocť Žilinčania podporiť svoje zdravie a prispieť na dobrú vec.

Vyzbierané dary a štartovné venuje Nadácia Tesco na kúpu unikátneho laboratórneho prístroja NanoSight na výskum nádorových buniek. Trasa je opäť zvolená tak, aby ju zvládol naozaj každý. Účastníci behu ju môžu prejsť so svojimi ratolesťami či štvornohými miláčikmi. Na všetkých čaká autogramiáda s patrónom a bohatý sprievodný program.

„Som rád, že sa v slovenských rodinách stáva tradíciou pravidelne sa zúčastňovať na Behu pre život pre podporu výskumu liečby rakoviny. Je dôležité spojiť sily v čo najväčšom počte a aspoň čiastočne tak pomôcť v boji proti tejto zákernej chorobe,“ pozýva na sobotný Beh pre život v Žiline patrón projektu Vladimír Labant.

Cieľom tohtoročného Behu pre život je vyzbierať pre Nadáciu Výskum rakoviny 85 000 eur na nákup špičkového laboratórneho prístroja NanoSight. „Prístroj NanoSight bude jediný svojho druhu na Slovensku. Zariadenie pomôže pri výskume a liečbe rakoviny pacientom z celého Slovenska. Svojou schopnosťou merať objekty v nanosvete umožní pochopiť dorozumievanie zdravých buniek s nádorovými bunkami a pomôže pri vývoji nových diagnostických metód pri onkologických ochoreniach,“ uviedla Margita Klobušická, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny.

Novinka – skrátená trať pre najmenších!

Zúčastniť sa Behu pre život môžu naozaj všetci bez rozdielu veku či fyzickej kondície vrátane rodičov s  malými deťmi. Trasa je aj tento rok zvolená tak, aby ju zvládol naozaj každý. Vítaný je každý, kto má chuť zažiť úžasnú atmosféru chvíle, keď sa spoja ľudia s dobrým srdcom pre správnu vec. V tohtoročnom behu organizátori mysleli aj na najmenších účastníkov, ktorí môžu prebehnúť skrátenú verziu trate. Počas podujatia čaká na malých i veľkých bohatý sprievodný program. Účastníci sa môžu tešiť  aj na autogramiádu s patrónom Vladimírom Labantom pred behom.  

Príjemná trasa behu v Žiline vedie centrom mesta. Štart aj cieľ 3,3 – kilometrového okruhu je na Námestí Andreja Hlinku. Účastníci sa môžu zaregistrovať aj deň pred behom pred OD Tesco na Námestí Andreja Hlinku – v piatok 7. júna 2013 od 12.00 do 18.00 hod. alebo v deň behu 8.júna od 11.30 hod. do 14.00 hod.

Všetci účastníci dostanú na štarte tyrkysové tričko s logom podujatia a štartovné číslo. Každý je v cieli odmenený za svoj výkon a príspevok na dobrú vec symbolickou medailou a malým občerstvením v podobe ovocia, nápoja a tašky s darčekmi od partnerov projektu.

Termíny Behu pre život v roku 2013 (vždy v sobotu):

· Bratislava – 4. máj o 11.00 hod. – Partizánska lúka

· Banská Bystrica – 11. máj o 11.00 hod. – Námestie SNP

· Prešov – 18. máj o 15.00 hod. – Hlavná ulica

·  Nitra – 25. máj o 11.00 hod. – Svätoplukovo námestie

· Žilina – 8. jún o 15.00 hod. – Námestie A. Hlinku

· Trenčín – 15. jún o 15.00 hod. – Mierové námestie

 

Ako môžete prispieť na Beh pre život tento rok:

• Prihlásiť sa on-line alebo zaplatiť štartovné:

   – dospelí 6 €

   – deti od 6 do 18 rokov a dôchodcovia nad 62 r. 3 €

   – rodina (2 dospelí, 2-3 deti) 12 €

   – skupiny/školy 2 € za osobu a deti do 6 r. zdarma

• Ľubovoľnou sumou na účet VÚB 2434842458/0200

• Poslať DMS v tvare DMS BEZME na číslo 877 v hodnote 2 € SMS u všetkých troch mobilných operátorov. Nadácia dostane 96 % ceny z každej darcovskej SMS správy, t. j. 1,92 € prostredníctvom Fóra donorov na účet verejnej zbierky „Beh pre život“ 2434842458/0200, cieľom ktorej je zakúpenie dôležitého prístroja NanoSight. Informácie o využití finančných prostriedkov nájdete nawww.nvr.sk. Viac informácií: www.darcovskasms.sk

• Kúpou darčekového predmetu – potítko, náramok alebo šilt v deň behu a počas verejných zbierok v obchodoch Tesco

• Zorganizovať zbierku na pracovisku, v škole alebo v záujmovom krúžku

• Kúpiť si niektorú z osobných vecí patrónov na www.aukcie.sk

Stav zbierky, trasy behov a fotografie môžu záujemcovia sledovať na webstránke www.behprezivot.sk.
 

Zdroj: Tesco Stores SR, NVR

Rozhovor s patrónom Behu pre život 2013 v Žiline – Vladimírom Labantom

Mladí športovci uspejú, ak nepodľahnú priemernosti

Vladimír Labant je už niekoľko rokov žilinským patrónom najväčšieho charitatívneho športového podujatia na Slovensku Beh pre život, ktoré už šesť rokov pomáha dobrej veci – výskumu rakoviny. Úspešného Behu pre život sa doteraz zúčastnilo vyše 42 500 ľudí. Projekt prebieha v centrách šiestich miest Slovenska. Celé štartovné  a finančné dary pôjdu na kúpu špičkového prístroja NanoSight na výskum rakoviny. Najbližšie bežci v modrých tričkách zaplavia ulice Žiliny v sobotu 8. júna 2013 o 15.00 hod. Viac informácií nájdete na www.behprezivot.sk.

Vladimír Labantje bývalý slovenský futbalový reprezentant, ktorý úspešne hrával na pozícii ľavého krajného obrancu. S futbalom začínal v Žiline. Počas svojej kariéry hrával za Banskú Bystricu, 1. FC Košice, Sláviu Praha a Spartu Praha. V drese Sparty sa dostal do hlavnej časti Ligy majstrov. Stal sa najvýraznejším Slovákom v histórii tejto súťaže, ako aj prvým slovenským strelcom (celkovo odohral v Lige majstrov 29 zápasov, v ktorých strelil 5 gólov). V roku 2002 prestúpil do anglického klubu West Ham United. Stal sa tak štvrtým Slovákom v Premier League. Na začiatku roku 2005 sa stal hráčom rakúskeho klubu Nordea Admira Mödling, neskôr podpísal zmluvu s rakúskym majstrom Rapid Viedeň. Nakoniec sa však stal hráčom Spartaku Trnava, kde svoju futbalovú kariéru aj ukončil. Celkovo odohral v reprezentácii 27 zápasov, v ktorých strelil dva góly. Po ukončení svojej aktívnej kariéry pokračoval ako tréner juniorov MŠK Žilina. V krátkom rozhovore prezradil, prečo sa venuje charite a ako motivuje mladých ľudí na športovanie.

Ako vnímate podujatie Beh pre život?

Celé toto úžasné podujatie Beh pre život vnímam veľmi pozitívne, do tejto akcie sa totiž zapája množstvo ľudí vo viacerých mestách. Je veľmi príjemné sledovať, že nám všetkým ide o spoločný cieľ – vyzbierať peniaze na zakúpenie prístroja NanoSight na výskum rakoviny. Myslím si, že v tejto uponáhľanej dobe by si každý z nás mal uvedomiť, že táto zákerná choroba zasahuje čoraz viac a viac do osudov mnohých rodín a my aspoň čiastočne pomôžeme tak, že sa  zapojíme do tejto akcie. Som rád, že sa v rodinách stáva tradíciou pravidelne sa zúčastňovať na Behu pre život.

Do podobných akcií som sa zapájal už ako aktívny hráč najmä v  Sparte Praha, kde sa mi to po návšteve detského onkologického zariadenia poriadne dostalo pod kožu a chytilo ma to za srdce. Odvtedy sa snažím čo najviac zapájať do takýchto  podujatí, v ktorých ide o dobrú vec.

Chcel by som osloviť a pozvať čo najviac rodín s deťmi a najmä všetkých Žilinčanov, aby prišli v sobotu 8. júna 2013 podporiť túto dobrú vec a zúčastnili sa na Behu pre život v čo najväčšom počte. Dúfam, že nás bude viac ako vlani a dobre sa spolu popri behu aj zabavíme.

Máte aj čas, za ktorý by ste svoj Beh pre život chceli zabehnúť?

Podľa môjho názoru pri týchto podujatiach ide o úplne niečo iné, ako naháňať čas. Viem, že sú v pelotóne aj profesionálni bežci, ktorí spoja príjemné s užitočným. No ja spoločne s rodinou a množstvom priateľov Beh pre život berieme tak, ako sa každý cíti, a podobne sa na to asi pozerá viacero zúčastnených, ktorí trať odbehnú vlastným tempom.

Venujete sa aj trénovaniu mládeže a podpore športu. Podarí sa vám motivovať aj mladých na beh?

Myslím si, že sa mi celkom darí motivovať mladých, či už sú to športovci alebo deti, ktoré nemali predtým až taký vzťah k športu. Každý z nás by sa mal snažiť, aby sme v deťoch vypestovali pozitívny postoj k športu, aby rodiny chodili vo voľných chvíľach na výlety do prírody a nie do supermarketov. To je cesta, ako ubudne ochorení, a práve šport je správnou prevenciou proti chorobám.

Venujú sa mladí ľudia v súčasnosti športu dostatočne?

Oproti minulosti sa mládež v súčasnosti nezapájala toľko do športových aktivít a v tejto počítačovej dobe zlenivela. Určite by zlepšeniu situácie pomohlo skvalitnenie telesnej výchovy na školách, kde by sa mal počet hodín v týždni zvýšiť minimálne na tri. Ďalším zlepšením doterajšieho stavu je, ak sa mládež bude viac zapájať do rôznych krúžkov a športových klubov, kde im ich pohybové schopnosti pomôžu zlepšovať tréneri a odborní pedagógovia.

Čo by ste mladým ľuďom odporučili, ak chcú začať so športom?

Rád by som apeloval najmä na rodičov, aby svoje deti už od raného veku viedli k športovej aktivite, aby si deti skúsili viacero športov. Myslím si a verím tomu, že dieťa niečo osloví a v nejakom športe sa nájde a bude ho robiť s radosťou a chuťou. My rodičia v nich musíme vypestovať lásku k športu v ich začiatkoch, tak aby následne v budúcnosti mohli napredovať pod odborným vedením športových trénerov. Dnešným mladým športovcom by som odporučil, aby sa neustále zlepšovali v tom, čomu sa venujú, aby sa neuspokojili s priemernosťou a nech ako napríklad Peter Sagan zviditeľnia naše malé Slovensko.

Čo vás dnes najviac zamestnáva a čomu sa venujete najradšej mimo športu?

Hoci sa aj po skončení kariéry futbalistu stále pohybujem vo futbalovom prostredí, rád sa venujem aj iným športom, ako sú napríklad lyžovanie, tenis, hokej, beach volejbal. Veľmi rád chodievam s rodinou na túry po našich krásnych horách na Slovensku. Mojím relaxom je práca v záhrade a veľmi rád chodievam na huby.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.