9. ročník ČSOB Bratislava Marathon v dňoch 4.-6.4. 2014 prekonal očakávania

Túžila som si odpiť z víťazného Maratónskeho BIRELL pohára na 9. ročníku ČSOB Bratislava Marathon, ale nemala som odvahu poprosiť víťazov o hlt piva. A tak som si aspoň snívala svoj nesplniteľný sen – získať obrovitánsky sklený Maratónsky BIRELL pohár plný piva, ktorý získavajú víťazi. Vraví sa, že keď chcete niečo veľmi dosiahnuť, že sa Vám to splní. Môže sa splniť aj nesplniteľný sen?

9. ročník ČSOB Bratislava Marathon v dňoch 4.-6.4. 2014  prekonal očakávania

 ČSOB Bratislava Marathon patrí medzi „sviatky“ v behoch. Dokazuje to aj počet zúčastnených, ktorý sa približoval k číslu 9000. Organizátori pre nás pripravili krásne prekvapenie – prvý ročník behu HISTORY RUN – 6 km behu  od jednej historickej pamiatky k druhej aj s odborným výkladom.
Bratislava je mesto športu a kultúry. V čase konania behu prebiehal aj 14. Medzinárodný festival horského filmu Hory a mesto – toto podujatie možno nazvať „sviatkom“ v kultúre Bratislavy. Film „Vrchol“ ukázal nadľudské športové výkony horolezcov – ich výstup na druhú najvyššiu horu sveta K 2 (8 611 m). Píše sa rok 2008, dňa 3. augusta vystupuje na K 2-ku 24 horolezcov. Do základného tábora sa už 11 z nich nikdy nevráti. Napriek takýmto tragédiám zdolávanie najvyšších hôr láka tisíce horolezcov z celého sveta. Prečo to robia? Je to ako túžba bežca dobehnúť do  cieľa.
Vzhliadnutie filmu bolo pre mňa určitou motiváciou k podaniu čo najlepšieho výkonu na nedeľňajšom Štafetovom behu. Moji „štafetári“ ma určili, že pôjdem behať ako štvrtá, aby som si užila dobehnutie do cieľa. Veľmi pekné gesto. Atmosféra dobehu je fantastickým zážitkom. Cítila som sa ako olympijská víťazka. Povzbudzovanie v priebehu behu aj v záverečných fázach ma vždy nabije obrovskou energiou. Naša štafeta TISÍC OČÍ sa z počtu 385 štafiet umiestnila v prvej polke.
Očakávanie prvého bežca je až „dramatické“. Sledovali sme na veľkoplošnej obrazovke ako bežec z Kene Joel Maina Mwangy dobieha do cieľa. Nikto nevedel, či bude prekonaný rekord. Až výkriky komentátora: „Bol pokorený minuloročný maratónsky rekord o 11 sekúnd“,  nabili atmosféru obrovskou radosťou. Prebehnúť 42,195 km za  2:18:22 je obdivuhodné. Ja som sa tešila, akoby som ten maratón prebehla a vyhrala ja.
Odovzdávanie cien má tiež svoje čaro. Sledovala som ako na stupienky víťazov vystupujú nádherne tmavo-hnedo „opálení“ kolegovia bežci z Kene. Ich výkony sú neuveriteľné, bežia ako zrýchlený film. Okrem vysokých finančných odmien a hodnotných  športových cien víťazi dostali  ešte niečo. Bol to obrovitánsky sklený pohár plný úžasného zlatistého „moku“ keď sa malilinké bublinky predierajú po okrajoch pohára na povrch, aby ukončili svoju púť na chuťových pohárikoch niektorého milovníka piva. Hľadela som na ten pohár a pomyslela som si, aké by to bolo úžasné získať takýto pohár a ako  rada by som sa z neho napila a ponúkla hlt „čarovného nápoja“ aj okoliu. Ale neodvážila som sa osloviť niektorého víťaza, aby mi dal z pohára odpiť. Čo už, keď som nemala odvahu „poprosiť“ o hlt piva z víťazného pohára, tak som si otvorila plechovičku nealko Birell, ktoré sa tu rozdávali na tisíce a potom som sa išla rozlúčiť s mojimi „povzbudzovateľmi“.
Zrazu akoby z diaľky počujem hlas: „Chceš sa napiť?“ Pred sebou vidím MARATÓNSKY BIRELL POHÁR plný piva, beriem ho do rúk a pijem  s pocitom akoby bol celý obsah pohára môj. Niečo tak perlivo-výborné som v živote nepila. „NA TOM Z ČOHO PIJETE ZÁLEŽÍ“ – pomyslela som si.  Ďalšie slová „tajomného“ bežca: „Ja Ti ten pohár môžem darovať “,  svedčia o tom, že som „vyčerpaním“ z behu asi zadriemala a snívam si krásny nesplniteľný sen – získať Maratónsky BIRELL pohár.
Vraví sa, že keď chcete niečo veľmi dosiahnuť, že sa Vám to splní. Ja som si veľmi želala získať Maratónsky BIRELL pohár a za niekoľko minút sa pre mňa nesplniteľný sen stal skutočnosťou. Tam hore ma má niekto rád …
Soňa Macejáková      

Foto: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=641006559327081&set=a.639928479434889.1073741864.165637236864018&type=3&theater

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.