Beh, vinice a tradície

Storočia sa na kopcoch nad Bojničkami a Hlohovcom pestuje vinič, je to dávnoveká tradícia našich predkov. V medzivojnovom období tieto vinice rozvíjal a  preslávil Ferdinand Fussman, ktorý bol v tej dobe najväčším výrobcom vína v 1.Československe republike. Tieto vinohrady odjakživa dávali svoju úrodu a tiež boli a sú súčasťou našej krajinotvorby.

V dnešnej modernej dobe nám vedia dať ďalšiu pridanú hodnotu a to možnosť rekreačného behu po ich zatrávnených svahoch. A máme v obci i inú tradíciu. Tretie desaťročie obec Bojničky organizuje Jarný beh Bojničky, ktorého sa zúčastňuje do 300 pretekárov. 

Nový Beh vinicami  Bojničiek a Hlohovca je niečo, čo je spojením a zároveň nadviazaním na tieto dve tradície -vinohradníctva a behu . Krásne , kopcovité a rozsiahle  vinice, miestami s terasovito upraveným  terénom,  poskytujú výhľad do okolia 60 km, vidno z nich  Zobor , Marhát, Malé Karpaty, Trnavskú tabuľu.. Sú zatrávnené a tak aj celoročne schodné, rozprestierajú sa v katastroch Bojničiek a Hlohovca.  Chceme ich ponúknuť na pretek  bežcom zo širokého okolia, aby aj oni mohli načerpať pozitívnu energiu z tohto krásneho prostredia. Beh (9,7 km ) sa uskutoční  8.11.2014 v sobotu o 10.00 hod so štartom a cieľom v Bojničkách, čo je 10 km od diaľnice D1 a celý bude tematicky ladený do vinohradníckej tematiky, od dekorácií pri štarte, cien  a tombol (víno), ovocie -hrozno a iné. Máme podporu obce Bojničky, skupín z Hlohovca, správcov viníc a výrobcov vín z celého okolia. Niektoré podobné akcie ohrozuje počasie , my nechceme nechať nič na náhodu a tak sme sa po našich vinohradoch prebehli aj teraz v polovici septembra, keď za posledné dni padlo veľa zrážok, keď vytápa obce  a keď v tento víkend oblastný futbalový zväz zrušil pre podmočené ihriská všetky futbalové zápasy v okolitých obciach okresu Hlohovec ,Trnava Piešťany. Zatrávnený terén našich viníc aj túto skúšku obstál a z behu sme sa vrátili bez kúska blata.

Ešte robíme posledné úpravy na našich  propagačných materiáloch (propozície, registračný link, fotogalériu trate, mapu a profil trate) a v už blízkej dobe ich zverejníme o.i na  stránke beh.sk . Veríme, že sa 8.11.2014 stretneme na tomto jedinečnom behu v peknom počte a nadýchame sa tej  neopakovateľnej atmosféry.

Ivan Pavelka Ing. hl. organizátor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.