Aktualizované: Bombový útok na bostonskom maratóne: Traja mŕtvi, desiatky ťažko zranených

BOSTON – Spojené štáty americké zrejme zasiahol teroristický útok. Počas bostonského maratónu bolo počuť niekoľko výbuchov. Celá udalosť sa odohrala asi hodinu po štarte. Práve vo chvíli, keď prví bežci prichádzali do cieľa bolo podľa záberov vidieť explózie pri ceste.

Na tri sa zvýšil počet obetí bombových výbuchov, ktoré v pondelok zasiahli účastníkov a divákov Bostonského maratónu. Oznámila to dnes miestna polícia. Medzi mŕtvymi je osemročné dieťa, osem ďalších detí bolo zranených

Šéf polície v Bostone Ed Davis na tlačovej konferencii potvrdil zvýšenie počtu obetí dvoch explózií v oblasti cieľovej rovinky Bostonského maratónu z dvoch na tri osoby. Počet zranených určil na najmenej sto, pričom podľa agentúry DPA podotkol, že mnoho ľudí utrpelo veľmi vážne zranenia.

Spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na zdravotnícke zdroje informovala, že zranených je 141, z toho 17 v ohrození života. Lekári podľa CNN amputovali zraneným najmenej desať končatín. Bomba podľa televízie obsahovala guľové ložiská, ktoré sa pri výbuchu šírili do priestoru veľkou rýchlosťou a spôsobili vážne zranenia zasiahnutým osobám najmä na dolných končatinách.

Zatiaľ sa nevie, kto spáchal útoky

Americké bezpečnostné služby zatiaľ nevedia, kto nastražil nálože, ktoré vybuchli pri cieľovej rovinke maratónu v Bostone a zabili najmenej troch ľudí. Úrady výbuchy klasifikovali ako teroristický čin, pričom vyšetrovanie má na starosti Federálny vyšetrovací úrad (FBI), ktorého riaditeľ Robert Mueller priamo spolupracuje s ministrom spravodlivosti Ericom Holderom. Na vyšetrovaní sa podieľa aj CIA. Spravodajské agentúry nezaznamenali pred útokom žiadnu hrozbu.

Špeciálne jednotky vrátane pyrotechnikov podrobne skúmajú 42-kilometrovú trasu maratónu a hľadajú dôkazy, ktoré by im mohli pomôcť pri vyšetrovaní.

Prvé zistenia ukazujú, že bomby boli umiestnené v odpadkových košoch neďaleko cieľa maratónu na námestí Copley Square. Išlo údajne o menšie nálože, ktoré neobsahovali vysoko explozívny materiál, ako napríklad C-4.

Video zachytávajúce výbuchy:

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1346551/Bombovy-utok-na-bostonskom-maratone–Dvaja-mrtvi–desiatky-tazko-zranenych-


 

 

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1346551/Bombovy-utok-na-bostonskom-maratone–Traja-mrtvi–desiatky-tazko-zranenych

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.