Beh na Vrchrieku

Vysoká nad Kysucou je kopaničiarska obec zástavba ktorej zaberá prevažne údolie rieky Kysuce – Hornokysucké podolie. Podstatná časť katastra sa však rozkladá v severozápadnej časti Turzovskej vrchoviny a k severu – do údolia Kysuce zvažujúce sa svahy hlavného hrebeňa Javorníkov. A práve tu, skoro na samom hrebeni Javorníkov, sa nachádza v nadmorskej výške 740-790 m n. m. jedna z takmer 70-tich osád a samôt náležiacich do katastra Vysokej nad Kysucou – Vrchrieka.

V roku 1873 sa tu narodil  jeden z najúspešnejších drotárov Štefan Hunčík, ktorý po svojom otcovi prevzal a vlastnil do Revolúcie v roku 1917 najväčšiu drotársku fabriku v Moskve.

Trasa behu na Vrchrieku, ktorý sa koná v piatok 25.4.2014 vedie takmer 3 km po asfaltovej miestnej komunikácii cez osadu Žilinčiarovce a potom záverečných 700 m cez osadu Vrchrieka až na trávnatý bočný chrbát Ragvanova. Na celej trati musia bežci prekonať viac ako 260 metrové prevýšenie. Krásu okolitej prírody a kopaničiarskeho osídlenia si však môžu v pohode vychutnať až po dobehnutí do cieľa a potom počas spiatočnej cesty do miesta štartu.

Okrem aktívnych pretekárov si trať môžu zabehnúť, alebo prejsť aj rekreační či príležitostní bežci a turisti, ktorí štartujú s určitým predstihom.

V tomto ročníku sú pripravené aj 200, 500 a 1000 m dlhé trate pre tri žiacke kategórie chlapcov a dievčat.

Srdečne pozývame každého – rekreačných bežcov aj tých čo sa pokúsia prekonať traťové rekordy Mariána Dávidíka z Kobry Bratislava (14:30 min.) z roku 2008 a vlaňajší rekordný čas (18:52 min.) Kataríny Paulínyovej z AK ZŤS Martin.

Anton Opial

Popred tieto domy vedie záverečný úsek trate

Ešte kúsok a sme v cieli

A už to máme za sebou  

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.