35. ročník Stropkovskej dvadsiatky opäť na novej trati

STROPKOV (29. 4. 2015) Prípravy na prvý tohtoročný polmaratón v Prešovskom kraji vrcholia.

Pred pár dňami však bolo podujatie ohrozené. Na cestu I/15 vedúcu cez okres Stropkov, po ktorej ide aj väčšina polmaratónskej trasy, presmerovali celú tranzitnú dopravu z Poľska. Z tohto dôvodu nezískali organizátori povolenie na jej užívanie. Po 34 ročníkoch tak museli hľadať alternatívne riešenie. „Povolenie nám zrušili necelé tri týždne pred pretekmi, čo nám značne skomplikovalo situáciu. Okamžite sme však začali hľadať alternatívnu trasu a myslím, že sa nám podarilo nájsť takmer ideálne riešenie. Stropkov prvýkrát v histórii pretekov zažije hromadný štart z námestia,“ priblížil predseda stropkovského Klubu bežcov Štefan Kmiť. Polmaratón i desiatka odštartujú spoločne z centra mesta. Trasa povedie ulicami Cintroínska, A. Hlinku a Chotčanská von z mesta do neďalekej Chotče, kde je obrátka pre „desiatkarov“, polmaratónci budú pokračovať až do Bukoviec a následne späť do Stropkova. Klub bežcov chce pri organizácii jubilejného 35. ročníka Stropkovskej dvadsiatky nadviazať na vydarený minulý a pre zúčastnených pripravili aj v tentoraz niekoľko (aj neplánovaných) prekvapení. „Sčasti nám to skomplikovalo prípravy, ale myslím, že sa nám podarilo vytýčiť veľmi peknú trať. Ako som spomenul, bonusom pre verejnosť i pretekárov bude spoločný štart z námestia. Nad očakávanie pozitívne ohlasy po minulom ročníku nás totiž dokonale nabudili a v Stropkove chceme aj tentoraz pripraviť nezabudnuteľný beh. V nedeľu 10. mája sa teda všetci môžu opäť tešiť na rýchle a atraktívne preteky s takpovediac rodinnou atmosférou,“ priblížil Š. Kmiť.

Ešte pred štyrmi rokmi dobiehalo do cieľa na prázdnom futbalovom štadióne 29 skalných pretekárov, v minulom roku sa na polmaratónskej i 10-kilometrovej trati predstavilo spolu 113 bežcov. Tohtoročným želaním organizátorov je prekročiť stovku štartujúcich v hlavnej súťaži. Pomocnú ruku pri organizácii podalo po dlhých rokoch aj samotné mesto. „Poloha Stropkova i obmedzený rozpočet nám nedovoľujú organizovať masové podujatie s niekoľkými stovkami pretekárov. Ale nikdy nehovor nikdy. Pre bežcov sa však však snažíme robiť maximum, pripraviť tie najlepšie podmienky, preto dúfam, že dobrý chýr o Stropkove ich k nám tentoraz priláka ešte vo vyššom počte. Sme radi, že v tomto roku môžeme rátať s pomocou samosprávy. Celé zázemie pretekov je na Námestí SNP a v jeho bezprostrednom okolí. Pre štartujúcich je už tradične zabezpečená aj regenerácia na krytej plavárni,“ vysvetlil Š. Kmiť.

V Stropkove pobežia polmaratón po druhýkrát, keďže trasu niekdajšej dvadsiatky predĺžili len v minulom roku. Reagovali tak na požiadavky bežcov, keďže práve 21,1-kilometrové preteky sa na Slovensku tešia v posledných rokoch veľkej popularite. Názov Stropkovská dvadsiatka však zachovali – podľa organizátorov ide o značku, ktorá je dlhodobo zapísaná v povedomí bežeckej verejnosti nielen na východe.

Podujatie je v tomto roku aj súčasťou Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov organizovanej Maratónskym klubom Košice. Registrácia je spustená od 1. marca na oficiálnej stránke podujatia www.stropkovska20.sk. Zvýhodnené štartové je do 5. mája.

Peter Novák

Minuloročné reakcie sú veľkým záväzkom

Minulý ročník dopadol pre organizátorov nad očakávanie. Skúsení bežeckí matadori boli z prostredia i organizácie pretekov príjemne prekvapení a dokázali to aj náležite oceniť. Podľa mnohých bol 34. ročník Stropkovskej dvadsiatky jedným z najlepšie zorganizovaných bežeckých podujatí regiónu v uplynulej sezóne.

Peter Buc (Košice): To, ako organizátori v Stropkove pripravili 34. ročník Stropkovskej dvadsiatky, to bola ukážka perfektnosti. Musím povedať, že lepšie zabezpečené bežecké preteky som ešte tohto roku nezažil. Prajné prostredie od prezentácie a po celej trati mnoho povzbudzujúcich divákov až do cieľa na námestí v Stropkove, to bolo presne to, čo bežci potrebujú. Mladá organizátorská krv pripravila preteky s množstvom vylepšení. Veď podľa pretekárov to bolo jedno z najlepšie zorganizovaných bežeckých podujatí tohto roku. Rýchla prezentácia, vkusne tričko, kvalitný obed, rýchle vyhlásenie výsledkov a po pretekoch bazén a sauna, tak to bolo niečo na ubolené bežecké telo. Dnes to bola v Stropkove jedna paráda. Kto ste neboli môžte ľutovať. Chytili to tam do rúk správni ľudia a výsledok sa hneď dostavil. Veľká vďaka vám, bežeckí priatelia v Stropkove. Ukázali ste, ako sa to má robiť.

Jozef Lörinc (Košice): Bežal som polmaratón a všetko klapalo ako malo. Všetko na tomto preteku bolo super a organizátori urobili veľký kus výborne odvedenej práce. Urobili ste krásne preteky. Super.

Michal Ivančo (Banské): Super organizácia pretekov a ten wellness po nich – bazén a sauna, veľká vďaka. O rok sme tam zas.

Ivana Butoracová (Prešov): Stropkovská dvadsiatka a desiatka boli doposiaľ zrejme TOP pretekmi sezóny. Všetkým, ktorí sa nezúčastnili, môžem zodpovedne povedať, že na lepších pretekoch som nebola.

-pn-

Foto: David Durilla

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.