„1. ročník KRÁĽOVSKÝ BEH“ dňa 5.7. 2014 v Kráľovej pri Senci bol naozaj kráľovský.

Pohľad na facebooku na nádhernú medailu s logom podujatia a erbom obce Kráľová pri Senci, ktorú získa každý bežec „Kráľovského behu“ ma „kráľovsky očaril“ a tak som sa na beh hneď prihlásila. Atmosféra behu bola kráľovská, prostredie bolo kráľovské, ocenenie bežcov bolo kráľovské a odfotila som sa aj s kráľom a kráľovnou, takže akoby som sa ocitla v „rozprávkovej“ ďalekej „minulosti“.

 

„1. ročník KRÁĽOVSKÝ BEH“ dňa 5.7. 2014 v Kráľovej pri Senci bol naozaj kráľovský.

            Na Zlatých pieskoch v Bratislave som nastúpila na autobus, ktorý ma dopravil do miesta diania 1. ročníka Kráľovského behu – do Kráľovej pri Senci. Miesto v autobuse si vždy vyberám a tak som si sadla vedľa najkrajšieho chlapca v autobuse. Predstavovať sa nebolo treba – bol to perfektný bežecký kamoš Rasťo. Cesta ubehla veľmi rýchlo, pretože keď sa stretnú dvaja bežci, rozhovory o behoch nemajú konca kraja.

            Kráľová pri Senci je „krásnučká vestnička“. Už pri výstupe z autobusu nás „oviala“ kráľovská atmosféra. Blížime sa k miestu „činu“ a vtom sa „vesničkou“ v „povetrí“ šíri hlas organizátorov: „A prichádza aj Sonička Macejáková …“  Tak to som sa nestačila diviť, že prídem do neznámeho prostredia a ako je to vôbec možné, že ma tu poznajú. Ale také pekné privítanie ma mimoriadne potešilo a vravím si, že keď je to Kráľovský beh, tak aj privítanie je kráľovské.

            Organizátori nám ženám pripravili beh „len“ na 5,1 km – čo boli dva okruhy okolo Čiernej vody – a muži mali znovu „protekciu“ a mohli si odbehnúť trať dlhú 10,2 km, teda 4 okruhy. Trať bola „kráľovsky krásna“. Miestni „poddaní“ stáli pred svojimi „kráľovsky“ krásnymi „domčúrikmi“ a povzbudzovali nás. Deťúrence vystierali rúčku (nie na „žobranie“ ako to bolo v minulosti), ale aby sme ich my bežci, ktorí sme pre ne ako taký „vzor“ oddanosti „dobrému kráľovi“ a „kráľovskému tímu“, (ktorým boli organizátori), „ťapli“ po rúčke ako symbol vďaky za povzbudzovanie. Nedá mi to a ja vždy spomalím a „ťapnutím“ naberám z fanúšikov behu takú správnu bežeckú energiu.

            Bežalo sa mi mimoriadne dobre. Dokonca na druhom okruhu som aj predbiehala. Bežali sme aj po kamennom neobarokovom moste z roku 1904 čo dodávalo behu takú zvláštnu „tajomnú“ atmosféru. Po dobehu do cieľa som „prehodila“ pár slov aj so starostom „kráľovskej vesničky“  pánom Alojsom Koisom,  ktorý s nadšením rozprával, že je veľmi rád, že sa 1. ročník Kráľovského behu vydaril a že sa ho podarilo zorganizovať.

            Po behu vždy veľmi dobre padne občerstvenie, ktoré bolo tiež kráľovské a ten gulášik, čo nám domáci obchodník Jožko Bognár servíroval mal neskutočne kráľovskú chuť. Kuchár si zaslúži „Rad briliantovej varešky“.

            Vyhlásenie výsledkov sa nieslo v slávnostnej atmosfére. Mužskú kategóriu do 39 rokov a absolútnym víťazom sa stal René Valent s behame.sk s časom 35:09  a absolútnou víťazkou v ženskej kategórií sa stala Romana Komárňanská z BMSC s časom 19:48. Obaja boli „korunovaní“ za kráľa a kráľovnú nádhernými „zlatými korunkami“, ktoré by sa mohli nazvať „koruniská“.  A tiež dostali „obrovitánsky zlatý pohár“, takže kráľovská odmena za ich kráľovské bežecké výkony. Matka kráľa je zákonite kráľovnou a tak nám pani „kráľovna-fotografka“ z behame.sk prezradila, že jej syn už nemá kde tie poháre a ocenenia dávať, že celý byt, kde oko dovidí sa „trblieta“ zlatom, striebrom či brondzom.

            Ja som „skoro“  vyhrala wellness víkend pre 2 osoby v hotely Kormorán, s raňajkami, večerou, fľašou sektu, neobmedzeným vstupom do fitness centra a hydromasážneho bazénu, vstupom do sauny a masážou, ale to by museli tri bežkyne v mojej kategórie –  ženy nad 50 rokov, zostať doma variť. Takto som sa opäť musela uspokojiť so štvrtým miestom. Tretia v mojej kategórií bola len o minútku aj 20 sekúnd lepšia ako ja, takže ak by sa bežalo ešte jedno kolo, mohla som ju dobehnúť, nakoľko som zistila, že „čím viac bežím, tým viac naberám na rýchlosti“ – samozrejme v rámci mojich možností. A ako býva dobrým zvykom skoro na každých pretekoch, aj tu sa losovala tombola a ako to už býva ušla sa aj mne. Mimoriadne zlatý „komentátor“ (neskôr som zistila, že to bol „sám veľký“ šéf Laski) ma vylosoval a osobne mi odovzdal cenu obed na terase s výhľadom na Dunaj v hodnote 50 Eur, v jedinečnej reštaurácii AL FARO.

      V čase konania Kráľovského behu sa konal aj beh v Špačinciach na 10 km, na ktorý som veľmi chcela ísť. Ono by sa to stíhalo, keby som mala šoféra s autom a z Kráľovej by ma odviezol na ďalší pretek. Aj som dala „výzvu“ na internet, že sa hľadá bežec, ktorý ide do Kráľovej a odtiaľ do Špačiniec. No nik sa neprihlásil. Škoda, mohla som mať „odbehnutý“ ďalší beh k dobru. Aj „kráľovna-fotografka“ mi zháňala odvoz, za čo jej patrí moje „poddané“ ďakujem, aj napriek tomu, že nikoho nezohnala.

    Kráľovské poďakovanie patrí každému kto „pridal ruku k dielu“ a pripravil pre nás bežcov „Kráľovský beh.“ Vážime si každého sponzora, ktorý cenami prispieva k zdarnému priebehu pretekov.

Odkaz pre „kráľovský tím“ pre Leskyho, Radovana a Matúša, ktorí sú „podpísaní“ ako organizátori behu:  „Skúste nás o rok „zrovnoprávniť“ s mužmi a pripravte nám tiež také isté bežecké podmienky, teda 4 okruhy, veď celé stáročia „bojujeme“ o rovnoprávnosť s Vami mužmi, tak prečo sme „ochudobnené“ o dva nádherné bežecké okruhy?“

Autorka: Soňa Macejáková

Výsledky:

Muži – absolútne poradie (10,25 km):

1. René Valent (BEHAME.sk) 35:09, 2. Gabriel Švajda (BMSC) 35:20, 3. Marcel Matanin (BMSC) 37:24
Ženy – absolútne poradie (5,1 km):

1. Romana Komárňanská (BMSC) 19:48, 2. Dana Janečková (BMSC) 20:19, 3. Lenka Srnáková 20:44

Ženy nad 50 rokov:

1.  KRČMÁROVÁ Mária 1948,  00:29:29,  2.  KIMLICKOVA Jaroslava 1964,  Zohor,  00:29:34

3.  STEININGEROVÁ Mária 1964, 00:31:38

foto: http://www.behame.sk/index.php?src=fotogaleria/album/457

 

 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.