Brestová Vertical – poďakovanie

Milí športovci, milí bežci aj nebežci, milí Oravamani, máme za sebou úspešnú premiéru nového (ďalšieho) podujatia pod hlavičkou Oravamanu.

sobotu 17.10. sme za pomoci 90 pretekárov zo Slovenska, Čiech a Poľska začali novú kapitolu pod Roháčmi. Tento krát nešlo o triatlon, ale o horský beh. Prvý, respektíve skušobný ročník Brestová Vertical je minulosťou. Ako to celé dopadlo?

Nápad zorganizovať bežecké preteky v Roháčoch nám vŕtal v hlave už nejaký ten čas. Definitívne rozhodnutie a chuť prišli na sklonku leta, a tak neostávalo nič iné len sa do toho pustiť:) Trať sme zvolili jednoznačne a súhlasne – pobeží sa od Penziónu Pribiskô na Brestovú (1902 m.n.m.). Na rad prišlo premeranie trate, príprava mapky a už len doladiť administratívne náležitosti a preteky začali dostávať reálnu podobu. Ako dátum podujatia sme zvolili polovicu októbra, kedy by ešte Babie leto nemalo mať posledné slovo a zároveň, turistické chodníky sú už menej navštevované a tak by sme pretekmi nemali nikomu prekážať. Cieľom akcie bolo, je a vždy bude vytvoriť príjemnú rodinnú atmosféru, tak ako je na Oravamane zvykom. Brestová Vertical by mal byť taký malý klinček za triatlonovou sezónou ako aj za letom v Roháčoch. A tak sa v sobotu na štarte stretli nielen výborní horskí bežci, skialpinisti či horskí záchranári, ale aj mnoho triatlonistov či skalných Oravamanov. Počasie v tomto ročnom období je veru vrtošivé. Jeden deň svieti slnko, druhý prší, na ďalší sneží… A tak 5 dní pred štartom, keď napadlo na hrebeni do 10 cm snehu, padali otázky či sa preteky uskutočnia. Nakoniec opadli všetky obavy, a aj dážď, ktorý bol na sobotu rosničkami hlásený a predpovedaný, prišiel až poobede, keď sme už všetci boli utáborený v kolibe na Pribisku, kde nás čakalo skvelé rizoto, slaninka, syry, kabáče a koláče. Aj napriek dátumovej kolízii s väčšími a populárnejšimi podujatiami (Beh na Kasprov Vrch, Psotkov memoriál, Beh Súľovskými skalami) bolo štartovné pole plné zvučných mien slovenskej bežeckej scény.

Pretekárov čakala trať po značkovanom turistickom chodníku od Penziónu Pribiskô cez sedlo Pálenica až na Brestovú. Trať merala 7,7 km a prevýšenie predstavovalo 1120 m. Najrýchlešie sa s traťou popasoval Ján Ďurmek z Valašskej Belej s časom 55 minút, 28 sekúnd a 12 stotín. Rozdiel medzi prvým a druhým miestom bol 2 minúty a 8 sekúnd. Medzi ženami zvíťazila Alena Slaná (Svetielko nádeje) s časom 1 hodina, 11 minút a 20 sekúnd. Vzhľadom na náročnosť terénu ako aj na neskorý dátum, kedy je počasie naozaj premenlivé, sme pre tento rok kategóriu do 18 rokov nechali otvorenú. Počasie na hrebeni bolo chladné a hmlisté, a tak sme najmladších pretekárov nechceli vystaviť žiadnemu riziku. 9 odvážlivcov v najmladšej kategórii bežalo na skrátenej trati, do sedla Pálenica. Najmladšia pretekárka bola Veronika Šrobová zo Zuberca vo veku 8 rokov. Všetky deti boli na Pribisku odmenené medailou a zožali veľký aplauz.

Brestová Vertical je už minulosťou. Za skvelú atmosféru ďakujeme všetkým pretekárom a divákom. Za úspešné zorganizovanie patrí poďakovanie všetkým organizátorom a pomocníkom, Penziónu Pribiskô, Obci Zuberec, Športovému klubu ORAVAMAN a profesionálnym a dobrovoľným záchranárom Horskej záchrannej služby. Do budúceho roka je veru ďaleko, ale už dnes vieme, že Brestová Vertical 2016 sa uskutoční v sobotu 8. októbra.

Toľko zatiaľ z dielne Oravamanu, kde sa pre Vás kujú naozaj veľké veci:) Prihlášky do lotérie budete môcť podávať od 1. novembra od 20:00. Uzavretie prihlasovania bude v nedeľu 20. decembra o polnoci. Touto cestou Vás srdečne pozývame na Vianočný beh, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. decembra so začiatkom o 10:00 od Penziónu Pribiskô. Čaká nás 21 km behu v teréne v okolí Zuberca a následne od 16:00 vianočná kapustnica, punč a premietanie filmov z jubilejného piateho ročníka pretekov.

Ďakujeme a tešíme sa na Vás:)

Foto: Miroslav Šurin

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.