Atletický Londýn sa sťahuje do Dubnice nad Váhom

Bezprostredne po skončení veľkolepého a strhujúceho účinkovania na Hrách XXX. olympiády, sťahuje sa veľká svetová atletika opäť na starý kontinent. Z ostrovného Londýna priamo do strojárskeho centra Považia, kde sa v posledný augustový víkend uskutoční najväčšia udalosť slovenskej atletickej scény, ATLETICKÝ MOST 2012.

Jubilujúce podujatie, venované tohto roku celkom výnimočne pamiatke Zdeňka Hrbáčka, skvelej a nezabudnuteľnej osobnosti dubnickej atletiky, ktorý sa vytúženého 10. ročníka mítingu nedožil a zomrel iba niekoľko týždňov pred jeho slávnostným otvorením sa uskutoční v nedeľu, 26. augusta na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom.

Organizátori najväčšieho slovenského jednodňového mítingu majúceho štatút EAA Classic si ani tento rok nenechali ujsť príležitosť a pritiahli na Považie tie najzvučnejšie mená svetovej i slovenskej atletiky. Po potvrdených štartoch olympijských víťazov v guli (Tomasz Majewski) a kladive (Krisztian Pars) získali na štart ďalšie kvalitné mená. Definitívne je potvrdené, že na 100 m prekážok dôjde k mimoriadne prestížnemu duelu dvoch Američaniek, striebornej a bronzovej z Londýna, v ktorom sa Dawn Harperová stretne s Kellie Wellsovou. Harperová je v Dubnici už starou známou, nakoľko je časom 12,57 rekordérkou podujatia z roku 2009. V Londýne sa dokázala zlepšiť na 12,37, Wellsovej tam namerali čas 12,48. Z toho vyplýva skutočnosť, že očakávaný predpoklad vytvorenia nového rekordu mítingu je úplne reálny. Mimochodom čas Harperovej z Londýna je najlepším nevíťazným časom v histórii tejto disciplíny.
 
Organizátorov potešil aj fakt, že tím Trinidadu získal na OH bronz na 4×100 m. K olympijským medailistom sa tak pridal už skôr ohlásený Keston Bledman, ktorý bežal olympijskú medailovú štafetu na prvom úseku. Okrem toho, podľa agentúry SITA potvrdil štart aj vlaňajší víťaz a držiteľ najrýchlejšieho času na slovenskom území, Richard Thompson, ktorý bol finišmanom štafety Trinidadu. Thompson vlani zabehol v Dubnici historický čas 10,05 a v tomto roku bol v olympijskom finále siedmy za 9,98. V súhrne štartovnej listiny na 100 m sú tak už traja šprintéri s osobnými rekordmi pod 10 sekúnd, s ďalšími organizátori rokujú.
 
Najlepšia slovenská atletická olympionička Lucia Klocová, ôsma z londýnskeho finále na 1500 m, ktorá svoj štart na podujatí potvrdila už dávnejšie pobeži napokon iba 1000 m. Organizátori tak promptne zareagovali na aktuálnu situáciu, keď 28-ročná Martinčanka má v nohách tri ťažké behy na 1500 m z Londýna a zmenili pôvodne avizovanú traťovú dištanciu z 1500 na 1000 m. Navyše v tejto disciplíne môže Klocová na základe aktuálnej výkonnosti atakovať slovenský rekord 2:43,45 min, ktorý patrí Jozefíne Čerchlanovej ešte z roku 1977.
 
Ani tento rok nebude na dubnickom podujatí chýbať finále dlhodobej postupovej súťaže Hľadáme nových olympionikov (do vlaňajška Hľadáme nového Jozefa Plachého) a Súťaž o najrýchlejšieho chlapca a dievča Atletického mosta 2012.
 
Samotný míting je tradične dotváraný viacerými rámcovými podujatiami. Prvé prebehne už v piatok, 24. augusta v Ilave, na tradičnom Bartolomejskom jarmoku pod názvom Ilavský večer atletických hviezd so začiatkom o 17.00 h na Mierovom námestí, o deň neskôr, v sobotu, 25. augusta budú sprievodné akcie pokračovať od 15.00 h Tréningom hviezd s mládežou na Mestskom štadióne v Dubnici na Váhom a o 19.00 h na nádvorí miestneho kaštieľa dubnickým Večerom atletických hviezd. Všetky tri podujatia budú sprevádzané bohatým kultúrno-spoločenským programom, predstavovaním svetových atletických osobností, slávnostným odovzdávaním štartovných čísel a záverečnou autogramiádou športovcov.
Vstupenky je možné si zabezpečiť aj prostredníctvom TIPOSTICKET portálu, v cene 8 eur na hlavnú tribúnu a 3 eurá do ostatných sektoroch štadióna. Deti a mládež do 18 rokov majú vstup zdarma.
 
Autor: Jozef Tichý

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.